Skocz do zawartości
Forum

Leczenie niedoczynności tarczycy a tycie


Gość frigga

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niewielką niedoczynność tarczycy. Nie powoduje ona u mnie otyłości. Mam jedynie cellulit w okolicach ud. Poza tym nadmierne zmęczenie, depresje, zaburzenia pamięci i obniżenie możliwości intelektualnych. Czytałam dużo w internecie o tym, że leczenie niedoczynności o dziwo może powodować tycie... Czy to prawda? Moja matka miała nadczynność tarczycy (choroba Basedowa), którą potraktowano radioaktywnym izotopem jodu. Wziązało się to z zupełną dezaktywacją tarczycy i przejściem z nadczynności w niedoczynność. Na dzień dzisiejszy przyjmuje ona Euthyrox. Choć było to dość dawno, bo około 10 lat temu, pamiętam, że po przyjmowaniu tych tabletek mama przytyła. Czy w moim przpadku leczenie niedoczynności tarczycy może spowodować tycie?
Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Pół roku temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy. Zaniepokoił mnie fakt, że w pół roku przytyłam 20 kg, byłam bardzo senna, codziennie najkrócej spałam 11 godzin, najdłużej 15 a i tak chodziłam niewyspana, nie miałam siły wejść na drugie piętro po schodach wiec przestałam wychodzic z domu. Od pół roku biore leki. Nie wyobrazam sobie by tyć po lekach na niedoczynność tarczycy, może jest źle dobrana dawka. Ja wprawdzie nie zaczęłam chudnąć, ale waga dzieki lekom zatrzymała się i nie tyję.

Odnośnik do komentarza

dziewczyny nie zapominajcie że każda z nas jest inna i ma inny organizm . Ja od 9 lat jestem chora na niedoczynnośc tarczycy biorę leki o dawce 100 mg po jednej dziennie wciagu ostatnich lat jak jestem i żyje w Anglii przytyłam i to dużo , teraz znowu lece z wagi ale wyniki mam dobre bo tydzien temu doktor zlecił badania , mam problemy ginkologiczne . Poza tym choroba tarczycy jest dziedziczna wiec popytajcie sie swoich mam na jaki rodzaj tarczycy chorowały wasze babcie . Bo moja babcia ze strony ojca miała nadycznność tarczycy i przechodziła operacje , ciotka nadycznność tarczycy a ja niedoczynność tarczycy rok po urodzeniu dziecka swego . Wiec to jest bardzo ważne bo lekarz podług ważnego wywiadu środowiskowego na ten temat wie jakie bardziej badania zlecić i jakie leki dopasować .

Odnośnik do komentarza

Też mam niedoczynność - Hashimoto. W rodzinie była przynajmniej jedna nadczynność. Po wystąpieniu niedoczynności (TSH 90 i 2580,614 AbTPO) schudłem 12kg w 2 tygodnie. Po rozpoczęciu zażywania lewotyroksyny - najpierw Letrox później Euthyrox w dawce 125 przytyłem ok. 16kg w tym, niestety, na twarzy w okolicach tarczycy i podbródka. Tak więc, chyba nie ma reguły (tzn. że niedoczynność = tycie i odwrotnie), albo ja jestem kosmitą...
PS. Z moich obserwacji dopasowanie leku polega jedynie na dopasowaniu ilości lewotyroksyny w przypadku niedoczynności i ewentualnie nazwy handlowej leku dla tej substancji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...