Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja morfologii i TIBC


Gość milunia00

Rekomendowane odpowiedzi

Gość milunia00

Witam,
Jestem 37 letnią kobietą. Od dłuższego czasu źle się czuję tzn. mam częste bóle głowy, jestem wciąż zmęczona mimo iż śpię po 8h, często mi się kręci w głowie itp. Z tego powodu lekarz zalecił mi badania. Bardzo proszę o interpretację ich :
WBC 8,8 TYS/UL
RBC 5,09 MLN/UL
HGB 12,8 G/DL
MCV 78 FL
MCH 25,1 PG
MCHC 32,3 G/DL
RDW 13 %
PLT 371 TYS/UL
MPV 8,7 FL
PCT 0,3 %
PDW 13,4 %
LYM 3,20 TYS/UL
MID 0,80 TYS/UL
GRA 4,8 TYS/UL
LYM 36,2 %
MID 8,9%
GRA 54,9 %

UIBC 419,4
ŻELAZO 62,3
TIBC 482

Poniżej normy mam MCV i MCH, a UIBC i TIBC powyżej normy. Co to może oznaczać? Gdzie dalej szukać przyczyny złego samopoczucia? Jakie jeszcze należy zrobić badania?

Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Ania

Odnośnik do komentarza

Witam,

Wyniki mogą wskazywać na rozpoczynającą się niedokrwistość z niedoboru żelaza (żelazo jest wprawdzie w normie, ale zwiększone TIBC i obniżone MCV może wskazywać na kończące się zapasy tego pierwiastka w ustroju). Warto zastanowić się nad tym, czy dostarcza Pani odpowiednią ilość żelaza w diecie oraz czy nie traci Pani zbyt wiele żelaza (np. obfite miesiączki, długo trwające miesiączki, problemy z przewodem pokarmowym).
Niemniej takim wartosciom hemoglobiny nie powinny towarzyszyć tak nasilone objawy - warto zatem zastanowić się nad inną przyczyną (niedoczynność tarczycy? problemy z wątrobą? stres?). Warto aby zbadał Panią lekarz internista.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...