Skocz do zawartości
Forum

Suchy i krtaniowy kaszel a astma


Gość monikute

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 27 lat. Mam podejrzenie astmy. Od kilku miesięcy dokucza mi kaszel suchy, krtaniowy. Nie mogę odkaszlnąć dobrze. Inne objawy które mi towarzyszą: świszczący wdech, często nie mogę do końca ziewnąć . Nabiorę wdech i dalej na nowo i nic nie wychodzi. Strasznie to męczy. Towarzyszą mi także kołatania serca, nie często. Gdy biegnę ciężko z moim oddechem zaciska mi coś w klatce piersiowej. Muszę dodać że palę papierosy ok 3/4 paczki dziennie, Na pewno nie pomaga ale ograniczyłam do 4 dziennie. Wczoraj mąż wezwał pogotowie gdyż strasznie dusiłam się. Przyjechali podali mi Corhydron oraz Ventolin przez inhalacje. Zrobili mi ekg, które na którym nic nie wyszło. Zawiezli mnie do Szpitala płucnego w którym zrobili mi rtg płuc i gazometrie. RTG kpl: pola płucne,cień środkowy w granicach normy. GAZOMETRIA : (krew włośniczkowa ,-02): pH:7,422 [7,360-7,420]; 41,3 mmHg[35,0-45,0]; -BE:1,7 mmol/l [_2,5/+2,5]; -HCO3: 26,3 mmol/l [21,0-27,0]; pO2 65,8 mmHg [65.0-95,0]; -O2sat: 93,4% [70,0-95,0] . Oczywiści lekarz kazał natychmiast rzucić palenie papierpsów.. Zapisał Miflonide 200, 2x1 kaps. Dzisiaj znowu miałam atak kaszlu , strasznie dusiłam się pojechałam na dyżur lekarza w przychodni, który wypisał mi BEROTEC N 100 . Gdy wystąpi duszność mam użyć, dostałam tam zastrzyk DEXAREN8mg. średnio pomogło minęło już 4,5h całyu czas kaszle , i brałam BEROTEC i dalej... boje się że uduszę się, tak mi strasznie dokucza.. także nie wiem co mam robić. Do alergologa w poniedziałek zarejestruje się i zobaczymy co powie.Gdzie jeszcze powinnam zgłosić się i jakie badania wykonać ??Co zrobić na ten kaszel który wcale nie przechodzi? a wręcz jest coraz gorzej...Pozdrawiam i czekam na odpowiedz. Monika

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Przede wszystkim powinna Pani trafić do lekarza, który spojrzy całościowo na Pani objawy i przeprowadzi diagnostykę. Choć astma jest chorobą o podłożu alergicznym, najpierw musi zostać zdiagnozowana. Istnieją inne schorzenia powodujące przewlekły kaszel i duszność, np. częsta u palaczy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Schorzenia te leczy się nieco inaczej. Lekarz rodzinny lub internista ma dostęp do podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce astmy - czyli RTG klatki piersiowej oraz spirometrii, a także podstawowych badań krwi - morfologii, CRP. Nie musi być to zatem od razu pulmonolog lub alergolog.

Podstawą, jak wspomniałam, jest rozmowa z lekarzem oraz badanie spirometryczne czyli oceniające czy w drogach oddechowych dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza. Na podstawie tych danych lekarz ocenia stopień ciężkości choroby i ustala leczenie.

Kluczowe jest to aby CAŁKOWICIE zrezygnowała Pani z palenia papierosów. Zmniejszanie nie rozwiązuje sytuacji. Trzeba to zrobić radykalnie, a myślę, że nie takie rzeczy ludzie potrafią zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...