Skocz do zawartości
Forum

Obustronna opuchlizna kostek


Gość Dziuniek_1

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Dziuniek_1

Mam opuchnięte kostki w obu nogach, w bezruchu nie bolą mnie stawy tylko przy dotyku. Głównie bolą mnie ścięgna przy wchodzeniu lub schodzeniu ze schodów. Od kilku dni czasem gorączkuję i pojawiają się nudności. Po nocy kiedy się obudzę w miejscach opuchnięcia kostek na zewnątrz wydzielają się duże ilości wody. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale dwa miesiące temu wyszło, że mam w gardle paciorkowca typu A wrażliwego na penicylinę (od dwóch lat kasłałem). Dostałem antybiotyk, niestety osłabiłem się i przeziębiłem. Od tego czasu więcej kaszlę, czasami z odruchem wymiotnym.
Zrobiłem badania krwi:
Leukocyty 8,9
Erytrocyty 5,18
Hemoglobina 14,9
Hematokryt 44,6
MCV 86,1
MCH 28,8
MCHC 33,4
Płytki krwi 293
RDW-SD 39,1
Anizocytoza erytrocytów 13,6
LYM% 14,6 (norma 20,0 -50,0) - czyli niski poziom
MXD% 5,3
NEU% 80,1 (norma 30,0 - 70,0) - czyli przekroczenie
Odczyn Biernackiego 23 mm/h (norma 3-8) - czyli przekroczenie
Odczyn Waalera-Rose <6,0<br /> czynnik reumatoidalny - RF - 4,6
Białko C-reaktywne (CRP) 19 (norma 0-5) czyli przekroczenie

Dodam, że byłem u reumatologa, który przepisał mi:
- antybiotyk OSPEN 1500
- Metypred 4
- Biofenac
- Bioprazol
- Cyklo3Fort
Po ośmiu dniach zacząłem brać antybiotyk UNIDOX.

Zrobiłem dodatkowe badania ASO oraz kwas moczowy i wszystko w normie.

Biorę już to prawie trzy tygodnie. Kiedy byłem na zwolnieniu 2 tygodnie i mało się ruszałem opuchlizna zeszła, zostało tylko zasinienie przy kostkach. Lecz kiedy poszedłem do pracy, a tryb pracy mam siedzący to powoli mi nogi trochę puchną. Już nie wiem co mam robić. Następna wizyta u reumatologa dopiero za miesiąc.

Proszę o interpretację wyników, jak również co może mi być.
Naprawdę bardzo proszę, męczę się już z tym 1,5 miesiąca.

Chciałbym jeszcze dodać, że kilka miesięcy temu robiłem EKG, Holter, testy wysiłkowe, echo serca, RTG płuc, USG jamy brzusznej, morfologię i wszystkie badania wyszły dobrze. Więc to co się stało z moimi nogami jest dziwne.
Poza tym podczas brania tych leków i nie wiem, czy to nie od nich czuję dziwną sztywność w prawej nodze, głównie mięśni oraz drżenie rąk.
Jeszcze raz proszę o pomoc i poradę.

Odnośnik do komentarza
Gość girl with a tatoo

A moze to jakie uczulenie na ktorys lek, dokladnie przeczytales ulotke, jakie moga byc skutki uboczne? te objawy sa dziwne ale niepokojace, jesli to nie mija od prawie 2 miesiecy to sygnal, ze cos jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Gość Dziuniek_1

Opuchlizna ustępuje przy długotrwałym odpoczynku. Kiedy chodzę znowu powoli nachodzi. Zasinienie pozostaje.
Co do skutków ubocznych to nie wiem. Jest ich dużo.
od 3 tygodni biorę sterydy Encorton 3 tabletki dziennie, lek z grupy NLPZ Olfen 75SR oraz potas w kapsułkach Kaldyum 1 tabletka dziennie.
Reumatolog postawił mi wtedy diagnozę rumień guzowaty, z tym, że on objawia się guzkami, a ja takowych nie posiadam.
Może ktoś miał podobny problem.
Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Gość Dziuniek_1

Proszę o interpretację wyników badania RTG płuc.

"Pola płucne bez zmian ogniskowych. Poszerzony dolny biegun prawej wnęki - układ cieni spowodowany rotacją pacjenta ? - do dalszej diagnostyki. Przepona i kąty wolne. Sylwetka serca w normie."

Czy powinienem się martwić tym dolnym biegunem prawej wnęki ?

Badanie robiłem pod kątem możliwej sarkoidozy. Mam opuchnięte kostki u stóp, biorę od około miesiąca encorton. Reumatolog zdiagnozował u mnie na podstawie wywiadu i badań krwi rumień guzowaty, bez widocznych guzków.

Proszę o odpowiedź, co ile można wykonywać badanie RTG ? Może powinienem zrobić RTG z boku klatki piersiowej, jeśli tak to, w jakim odstępie czasu mogę wykonać to badanie od następnego. Może ewentualnie TK ? Jeśli tak to kiedy, żeby nie narazić się na zbyt silną dawkę promieniowania ?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Zdjęcie RTG warto powtórzyć w projekcji bocznej. Nie ma przeciwwskazań do wykonania go po kilku dniach od pierwszego badania.

Rumień guzowaty może towarzyszyć wielu schorzeniom, może byc też konsekwencją zażywania niektórych leków. Przyczynami mogą byc przewlekłe stany zapalne, sarkoidoza, toksoplazmoza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość Dziuniek_1

Zrobiłem sobie ponownie morfologię.
Oto wyniki:
Leukocyty 9,5 (norma 4,0-10)
Erytrocyty 5,02 (norma 4,5-6,00)
Hemoglobina 14,9 (norma 14,0-18,0)
Hematokryt % 43,6 (norma 42,0-52,0)
MCV 86,9 (norma 80,0 - 100,0)
MCH 29,7 (norma 27,0 - 31,0)
MCHC 34,2 (norma 32,0 - 36,0)
Płytki krwi 243 (norma 130 - 400)
RDW-SD 40,5 (norma 35,1 - 43,9)
Anizocytoza erytrocytów 14,0 % (norma 11,5 -16,0)
LYM% 17,3 (norma 20,0 -50,0) - czyli niski poziom
MXD% 5,1 (norma 0,0 - 15,0)
NEU% 77,6 (norma 30,0 - 70,0) - czyli przekroczenie
Odczyn Biernackiego 8 mm/h (norma 3-8) poprawa
Odczyn Waalera-Rose <6,0<br /> czynnik reumatoidalny - RF - 8,2 (norma <14,0)<br /> Białko C-reaktywne (CRP) 3 (norma 0-5) czyli poprawa
Kwas moczowy 5,53 (norma 2,4 - 7,0)
ASO 15 (norma <200)<br /> CK-Kinaza kreatynowa 37 (norma 24-190)
AST 96 (norma 9-48) wysokie przekroczenie
ALT 383,5 (norma 5-37) wysokie przekroczenie

Dodam, że na wykonanie badania ALAT ASPAT wpadłem sam, żeby zrobić.

Czy stosowanie leków, które wymieniłem wyżej mogły spowodować te wysokie wyniki ?
W tej chwili od ok. 1,5 tygodnia przyjmuję tylko Encorton w dawce 12,5 mg/ dobę i osłonowo Bioprazol 20 mg 1 tabletka na czczo rano przed posiłkiem.

Co robić dalej, gdzie się udać ?
Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość Piotrek24

a przestrzegałeś diety przed badaniem bo jak ja sobie robiłam te badania to lekarz powiedział mi żeby przestrzegała kilku zasad:
- Przed badaniami musisz być ściśle na czczo (około 6 godzin),
-Na 24 godziny przed badaniem przestrzegać diety , bezalkoholowe, lekkostrawnej, bezmięsnej
- nie powinieneś wykonywać ciężkiego wysiłku fizycznego,
- nie zażywać żadnych leków. .

Odnośnik do komentarza

Witam !
Chciałbym wrócić do tematu, ponieważ z moim zdrowiem było coraz lepiej (brak bólu w nogach, brak opuchlizny), ale od jakiegoś miesiąca zaczęły mi strzelać praktycznie wszystkie stawy, głownie stopy, kolana, nadgarstki. Dodatkowo pojawił się w prawym biodrze oraz prawym kolanie lekki ból, który nieznacznie utrudnia chodzenie. Od dwóch tygodni według zaleceń reumatologa nie biorę już sterydów, ani żadnych innych leków. Raz ból w kolanie był na tyle silny, że nie mogłem na prawej nodze ustać. Ból ustępuje przy odpoczynku: siedzeniu lub leżeniu. W nocy nie czuję żadnego bólu, rano nie mam sztywnych stawów. Czasami lekko pobolewają mnie dłonie. Zrobiłem sobie badanie na boreliozę Western Blot w dwóch klasach, czekam na wyniki oraz rezonans magnetyczny prawego kolana (też czekam na opis). Proszę o pomoc, co może być przyczyną tych strzelań w stawach oraz bóli. Jakie badania dodatkowo zrobić ? Zamierzam iść do reumatologa na początku listopada. Zapomniałem dodać, że ostatnio miewam również ból gardła, poranny kaszel a rano czuję jakbym miał kluchę w gardle.
Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj odebrałem wyniki z rezonansu kolana:

Ilosc plynu w jamie stawowej prawidlowa.
Wiezadla krzyzowe o zachowanej ciaglosci, gladkich zarysach i typowym sygnale.
Chrzastki stawowe gladkie, bez zmian w warstwie podchrzestnej.
Zmiany zwyrodnieniowe i rozwarstwienie w rogu tylnym lakotki przysrodkowej. Sygnal rogu przedniego MM
niezmieniony.
MCL o gladkich zarysach, niepogrubiale, o niezmienionym sygnale. Obraz sciegien miesni tworzacych gesia
stopke oraz miesnia pólbloniastego i glowy przysrodkowej miesnia trójglowego w zakresie objetym
badaniem niezmieniony.
Lakotka boczna typowo polozona, o gladkich zarysach i niezmienionym sygnale.
LCL o gladkich zarysach, niepogrubiale, o niezmienionym sygnale. Obraz sciegna miesnia podkolanowego,
pasma biodrowo-piszczelowego oraz miesnia dwuglowego uda i glowy bocznej miesnia trójglowego w
zakresie objetym badaniem niezmieniony.
Obraz wiezadla i troczków rzepki oraz sciegna miesnia czworoglowego uda niezmieniony.
Brak cech obrzeku sródkostnego w objetych badaniem fragmentach kosci.

Odnośnik do komentarza

Zrobiłem sobie ostatnio morfologię krwi. Oto wyniki wraz z zakresami referencyjnymi:
Morfologia
Hematokryt HCT 44,4 % 40,0 — 54,0
Krwinki czerw. RBC 5,25 10^12/L 4,1 — 6,2
Hemoglobina HGB 14,7 g/L 14,0 — 18,0
MCV 85,0 fL 77,0 — 95,0
MCHC 33,1 g/L 32,0 — 36,0
MCH 28,0 pg 27,0 — 34,0
RDW 14,1 % 12,3 — 14,3
Krwinki białe WBC 6,5 10^9/L 4,0 — 10,0
LYM 1,5 10^9/L 0,85 — 3,0
LYM% 24,4 % 12,2 — 47,1
MON 0,4 10^9/μL 0,19 — 0,77
MON% 7,2 % 4,4 — 12,3
GRA 4,6 10^9/L 2,0 — 6,9
GRA% 68,4 % 45,0 — 70,0
Płytki Krwi PLT 292 10^9/L 150 — 450
PDW 11,9 fL 9,0 — 17,0
MPV 9,1 fL 9,7 — 11,9
PCT 0,27 %
Odczyn Biernackiego 13,00 mm/h < 10,00

Białko C-reaktywne (CRP) - ilosciowe B1 0,17 mg/dl 0,00 — 0,60
Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) B1 41 UI/l 5 — 61
Sód w surowicy B1 144 mmol/l 138 — 147
Potas w surowicy B1 4,7 mmol/l 3,5 — 5,1
Magnez w surowicy B1 2,2 mg/dl 1,7 — 2,5
B1 Wapn całkowity w surowicy ­ 10,62 mg/dl 8,10 — 10,40
Aminotransferaza alaninowa (ALT) B1 ­ 61 UI/l 10 — 41
Aminotransferaza asparaginianowa (AST) B1 24 UI/l 10 — 37
Glukoza B1 91 mg/dl 70 — 99
Wartość zalecana przez PTD 2012
Cholesterol całkowity B1 189 mg/dl < 200
Kwas moczowy w surowicy B1 3,8 mg/dl 3,4 — 7,0
Żelazo w surowicy B1 95 μg/dl 59
Chlorki w surowicy A1 105 mmol/l 97 — 107
Fosforany nieorganiczne w surowicy A1 2,9 mg/dl 2,6 — 4,5
ASO (test ilosciowy) A1 8,3 U/ml < 200,0
Czynnik reumatoidalny (RF) - ilosc A1 < 4 IU/ml
Przeciwciała antycytrulinowe (aCCP) (N66) 0,00 Units wynik ujemny: 0 - 20

Przeciwciała przeciwjadrowe (ANA): W badanym materiale WYKRYTO obecnosc przeciwciał przeciwjadrowych
Miano: 1:160
Typ swiecenia: homogenno-plamisty

Zapomniałem dodać, że robiłem również testy na boreliozę metodą western-blot i wynik wyszedł negatywny.

Odnośnik do komentarza

ak wynika z tych badań większość mam w normie.
Nieprawidłowości to:
- MPV 9,1 fL przy zakresie 9,7-11,9
- OB 13 mm/h przy zakresie <10<br /> - wapń całkowity w surowicy 10,62 mg/dl przy zakresie 8,10-10,40
- ALT 61 UI/I przy zakresie 10-41
- Przeciwciała przeciwjadrowe (ANA): W badanym materiale WYKRYTO obecnosc przeciwciał przeciwjadrowych
Miano: 1:160
Typ świecenia: homogenno-plamisty

Najbardziej martwi mnie ten wynik na przeciwciała ANA. Czy to oznacza, że mam jakąś groźną chorobę ?

Badania te robiłem w związku z moimi poprzednimi i obecnymi dolegliwościami kostno-stawowymi oraz przewlekłym pobolewaniu gardła, a także przy okazji pobolewaniu oczu i pojawieniem się w nich mętów.

Czy branie przez około 1,5 miesiąca antybiotyków do prawie końca czerwca mogło zawyżyć teraz ANA ?
Proszę o poradę i odpowiedź, co mam teraz zrobić ? Czy to sprawa reumatologa, czy może udać się do innego lekarza ?

Odnośnik do komentarza

Cześć, tak naprawdę to nie wiem co mi pomogło, czy były to sterydy, czy w końcu samo odpuściło. Dość długo brałem sterydy, tak jak wcześniej pisałem do października. Po tym wszystkim miałem strasznie rozregulowany organizm, problemy z żołądkiem, stawami (często mnie pobolewały), już nawet nie pamiętam na co się jeszcze leczyłem. Naprawdę długo dochodziłem do siebie, ale przynajmniej nie miałem już opuchniętych nóg, gorączki, ani nieprzespanych nocy. Do tej pory czasami odczuwam jakieś dolegliwości, ale już mało uciążliwe. Od tamtej pory już nigdy mój organizm nie wrócił do stanu sprzed incydentu z opuchniętymi nogami.

Odnośnik do komentarza
Gość patiiiiz

Ja się przerzuciłam na rower jako środek transportu po mieście ostatnio i się pierwsze przeciążenia zaczęły, zwłaszcza w kręgosłupie czy udach. Dużo mi dają okłady które sobie robię kompresem. Na zimno taki okład bardzo pomaga przy kontuzjach, a na ciepło jeśli chodzi o taki bardziej stały ból który męczy człowieka przez długi czas.

Odnośnik do komentarza
Gość katarinka5

Opuchnięte nogi są często od nadmiaru soli w organizmie.Trzeba jeść dużo warzyw, owoców. Często nogi puchną od naszego trybu pracy, czy dużo siedzimy czy stoimy. Dobre są tabletki maxi3vena, mi po nich nogi puchnąć w końcu przestały, nie ciążą mi juz tak jak wcześniej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...