Skocz do zawartości
Forum

Brak postępów w rozwoju dziecka


Gość ni...a5

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwuję u znajomych chlopczyka 18 miesięcznego. Wiem, że jest jeszcze malutki, ale jego zachowanie nie wydaje mi się odpowiednie dla wieku. Powiem tak, od roczku nie widzę w nim postępów. Nie reaguje na wołanie (nawet rodziców) po imieniu. Bawi się sam, najchętniej byle czym, np. butelki z kosmetykami, z zabawek tylko klockami. Nie mówi nawet mama, tata, baba, jest jakby niemy i głuchy. Na pewno słyszy, żywo reaguje na reklamy w telewizji, powiedziałabym ogląda je obsesyjnie. Nie prosi o picie ani o jedzenie, zaczyna płakać i rodzice domyślają się, że czegoś chce. Nie pokazuje części ciała ani na ludziach, ani na obrazkach. Kiedy przerywa mu się jakąś jego czynność, bardzo się denerwuje i histerycznie płacze. Nie bawi się w a kuku, czy podobne zabawy, czasem robi pa pa. Śmieje się tylko przy zabawach takich jak podrzucanie, albo takie ,,kotłowanie,, go. Jest bardzo zwinny, wspina się na meble, półki. Boję się cokolwiek powiedzieć znajomym, czasem delikatnie coś napomykam, ale oni tłumaczą, że jest nerwowy, że jak się zabawi nie słyszy, że jest malutki i nie musi jeszcze mówić. Sama niedawno miałam małe dziecko i widzę, że to nie tak. Sama nie wiem co o tym myśleć, może to rzeczywiście za wcześnie na takie obawy, ale jakoś mi ten malutki leży na serduszku.
Odnośnik do komentarza
Myślałam o rozmowie, ale po przejrzeniu stron internetowych na ten temat stwierdziłam, że to bardzo ryzykowne. Mamy obrażają się nawet na najbliższe osoby po zwróceniu uwagi. Wiem, że wczesna interwencja jest potrzebna, ale to nie moje dziecko, ani bliskiej osoby. Chyba trzeba poobserwować przynajmniej do 2 lat, ewentualnie potem leciutko zwracać uwagę. Tak naprawdę to wiem, że niewiele mogę pomóc, ale to niepokoi i fajnie jest ,,pogadać,,z osobami postronnymi.
Odnośnik do komentarza

Droga Pani Wiki 20,
to bardzo niepokojące objawy. Powinna Pani uświadomić mamie dziecka, że chowanie głowy w piasek nic nie da. Przy tak wczesnym rozpoznaniu zaburzeń rozwojowych i zastosowaniu odpowiedniej terapii, istnieje ogromna szansa normalny rozwój dziecka w przyszłości.
Proszę o dalsze informacje.

Odnośnik do komentarza
Nie obraziła się po rozmowie, po prostu nie przyjmuje do wiadomości. Moje uwagi były delikatne, ale ona wypiera to bardzo. Tłumaczy, że mały jest leniwy, że się zabawia i dlatego nie reaguje na polecenia, albo że kogoś nie zna.Na każdą sytuację ma 100 wytłumaczeń. A mały nie robi żadnych postępów. Zaraz kończy 2 lata i już inni też przebąkują o jego dziwnym zachowaniu. Matka albo udaje przed sobą, że nie ma problemu, albo przed innymi. Chyba odpuściłam i będę obserwatorem.
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...