Skocz do zawartości
Forum

Zwłóknienie szpiku kostnego


Gość restkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość restkaa

Niedawno dowiedziałam sie ze pewna bliska mi osoba choruje na zwłóknienie szpiku kostnego. Zostało to wykryte na podstawie tego, ze chory miał goraczke praktycznie caly czas, bóle rąk i nóg i OB 3 cyfrowe...... :(
Lekarz powiedział, że potrzebna bedzie transfuzja krwi czy jest ryzyko ze pomimo transfuzji chory może umrzeć??

Odnośnik do komentarza

Witam,

Zwłóknienie szpiku czyli tzw. mielofibroza to ciężkie schorzenie szpiku kostnego. Jak sama nazwa wskazuje prawidłową tkankę szpiku kostnego, w którym powstają komórki krwi takie jak leukocyty, erytrocyty oraz płytki krwi, zastępuje tkanka włóknista, co sprawia, że szpik staje się niewydolny i przestaje produkować komórki krwi.

Transfuzje krwi to jedynie sposób na tymczasowe uzupełnienie niedoborów. Konieczne jest leczenie, stosuje się różne leki mające na celu zahamowanie procesu włóknienia, ale wyniki leczenia farmakologicznego zazwyczaj nie są zadowalające. U młodszych chorych podejmuje się próby przeszczepu szpiku. Ogólnie niestety choroba ta rokuje bardzo źle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry 

W zeszłym roku stwierdzono u mnie hipoplazje szpiku komorkowosc wtedy wynosiła 20%.po roku komorkowosc wynosi 10% W opisie jest jeszcxe zwiększone ognisko włókien retikulinowych.

Czy to odpowiada zwloknieniu szpiku ?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...