Skocz do zawartości
Forum

Centralna przepuklina kręgosłupa


Gość dami1232

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisałaś jakie masz objawy bo domyślam się żę jakieś są, chociaż nie koniecznie muszą być. Nie piszeż w jakim wieku jesteś. Generalnie to niemal cała populacja w wieku powyżej 30 rż ma zwiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych tylko nie u wszystkich dają one zauważalne objawy. Przy dobreuj terapii odpowiedniej profilaktyce nie będziesz miała większych problemów z kręgosłupem. .

Odnośnik do komentarza

wiek 24 lata(zdarzenie :10.2010r)
bóle: często krzyż, czasami promieniuje na uda.
wszystko na dole " hrubocze "jak kręcę miednicą.
Rzadko mam dni bez jakichkolwiek bóli, a jak coś podźwigam to zaczynam pomału odczuwać plecy.
Przy letnich wariacjach podczas wyskoku z ziemi strasznie strzeliło mi w krzyżu, robiłem tomografię i postawiono mi właśnie taką diagnozę.
czy to może być jakiś uszcz. na zdrowiu? i mniej-więcej jaki procent? pytam, bo chcę wiedzieć czy to kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania z tyt. ubezp. grupowego(mam takie dodatkowe w pracy..)

Odnośnik do komentarza
Gość dami1232

rehabilitacji żadnej nie miałem ale neurolog powiedział, że będzie boleć.... :( pytałem czy to da się wyleczyć jakoś, ale powiedział nic się z tym nie da zrobić..Mówił ,że pozostają mi jedynie środki przeciw bólowe.... Operacja dopiero gdy mi najwyżej dysk wypadnie.
Kurcze, myślałem, że ktoś tu jest z takim samym problemem...

Odnośnik do komentarza

Witam, mam 21 lat 181cm wzrostu i ok 77kg wagi. Od mniej wiecej roku mam bóle w okolicy ledzwiowej z promieniowaniem do prawego posladka i uda, jednak nie dalej niż do kolana, czasami cala noga mi dretwieje. Niedawno mialem rezonans magnetyczny i taki opis otrzymałem:

Badanie MR kręgosłupa ledzwiowego wykazuje splycenie fizjologicznej lordozy.
Obecnie sa zmiany zwyrodnieniowe w postaci brzeznych powyciagan krawedzi trzonow kregowych.
Ponadto stwierdza sie obecnosc umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych w stawach miedzykregowych.
Na poziomie L5/S1 obecna jest lewoboczna przepuklina krazka miedzykregowego uciskajaca na worek oponowy i lewy korzen S1 oraz zwezajaca lewy otwor miedzykregowy.
Na poziomie L4/L5 obecna jest duża pośrodkowo-prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca na worek oponowy, prawy korzeń L5 i wypełniająca prawy otwór międzykręgowy.
Krążki miedzykręgowe na poziomach L4/L5 i L5/S1 wykazuja degeneracyjne obnizenie sygnalu i wysokosci.
Poza tym obraz kregoslupa i kanalu kregowego w odcinku ledzwiowym bez zmian. Widoczny koncowy odcinek rdzenia kregowego i korzenia ogona konskiego prawidlowe.

Chciałbym sie dowiedziec, czy takie objawy da sie wyrehabilitowac, czy koniecznie musze zdecydowac sie na operacje? (chcialbym kiedys zaczac chodzic na silownie, czy w ogole bede mial taka mozliwosc, jestem jeszcze mloda osoba... )
Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Witam. Proszę o poradę czy mój kręgosłup wymaga operacji? Kilku lekarzu u których byłam zaprzeczają sobie nawzajem. Ogólny mój stan zdrowia jest dobry. Odcinek lędźwiowy boli przy schylaniu, przy dłuższym siedzeniu, dźwiganiu. Jakie jest ryzyko operacji w moim przypadku? Czy jest możliwy paraliż? Przedstawiam wyniki

Wynik Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonane w sekwencjach FSE i TIRM, obrazach T1 i T2-zależnych, przekrojach strzałkowych i poprzecznych.

Krążki międzykręgowe L3-L4, L4-L5 i L5-S1 o zwyrodnieniowo obniżonej intensywności sygnału.
Krążek międzykręgowy L4-L5 obniżony, z dużą centralno-dwuboczną przepukliną, wpuklającą się na ok.8mm w obręb kanału kręgowego i powodującą ucisk na oba korzenie rdzeniowe wewnątrzkanałowo i przy wejściu do otworów międzykręgowych oraz ucisk na worek oponowy i stenozę części centralnej kanału kręgowego do ok. 5mm wymiarze strzałkowym.
Na poziomie L5-S1 centralna przepuklina krążka międzykręgowego, wpuklająca się na ok.6mm w obręb kanału kręgowego, uciskająca na oba korzenie rdzeniowe wewnątrzkanałowo oraz na worek oponowy, a także powodująca stenozę części centralnej kanału kręgowego do ok.6mm.
Szerokość kanału kręgowego w normie.
Na poziomie L3-L4 centralna wypuklina krążka międzykręgowego, modelująca worek oponowy, bez objawów ucisku korzeni rdzeniowych.
Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów w okolicy krążka międzykręgowego L4-L5, w ich obrębie widoczne są zagłębienia, z obszarami zwyrodnienia tłuszczowego w ich otoczeniu -obraz zmian zwyrodnieniowych .
Poza tym trzony kręgowe bez zmian.
Intensywność sygnału stożka końcowego rdzenia kręgowego prawidłowa.
Lordoza lędźwiowa pogłębiona.

Odnośnik do komentarza

Witam
Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu MR. Byliśmy dzisiaj na rezonansie i Pani opisująca powiedziała, że nie obędzie się bez operacji:(
Zmiany fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręowych L4/L5 i L5/S1 z obniżeniem wysokości i cechami dehydratacji.
Na poziomie L4/L5 tylna, centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy, zmniejszająca pole powierzchni kanału kręgowego do 1,3 cm2 z widocznym uciskiem korzeni rdzeniowych zwłaszcza po prawej stronie. Wymiar AP kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 11mm. Wg klasyfikacji MSU typ przepukliny 2AB - wskazana pilna konsultacja. Na poziomie L5/S1 tylne, centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego modelujące worek oponowy, bez istotnego wpływu na korzenie rdzeniowe na tym poziomie. Wymiar AP kanału kręgowego na tym poziomie zmniejszony do 9 mm. W widocznym zakresie rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.
Będę wdzięczna za wszelkie opinie.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...