Skocz do zawartości
Forum

Leczenie początkowej niewydalności nerek


Gość da...ak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Leczenie przewlekłej niewydolności nerek zależy od stopnia jej zaawansowania. Przy mniejszym uszkodzeniu nerek stosuje się odpowiednio dobrane leczenie zachowawcze dietetyczno-farmakologiczne, natomiast mocznica wymaga leczenia nerkozastępczego.
Leczenie zachowawcze zapobiega dalszemu postępowi choroby oraz zmniejsza dolegliwości. Rodzaj leczenia jest uzależniony od pierwotnej przyczyny przewlekłej niewydolności nerek oraz występowania chorób towarzyszących.

Leczenie dietetyczne:
- płyny - w początkowym okresie przewlekłej niewydolności nerek, kiedy nerki nie są w stanie właściwie zagęszczać moczu a pacjent wydala jego duże ilości, należy uzupełniać płyny, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, natomiast w zaawansowanej przewlekłej niewydolności nerek istnieje tendencja do zatrzymywania wody w organizmie i tworzenia się obrzęków. W tym okresie konieczne jest odpowiednie zmniejszenie spożycia wody i odpowiednie leczenie moczopędne. W postępowaniu ważne jest prowadzenie bilansu wodnego, oraz stałe kontrola wagi ciała.
- sól kuchenna - we wczesnym okresie przewlekłej niewydolności nerek wskazane jest ograniczenie spożycia sodu, który sprzyjaja zatrzymywaniu wody w organizmie oraz powstawaniu nadciśnienia tętniczego i obrzęków. Stąd już
- potas - określanie stężenia potasu i korygowanie jego stężenia przez zmianę diety lub stosowanie odpowiednich leków jest podstawowym postępowaniem u pacjentów z przewlekłej niewydolności nerek. Zarówno zbyt duże jak też zbyt małe stężenie potasu we krwi może wywoływać niebezpieczne zaburzenia pracy serca i mięśni, a ponieważ potas wydala się przede wszystkim z moczem, zmniejszenie wydalania moczu w późniejszych okresach przewlekłej niewydolności nerek może powodować zagrażający życiu wzrost potasu we krwi.
- wapń i fosfor - ograniczenie spożycia fosforu oraz uzupełnianie niedoborów wapnia są podstawą wyrównywania zaburzeń tych jonów. We wczesnym okresie przewlekłej niewydolności nerek nerki tracą zdolność do usuwania fosforu z organizmu i zwiększa się jego stężenie we krwi. Dochodzi do zaburzenia równowagi gospodarki wapniowo-fosforanowej a wysoki poziom fosforanów jest przyczyną uporczywego świądu. Oprócz właściwej diety zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej koryguje się odpowiednimi lekami.
- białko - ograniczenie białka w diecie jest podstawowym ograniczeniem dietetycznym u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Dieta uboga w białko zmniejsza nasilenie objawów a także spowalnia niszczenie miąższu nerek.

Leczenie farmakologiczne obejmuje:
- kontrolę nadciśnienia tętniczeo
- leczenie zakażeń i innych chorób współistniejących
- leczenie zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej: stosowane są preparaty wapnia, stosowanie związków wiążące fosforany w surowicy zapobiegające wchłanianiu ich do krwi oraz preparaty witaminy D ułatwiające wchłanianie i wykorzystanie wapnia w organizmie.
- leczenie niedokrwistości za pomocą hormonu erytropoetyny.
Ważne jest również unikanie leków działających toksycznie na nerki (nefrotoksycznych), które mogą pogorszyć upośledzone funkcjonowanie nerek.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...