Skocz do zawartości
Forum

Psycholog kliniczny a zaburzenia lękowe z napadami lęku


Gość wa...84

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jakbyś chciała dokładnie wiedzieć, to:
* psycholog - osoba, która ukończyła studia psychologiczne
** psycholog kliniczny - jak wyżej plus to, że głównym tematem studiów było diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych (nie oznacza to, że ta osoba to potrafi; studia psychologiczne należy traktować jako studia humanistyczne, gdzie zdobywa się określoną wiedzę bez podstaw do leczenia)
* psychoterapeuta - psycholog, który odbył szkolenie w zakresie prowadzenia psychoterapii
* psychiatra - lekarz, który ukończył studia medyczne i specjalizacje z psychiatrii; zajmuje się farmakologicznym leczeniem zaburzeń psychicznych i jako jedyny z ww. może przypisywać leki na receptę
Odnośnik do komentarza
Skoro pracuje w poradni leczenia nerwic to najprawdopodobniej jest psychoterapeutą (chociaż z drugiej strony gdyby nim był to miałby to napisane - chyba) chociaż może tam tylko pracować jako osoba udzielająca pomocy psychologicznej osobom borykającymi się z problemami, z którymi nie potrafią sobie sami poradzić.
Odnośnik do komentarza
Gość Psycholog Marta Mauer-Włodarczak
Witam ponownie!

Wszystko zależy od tego, co rzeczywiście kryje się pod nazwą PSYCHOLOG KLINICZNY. Formalnie psycholog kliniczny jest to osoba, która skończyła specjalizację drugiego stopnia, obejmującą m.in. pracę psychoterapeutyczną.

Powszechnie jednak psychologiem klinicznym nazywa się osobę, która ukończyła studia psychologiczne o specjalizacji psychologia kliniczna, co nie oznacza, że jest również psychoterapeutą.

Jednak jeśli wspomniana osoba pracuje w poradni leczenia nerwic, najprawdopodobniej ma specjalizację drugiego stopnia, w związku z czym jak najbardziej jest uprawniona do prowadzenia psychoterapii. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie spotkałam się z przypadkiem, aby w poradni leczenia nerwic pracowała osoba, która nie ma doświadczenia w prowadzeniu psychoterapii. W takich poradniach zazwyczaj pracują specjaliści posiadający bogate doświadczenie zawodowe.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Gość Psycholog Paulina Stolorz
Pani Wanesso,

Ma Pani pełne prawo zapytać psychologa prowadzącego psychoterapię o posiadanie przez niego certyfikatu psychoterapeuty.

Psycholog kliniczny = psycholog, który posiada specjalizację z psychologii klinicznej - daje ona uprawnienia do prowadzenia psychoterapii bez dodatkowych kursów. Natomiast tak jak już Marta wspomniała powyżej, niekiedy zdarza się, że psychologowie bez takiej specjalizacji posługują się tytułem psychologa klinicznego. I to również ma Pani prawo zweryfikować. Psycholog nieposiadający teoretycznej wiedzy z zakresu prowadzenia psychoterapii oraz bez przejścia terapii własnej nie powinien sam prowadzić takiego procesu leczniczego. To jest istotne.

Pozdrawiam serdecznie!
Odnośnik do komentarza
Gość wanessa1984
Zgłosiłam się z problemem zaburzeń lekowych, a pani psycholog na pierwszej wizycie stwierdziła, że to są objawy depresji i że na pewno w przyszłości będę miała ciężką depresję i że mam się z tym pogodzić, że to będzie wracać. Do domu wróciłam jeszcze bardziej załamana. Co mam robić? Nie ma już nigdzie terapii indywidualnej, grupowa mi nie pomogła, a na prywatną mnie nie stać. Pierwsze spotkanie trwało około 20 minut.
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...