Skocz do zawartości
Forum

Wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa szyjnego


Gość Marta 7632

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marta 7632

Rok temu miałam wykonane pierwsze badanie MRI kręgosłupa szyjnego.Wynik brzmi następująco:Spłycenie lordozy szyjnej.Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne.Cechy odwodnienia krążków miedzykręgowychwielopoziomowo na poziomie C3/C4 i C4/C5 i C6/C7wypuklina typu bulging struktur krążka miedzykręgowego na 2 mm z modelowaniem worka oponowego.Na poziomie C5/C6 szerokołukowa portuzja struktur krążka miedzykręgowego na 2 mm dokanałowo z modelowaniem worka oponowego i niewielkim zmniejszeniu przednej rezerwy płynowej pajęczeniówki.W zakresie portuzji strefa o podwyższonym sygnale w obrazach T2 - zależnych - ognisko peknięcia pierścienia włóknistego krążka.Lekarz skierował mnie na rehabilitacje.Od listopada nasiliły się objawy neurologiczne ciągły ból głowy i silne zawroty głowy z uczuciem omdlenia.Leków przeciw zapalnych nie mogę brać jestem wrzodowcem.

Teraz wykonałam kolejne badanie MRI kręgosłupa szyjnego wynik jest następujący :Lordoza szyjna zachowana.Trzony kręgowe prawidłowej wysokości z cechami zwyrodnienia tłuszczowego szpiku.W przedniej części trzonu C4 hiperintesywna strefa sr 5 mm o wejrzeniu łagodnego naczyniaka.Oseteofity przednich i drobne zaostrzenia tylnych krawędzi trzonów C4 - C7 oraz wielopoziomowo w stawach Luschki - o największym nasileniu na poziomach C5/C6 i C6/C7.Wielopoziomowe niewielkie odczyny zwyrodnieniowe w stawach miedzkręgowych C3/C4 - C6/C7.Pogrubienie więzadła podłużnego tylnego C5 - C7.Występuje wielopoziomowa dyskopatia w postaci dehydratacji oraz proporcjonalnych do zmian kostnych szerokołukowych owypukleń krążków miedzykręgowych C5/C6 i C6/C7 na ok 2 mm ( dokanałowo i dootworowo ).Zmiany zwyrodnieniowo - wytwórcze wraz wypuklinami krążków miedzykręgowych na poziomach C5/C6 i C6/C7 nieznacznie przeważają zachyłki boczne i otwory miedzkręgowe bez uchwytnej kolizji zh korzeniami nerwów rdzeniowych i nerwami rdzeniowymi w odrębie.Względna nabyta stenoza kanału kręgowego C5/C6 - C6/C7 ze zmiejszeniem wymiaru strzałkowego do 10 mm.Sygnał rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym nie wykazuje zmian.Obramowanie kostne kanału kręgowego w granicach normy.W Kwietniu przeszłam kojejną serie rehabilitacji obecnie czuję się koszmarnie coraz gorzej.Do lekarza mam termin dopiero pod koniec lipca może ktoś mi wyjaśni co dzieje z moim kręgosłupem.Kazda rada jest na wagę złota.Ja nic z tego nie rozumiem.Proszę pomóżcie !!!Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

W obu badaniach stwierdzono zmiany zwyrodnieniowe, aczkolwiek patrząc na drugie badanie - wydaje się, że rehabilitacja przyniosła poprawę.

W pierwszym badaniu było spłycenie lordozy szyjnej czyli prawidłowego wygięcie kręgosłupa szyjnego, co decyduje o jego stabilności i rozkładzie sił, w drugim badaniu - lordoza szyjna zachowana, a więc powrót do stanu prawidłowego.

Obecne są nadal cechy uszkodzenia krążków międzykręgowych, aczkolwiek bez ech ucisku w obrębie rdzenia kręgowego.

Niestety nie da się wyleczyć zupełnie zmian zwyrodnieniowych. Proponuję kontynuować rehabilitację zalecaną przez lekarza, unikać obciażania odcinka szyjnego - długiego siedzenia, np. pracy przy komputerze, noszenia ciężkich rzeczy,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...