Forum Zdrowie

Powiększone serce

~effelinkaa

~effelinkaa

Dzień dobry
mam 35 lat i niestety, na rtg klatki piersiowej wyszło mi powiększone serce. Dokładnie brzmi to następująco:
"sylwetka serca znacznie powiększona"
Leczę się u kardiologa na nadciśnienie i na niedomykalność zastawki trójdzielnej i mitralnej mam też podwyższony cholesterol, glukozę i lekką nadwagę. Teraz zaczełam się martwic tym powiekszonym sercem, wczesniej miałam robione rtg ale nic nie bylo mowy o powiekszonym sercu. Czy to coś groźnego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Gwieździsta

~Gwieździsta

powiększone serce moze włąśnie być wynikiem nadciśnienia. Najlepiej idź z tymi wynikami do lekarza.

Lukrecja85

Lukrecja85

na pewno powiekszone serce jest od tego co napisalas kardiolog to oceni, ale wydaje mi sie ze przy Twoich problemach to sie zdarza nie przejmuj sie za bardzo na pewno dostaniesz leki i pewnie trochę się sylwetka zmniejszy moze nawet wroci do normy

84558 lukrecja85 Kobieta, 29 lat, Gorzów
Lek. Agnieszka Barchnicka

Lek. Agnieszka Barchnicka

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,

Prześwietlenie klatki piersiowej pozwala jedynie na podejrzenie, że serce jest powiększone. Aby dokładnie ocenić czynność serca, szerokość jego jam, oraz grubość ścian konieczne jest wykonanie badania echokardiograficznego czyli USG serca.

Skoro leczy się Pani z powodu niedomykalności zastawek z pewnością już przynajmniej raz miała Pani takie badanie wykonane.

Niestety konsekwencją wad serca może być poszerzenie jam serca i jego niewydolność, dlatego też powinna Pani pokazać wynik badania rtg swojemu kardiologowi i poprosić o powtórzenie badania echokardiograficznego.

Należy także pamiętać o regularnym zażywaniu leków, kontrolowaniu ciśnienia, a także monitorowaniu poziomu glukozy oraz cholesterolu.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

--

lek. Agnieszka Barchnicka
Specjalista chorób wewnętrznych

84094 lek-agnieszka-barchnicka Kobieta, 36 lat, Polska