Skocz do zawartości
Forum

Zaburzenia lękowe z napadami lęku- mimo leczenia nawrócą?


Gość wa...84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przez 15 miesięcy brałam lek przeciwlękowy i czułam się po niej normalnie jak przed chorobą. Od października chodziłam na terapię grupową, a od polowy listopada byłam bez leków, Niestety objawy zaczęły wracać i znowu musiałam zacząć go brać. Czy zażywając ten lek i czując się dobrze objawy mogą zacząć wracać w czasie stosowania leku?  
Odnośnik do komentarza
Witam pana, mam pytanie?
Od pewnego czasu mam ogromne skoki napięcia i wtedy czuję się jakbym miał zaraz umrzeć, boli mnie serce i jak o tym myślę włącza się panika i wtedy już nie umiem się uspokoić. Brałem lek ale po jakimś czasie nie pomagał. Doraźnie także biorę inny lek ale nie zawsze pomaga. Co mam zrobić? Jak mam się z tego wyleczyć? Pracuję w sklepie i nieraz klienci potrafią dopiekać, a ja niestety wszystko tłumie w sobie, a potem cierpię. Proszę o pomoc, Wojtek 21lat:)
Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Jan Karol Cichecki
Witam,
w leczeniu objawów lęku, które Pan opisał stosuje się zarówno leki, jak i psychoterapię. Co do tych pierwszych, to niektóre leki przyjmowane doraźnie (chodzi tu o benzodiazepiny) mogą prowadzić do uzależnienia. Na działanie innych trzeba czekać niekiedy do 4 tygodni. Myślę, że powinien Pan skontaktować się z lekarzem prowadzącym, by wyjaśnić, czy lek nie był odstawiony zbyt wcześnie i wówczas ten sam lek zacząć przyjmować jeszcze raz lub spróbować zupełnie innego.
W problemach takich jak pańskie bardzo dobre wyniki osiąga się poprzez psychoterapię. Może to byłby odpowiedni kierunek działania? Lęk, mimo, iż nie uświadamiamy sobie jego przyczyn, ma swoje podłoże i mechanizmy działania. Już samo uświadomienie sobie przyczyn jego występowania często zmniejsza nasilenie tych emocji. Dodatkowo w trakcie terapii można poznać konkretne rozwiązania walki z lękiem.

Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Jan Karol Cichecki
Witam.
"Lęk przed lękiem" jest częstym problemem, z którym przychodzi walczyć. Jest on uczuciem wtórnym, również objawem chorobowym dodatkowo nasilającym istniejące problemy. Oczywiście odpowiednio dobrane i dawkowane leki pomogą go zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. Poleciłbym również Pani skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Zaletą terapii są zrozumienie przyczyn powstawania lęku, trening ćwiczeń relaksacyjnych, edukacja w kierunku metod samodzielnego zwalczania objawów.
Dobre wyniki uzyskuje się szczególnie w podejściu poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Dwa razy po roku, uczęszczałem na terapię indywidualną (poznawczo behawioralną) brałem też leki ( ok. dwa lata z przerwami). Po odstawieniu leków w październiku i zakończeniu terapii, lęk powrócił w silnej postaci, aczkolwiek mam jego większą świadomość (mój rozum wie, że lęk jest nieadekwatny do sytuacji jednakże bardzo utrudnia mi codziennie czynności). Co robić? Czy od nowa zacząć brać leki? Czy jest szansa na całościowe pokonanie choroby?
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...