Skocz do zawartości
Forum

Mastektomia piersi a rokowania


Gość da...a5

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 49 lat. We wrześniu 2009 r. przeszłam operację. Jestem po mastektomii piersi. Przeszłam chemioterapię: 6xAC. Teraz czeka mnie radioterapia, a później hormonoterapia. Proszę o interpretacje mojego badania histopatologicznego. Jakie są rokowania w tym przypadku?

Wynik badania immunohistochemicznego: Wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jader komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w mniej niz 10% jader komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomoca testu HercepTest TM firmy DAKO. Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score = 1+).

Opis makroskopowy: Amputowana piers prawa o wym. 20 x 16 x 3,5 cm z tkankami pachy 8,5 x 4 x 1,5cm i płatem skóry 15 x 10 cm. Masa 900 g. W kwadrancie górnym zewnetrznym obecny guz 2,8 x 2,5 x 2,8 cm, oddalony: 5 cm od granicy górnej, 0,3 cm od podłoża i lem od skóry. Największy węzeł o wym. 2,5 x 2,3 x 1 cm.

Opis mikroskopowy: Carcinoma lobulare invasivum NHG2 (3+2+1 14 mitozy/10 HPF - pole widzenia 0,55 mm). Mamilla sine laesionibus. W utkaniu gruczołu w kwadrancie dolnym zewnętrznym obecne pojedyncze ognisko lobulare invasivum et in situ, średnicy 0,5 cm. Ponadto obecne zmiany typu: mastopathia fibrosa et cystica hyperplasia ductalis simplex ( UDH - ang) adenosis simplex et sclerosans. Zmiany inwazyjne są oddalone poniżej O,1 cm od podłoża. Węzły chłonne dołu pachowego: Lymphonodulitis s,inus histiocytosis Iymphonodorum (No V)... Metastases carcinomatosae in Iymphonodis (No XIII/XVIII). Infiltratio capsulae Iymphonodis et telae adiposae perinodalis.

Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma lobulare invasivum bifocale mammae dextrae. Metyastases carcinomatosae in Iymphonodis axillae (No XIII / XVIII). (NHG2, pT2, pN2a ).
Odnośnik do komentarza
Proszę o interpretację mojego wyniku. Jakie są rokowania? Carcinoma ductale invasivum et ductale in situ mammae sinistrae. Metastases carcinomatosae in lymphonodis axillae (NoII/V) (NHG2, pT1b, pN1a). Dziękuję, Paula
Odnośnik do komentarza
Proszę o interpretację mojego wyniku. Jakie są rokowania? Carcinoma ductale invasivum et ductale in situ mammae sinistrae. Metastases carcinomatosae in lymphonodis axillae (NoII/V) (NHG2, pT1b, pN1a). Dziękuję, Paula
Odnośnik do komentarza
Mam 56 lat. Jestem po całkowitym osunięciu piersi lewej z węzłami, wcześniej miałam usunięty węzeł z pachy. Wynik z węzła: Metastasis carcinomatosa in lymphonodo-carcinoma solidum probabiliter mammogenes G3 [M-8010/6]. Nadesłano węzeł chł. 2 cm. Na przekroju jasnoszary z ogniskami martwicy (2 wyc., 2 bl.). Wyniki po operacji: Opis makroskopowy: Amputowana pierś lewa o wymiarach 27,6x19, 2x5,3 cm, z tkankami pachy 11x7x3 cm i płatem skóry 29,2xx11,3 cm. Masa 1200 g. Na przekrojach brak widocznego guza. Węzły długości do 1 cm. Opis mikroskopowy: W kwadrancie dolnym zewnętrznym: carcinoma ductale invasium NHG2(3+2+1/6mitoz/10HPF - pole widzenia 0,55 mm), pT1b(średnica guza wynosi 9mm); Carcinoma ductale in situ(typ lity o średniej atypii bez martwicy - 10% guza). Invasio carcinomatoza vasorum. Nie znaleziono drugiego ogniska nowotworu. Mamilla sine laesionibus. W utkaniu gruczołu: mastopathia fibrosa. WĘZŁY CHŁONNE DOŁU PACHOWEGO; Metastases carcinomatosae in lymponodis (No II/V)
Emboliae carcinomatosae vasorum.
Wynik Badania:
Carcinoma ductale invasivum et ductale in situ mammae sinistrae.Metastases carcinomatosae in lymphonodis axillae(No II/V)(NHG2,pT1b,pN1a).
Odnośnik do komentarza
Proszę o interpretacje wyników:
Carcinoma ductale invasivum mammae sinistrae NGH2 (3+2+2/16 mitoz/10 HPF, średnica pola 0,57 mm)
Wynik badania: Carcinoma ductale invasivum mammae sinistrae NGH2, pT1c
Wynik badania immunohistochemicznego:
Wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych.
Wykazano obecność receptorów progesteronowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych.
Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana
PATHWAY HER-2/neu (4B5)
Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+)
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...