Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyniku badania krwi przy niskim poziomie płytek krwi


Gość rafael1790

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rafael1790

Witam. Czy mógłby mi ktoś zinterpretowac wyniki badan krwi? Ale bardziej szczegółowo, bo do tego, że mam małopłytkowość i w ogóle problemy z płytkami krwi to wiem. Ale bardziej chodzi mi o możliwą przyczynę takiego stanu rzeczy (niedobory żelaza, wit. B12, kwasu foliowego czy jakieś bardziej niebezpieczne przyczyny).
Badania mam robione z powodu podejrzenia zapalenia jądra(najądrza?) - od jakiegoś czasu czuję lekki dyskomfort, czasem lekkie tępe bóle. Ponadto miewam czasem bóle brzucha (ciężko powiedziec czy to ból promieniujący od jądra czy jakieś stany zapalne jelit, żołądka wynikające z picia alkoholu(jestem studentem więc wiadomo ocb). Dodam, że miesiąc temu mialem też robioną morfologię z powodu długiego kataru (podejrzenie alergii, dopiero idę do alergologa za 2 tyg.) i miałem wtedy wynik płytek krwi równy 125! A 3 inne wyniki (niestety nie pamiętam jakie) również poza normą.
A więc oto wyniki:

Leukocyty 4,9 NORMA 4,0-10,0
Erytrocyty 4,6 4,2-6,0
Hemoglobina 15,2 14-18
Hematokryt 42 40-54
MCV 91 80-99
MCH 33 27-35
MCHC 36 32-37
Plytki krwi 102 !!! (oznaczano dwukrotnie) 140-440
Limfocyty 39 20-45
Inne(Eo,Bazo,Mono)% 15 3-14 !
Neutrofile % 46 40-70
Limfocyty # 1,9 1,4-35
Inne(Eo,Bazo,Mono)# 0,8 0,3-1,5
Neutrofile # 2,20 2,5-7
RDW-CV 13% nie podano normy
PDW 21 fl nie podano
MPV 14,01 fl nie podano
P-LCR 56% !!!!! 13-43
LDH 145 125-243
CRP 0,02 0-0,5
beta-HCG <1,20 max 5(min nie podano)<br />
Prosiłbym o jakiekolwiek rady oprócz tego, że mam iść do lekarza. Oczywiście pójdę, ale chciałbym się juz teraz dowiedzieć czegoś więcej, bo jestem trochę przerażony.

Odnośnik do komentarza

niski poziom płytek krwi moze wskazywac na jakas infekcje albo wlasnie stan zapalny mozliwe ze utrzymuje Ci sie niski poziom plytek po problemach z jelitami. Poprawisz wyniki jesli poprawisz swoja diete, musis sie dobrze odzywiac, nie przesadzac z alkoholem i nie wiem czy nie byloby dobrze gdybys sie przebadal u gastrologa.
Mozliwe ze małopłytkowość moze wynikac tez z problemów z nerkami czy jakiegos wirusa to by tlumaczylo bole brzucha i stany zapalne. Zapalenie najądrza to problem urologiczny dobrze by bylo zrobic usg jąder. Niedobory zelaza witaminy b12 i kwasu foliowego to od zlej diety moga powodowac anemie. Musisz jesc wiecej warzyw, pij sok z burakow, mozesz kupic w aptece zelazo w tabletkach i kompleks witamin

"Kiedy jest smutno, kocha się zachody słońca..."Mały Ksi

Odnośnik do komentarza
Gość ZielonaHerbata

Koniecznie musisz zrobic dodatkowe badania w związku z tą małopłytkowością, mysle ze to faktycznie jakas infekcja i oslabienie organizmu ale dla pewnosci szereg badan trzeba wykonac zacznij od zbadania zoladka jelit, refluksu, bo tu moze byc problem gastrologiczny

Odnośnik do komentarza
Gość rafael1790

Dziekuję za odpowiedzi. W tym tyg. pojawię się u lekarza rodzinnego. Przycisnę go o badania jamy brzusznej. tylko mam pytanie - czy powinno to być tylko usg jamy brzusznej czy gastroskopia? Ew. to i to?

No i druga sprawa. Twierdzicie, że to prawdopodobnie od infekcji (to tłumaczyłoby spadek płytek krwi o 23 jednostki przez 5-6 tygodni?). Czy jest mozliwe, ze to od jądra? Urolog, u którego byłem zapisał mi Cipronex, gdyz stwierdzil, ze najprawdopodobniej to jakas infekcja. A usg jąder będę miał po niedzieli, przy następnej wizycie.

Odnośnik do komentarza
Gość rafael1790

I jeszcze jedno:
Zażywam lek Cipronex, z tego co widzę na ulotce to jest to lek typowo na infekcje. Czy jest szansa, że jeśli mam jakies infekcje układu pokarmowego albo moczowo-płciowego, to objawy ustaną i wyniki wrocą bardziej do normy?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...