Forum Zdrowie

Ukąszenie przez kleszcza a borelioza

~mooonika22

~mooonika22

Witam,bardzo prosze o porade.Tydzien temu w sobote byłam z psem na krotkim spacerze wieczorem ,stałąm na trawie nie dłuzej niz poł minuty napewno.Jak wrociłam do domu zobaczył na palcu czerwona plamke( miałam odkryte palce). Czy w ciagu tej poł minuty mogł ugryzc mnie klesz?? Dodam ze sie nie wbił bo gdy zdjełam buya była tylko ta plamka( nie widziałam tez zadnego kleszcza tylko tak podejrzewam) .Teraz zmierzyłam temperature i i mam 36.9.Prosze o porade czy klesz mogł mnie czyms zarazic( bolerioza czy zapalenie mozgu?)

pink elephant

pink elephant

nie wiadomo czy na pewno Cie kleszcz ugryzl moglo co innego. jesli sie boisz ze to kleszczz najlepiej idz na zastrzyk na pogotowie

84373 pink-elephant Kobieta, 29 lat, Złocieniec
~pati09

~pati09

Witam! Chciałabym przedstawić wam moje sposoby na usuwanie kleszcza. Mój pies regularnie łapie kleszcze i musiałam nauczyć się, jak je wyciągać. Uważam, że tak samo można postąpić, jeśli kleszcz zaatakuje kogoś z rodziny. Myślę, że prawidłowe usuwanie kleszczy jest bardzo ważne, ponieważ, jeśli popełnimy błąd i zostawimy nawet kawałeczek kleszcza, to może on odrosnąć.Trzeba wysterylizować pincetę, ja robię to przez maczanie jej w spirytusie salicylowym.Następnie na miejsce, gdzie jest kleszcz, nakładam grubą warstwę masła, w ten sposób odcinam kleszczowi dostęp tlenu. Po chwili ścieram tłuszcz i pincetą łapię kleszcza. Należy złapać go za głowę, jeśli złapiemy za odwłok, to głowa się oderwie i nadal pozostanie w skórze. Trzymam za głowę i delikatnie, jednostajnym ruchem wyjmuję kleszcza, staram się nie szarpać. Wyciągniętego kleszcza kładę na kartce papieru i dokładnie obserwuję, czy udało mi się wyjąć go w całości. Jeśli tak, to po prostu dezynfekuję miejsce ugryzienia i spirytusem przecieram zaczerwienioną skórę. Przez następne kilka dni obserwuję swojego psa. Kiedyś zdarzyło mi się, że nie dokładnie usunęłam kleszcza - został czarny punkcik. Musiałam wtedy zabrać psa do weterynarza.

~jesiennna121

~jesiennna121

Często chodzę do lasu i staram się zawsze okrywać każdy milimetr skóry przed kleszczami. Jednak to szczwane bestie i dopadają mnie czasem w niespodziewanym momencie. Moim najlepszym sposobem na wyjęcie kleszcza jest oderwanie go pęsetą. Trzeba chwycić go jak najbliżej skóry, broń Boże nie ściskać. Jak się dobrze chwyci, to odczepia się w całości. Jeśli główka zostaje w skórze też trzeba ją oderwać. Do tego już kogoś zawsze wołam, bo samemu można nie do końca się pozbyć kleszcza. I nie wierzcie w polewanie kleszczy olejami czy alkoholami. Najlepiej zrobić to na sucho i higienicznie.

~madziocha1

~madziocha1

Od kiedy ugryzł mnie kleszcz i przez całe wieki czekałam na wyniki z laboratorium, czy nie jestem chora na boreliozę, strasznie bałam się wychodzić do lasu. Okazało się, że kleszcz nie był zarażony, ale strach pozostał. W pewnym momencie się wkurzyłam i poczytałam na temat kleszczy. Już wiem, jak zapobiegać ich ugryzieniom i chętnie się podzielę: zawsze noście kapelusze do lasu, albo jakieś nakrycie głowy (ja się czuje pewniej z szerokim rondem), ubierajcie się lekko, ale zakrywajcie jak najwięcej ciała, a to co zostanie (twarz czy dłonie) psikajcie specjalnymi środkami odstraszającymi kleszcze i inne robale (nazywają się repelenty). U mnie te środki ostrożności pomagają

Lek. Agnieszka Barchnicka

Lek. Agnieszka Barchnicka

Odpowiedź eksperta

Witam,

Kleszcz zazwyczaj przysysa się do skóry i trzeba go usunąć - samoistnie może odpaść jedynie jeśli zaaspiruje odpowiednią ilość krwi, co trwa wiele godzin. Jest zatem mało prawdopodobne, aby doszło do ugryzienia.

Pozdrawiam

--

lek. Agnieszka Barchnicka
Specjalista chorób wewnętrznych

84094 lek-agnieszka-barchnicka Kobieta, 36 lat, Polska
~piszanka

~piszanka

Ja nie widziałam kleszcza a mam boreliozę. Nic z tego nie rozumiem.

~qewerdi

~qewerdi

Niejednokrotnie zostałem ugryziony przez kleszcza. Nie miałem żadnych niepokojących objawów. Jak często kleszcze przenoszą boreliozę?

~Mała__MI

~Mała__MI

Ugryzienie przez kleszcza nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na boreliozę.
Przede wszystkim kleszcz musi być zakaźny, by mógł zarazić człowieka. Stopień zakaźności tych owadów różni się w zależności od szerokości geograficznej, jak również od samej fazy cyklu rozwojowego, w którym się one znajdują. Odsetek kleszczy zakażonych B. burgdorferi na terenach Polski wynosił od 4 proc. (larwy) do 58.3 proc. (samice kleszczy), w zależności od badań

~jassss

~jassss

Nie mogę poradzić sobie z wyjęciem kleszcza. Jego fragment został w skórze. Czy taki kleszcz może zakazić boreliozą?

~opla opla

~opla opla

Pozostawienie w skórze części kleszcza nie stanowi zagrożenia rozwinięcia się choroby. Wynika to z faktu, iż po oderwaniu głowy od tułowia owada, bakterie nie mogą już przedostać się do krwi człowieka, by go zakazić.

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij