Skocz do zawartości
Forum

Zamienniki leków


Gość ZielonaHerbata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ZielonaHerbata

Chciałabym zapytać na czym konkretnie polegają zamienniki leków, bo mam pewien problem. Ostatnio moja mama dostała leki na astmę. Ich cena była dosyć wysoka, ale zdrowie najważniejsze, więc kupiła leki. Brała ponad miesiąc, wszystko było w porządku, czuła się dobrze. Po miesiącu poszła po kolejne leki i pani farmaceutka zaproponowała jej zamiennik. Był tańszy prawie 10 zł, to bardzo duża różnica, więc mama się zgodziła. Niestety nie wpływa on na nią tak dobrze jak oryginalny lek przypisany przez lekarza. Tym samym chciałabym zapytać czy te zamienniki sa tańsze bo są słabsze? Warto kupować zamienniki leków, czy trzymać się tego co lekarz nakazał brać? Może być tak, że zamiennik nie bedzie tak dobrze wpływał jak lek przypisany przez lekarza?? O co konkretnie chodzi z tymi zamiennikami, prosze mi wyjaśnić :)

Odnośnik do komentarza

zamienniki zawierają tą samą substancję czynna, tylko np są produkowane w przez mniej znane firmy, albo przez rodzime a nie zagraniczne koncerny. Mogą się różnić składem ale tylko jeśli chodzi o substancje pomocnicze albo balastowe.

Straszna rzecz ta pamięć kobieca! Oscar Wilde — Portret Doriana Graya

Odnośnik do komentarza

Muszę stale brać leki na nadciśnienie. Mam małą rentę, w związku z tym zakup leków stanowi spory ubytek w moim budżecie. Pewnego razu pani farmaceutka zaproponowała mi zamienniki. Rzeczywiście zapłaciłam dużo taniej. Jednakże podczas kolejnej wizyty u lekarza po recepty, poprosiłam,żeby zapisał mi te zamienniki. Lekarz odmówił i stanowczo nie polecił. Dlaczego?

Odnośnik do komentarza

Zamienniki nie podlegają takim samym badaniom klinicznym, tylko producenci tak jakby odkupowali recepturę. Stąd czasami mogą być jednak gorszej jakości. Nawet jeśli lekarz nie przepisze zamiennika, farmaceuta w aptece może na prośbę pacjenta zmienić. Najważniejsze, jak się na nie reaguje. Jeśli nie widzisz różnicy i czujesz, że pomagają, śmiało proś o zamiennik. Czasami niestety lekarze zapisują leki, z których mają korzyści.

Odnośnik do komentarza

Co za głupoty... zamienniki leków to nic innego jak ten sam lek, ta sama substancja czynna, ta sama dawka tylko że w innej, mniejszej cenie. Tak samo są sprawdzane pod względem badań klinicznych itd. Działania niepożądane zależą zazwyczaj od substancji uzupełniających lek, jeżeli po oryginalnym leku nic się nie działo z pacjentem. Cena mniejsza, lek ten sam. Wszystko jest tak samo sprawdzane. Lekarze mają podpisane kontrakty z przemysłem farmaceutycznym i dlatego przepisują droższe leki, żeby mieć z tego korzyści typu wczasy, dobra materialne. Dużo też zależy od psychiki pacjenta, czasami sami sobie wmawiają, że ten lek jest gorszy, na mnie nie działa itp... psychika w leczeniu odgrywa aż 80%!

Odnośnik do komentarza

"Co za głupoty."???? Ancika, stosuj proszę zasady netykiety. Możesz się nie zgadzać, ale nie obrażaj wypowiedzi innych. Tu akurat cytuję informację ze strony Fundacja dla Zdrowia - "Leki oryginalne poddawane są kilkunastoletnim i kosztownym badaniom. Ich pełny zakres gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność medykamentu. Takie leki mają zazwyczaj dość wysoką cenę. Odstrasza to pacjentów 
i skłania ich do kupna tańszych wariantów, czyli generyków. Leki te przechodzą krótszy i uproszczony proces rejestracyjny. Oznacza to, że część badań jest po prostu pomijana, co pozwala znacznie obniżyć koszty produkcji leku."

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...