Skocz do zawartości
Forum

Wysoki wynik PSA i negatywne wyniki biopsji


Gość js...ki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam powiększony stercz o wymiarach 47x55x55mm. PSA =9,81 . W ciągu jednego miesiąca dwukrotnie miałem biopsję. Wyniki: Pierwsza biopsja:1/P - 1,0; 1,6; 1,2; 1,4 cm. 2/L- o,8; 1,2; 0,8 cm.
Druga biopsja - 1/L-1,2; 1,1; 1,2; 12; 2,2; 0,8 cm. 2/P - 1,8; 1,9; 2,2; 1,3; 1,3; 1,0; 2,0 cm - t w obu przypadkach był ten sam opis: utkanie gruczołu krokowego bez cech rozrostu nowotworowego.
Dziś lekarz wyznaczył mi kolejną biopsję na 29 stycznia 2013. Do tej pory nic nie wiem ponadto, że mam zbyt wysoki wynik PSA. Mam 64 lata. Czy mam spokojnie czekać na kolejną biopsję czy może postarać się o wizytę u innego lekarza? Nie otrzymałem żadnego leku.
Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Po pierwsze warto określić czy miał Pan prawidłowo wykonane badanie PSA. Powinno być ono bowiem wykonane po przynajmniej dwudobowej wstrzemięźliwości seksualnej. Przebyta ejakulacja powoduje bowiem wzrost PSA we krwi. Jeśli badanie było przeprowadzone prawidłowo to wzrost PSA może być wynikiem:
- łagodnego rozrostu prostaty,
- zapalenia gruczołu krokowego,
- mechanicznego podrażnienia prostaty,
- raka stercza.
Ogólna zasada wskazuje, że wartości powyżej 10 ng/ml w większości są wynikiem raka prostaty. Wartości 4-10 ng/ml są zaś najtrudniejsze do interpretacji. 3% mężczyzn po 45 roku życia ma bowiem takie wartości PSA będąc całkowicie zdrowymi. Dlatego też wskazana jest dodatkowa diagnostyka, w tym biopsja prostaty. Proszę zaufać swojemu lekarzowi. Jeśli jednak nie ma Pan do niego zaufania, zawsze może Pan skonsultować się dodatkowo z innym specjalistą urologiem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...