Skocz do zawartości
Forum

Stwardnienie rozsiane czy borelioza


Gość fi...23

Rekomendowane odpowiedzi

Zdiagnozowali u mnie SM po wynikach RM oraz plynu mózgowo-rdzeniowego. Jednak nie wzieli pod uwagę tego iz byłem wielokrotnie pogryziony przez kleszcze o czym ich informowałem oto moje wyniki PMR oraz MR głowy

MR-Na poziomie VC5-VC6 obecna jest niewielka centralna przepuklina jądra miażdżystego która modeluje przednią powierzchnię rdzenia.
Na wysokości trzonu VC3 obecny jest obszar o wymiarach 11x6 mm hiperintensywny w obrazach T2 zależnych. Podobny obszar o wymiarach 8x4 mm obecny jest na poziomie trzonu VC4 oraz na wysokości przestrzeni międzykręgowej VC6-VC7 14x4 mm.
Nieco mniejsze pojedyncze zmiany obecne są w rdzeniu przedłużonym. Mają cechy ognisk demielinizacyjnych.
PMR-Płyn mózgowo-rdzeniowy: barwa płynu- wodo jasny, przejrzysty, cytoza-3, białko- 33 mg%, glukoza 53 mg%, odczyn Pandyego- dodatni, odczyn Nonne-Appelta- ujemny
Albuminy w surowicy- 53,10g/l
Albuminy w płynie mózgowo-rdzeniowym- 163,0mg/l
Prążki oligoklonalne w PMR- obecne
Prążki oligoklonalne w surowicy- nieobecne
TSH- 0,336 ulU/ml, Wit B12- 270,00pg/ml;
Białko c- reaktywne- 0,10mg%
Przeciwciała p/Borrelia burgdorferii w klasie IgM krew- 4,511
Przeciwciała p/Borrelia burgdorferii w klasie IgG krew- 18,101

Czy po tych badaniach można wykluczyć Boreliozę i postawić diagnoze na 100% SM

Odnośnik do komentarza

Witam!
Podane wyniki rzeczywiście wskazują na SM, a bynajmniej nie na boreliozę. Proszę jednak pamiętać, że borelioza to dość specyficzne schorzenie, którego tak naprawdę nie da się w pełni wykluczyć tylko na podstawie badań przeciwciał (IgM i IgG). Do tego potrzebny jest dokładnie zebrany wywiad i pełen obraz kliniczny. Jeśli ma Pan wątpliwości co do prawidłowości rozpoznania proszę skonsultować się dodatkowo z jakimś innym neurologiem oraz specjalistą chorób zakaźnych.

Odnośnik do komentarza

wydaje mi sie ze raczej az tak by sie lekarze nie pomylili poza tym nie zawsze ugryzienie kleszcza jest rownoznaczne z bolerioza jesli wyniki wskazuja na sm i lekarz tak stwierdzil po ich odczycie to niestety jest duze prawdopodobienstwo ze ma racje. Najlepiej skonsultuj wynik z innym lekarzem jesli onto potwierdzi, musisz rozpoczac leczenie w tym kierunku

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...