Skocz do zawartości
Forum

Pogorszenie się wzroku przy sztucznym oświetleniu


Gość fo...ul

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 30 lat i nigdy nie nosiłem okularów. Jestem programistą i minimum 8 godzin dziennie spędzam przed komputerem. Od kilku miesięcy zauważyłem u siebie pogorszenie wzroku. Praktycznie wszystko oddalone o 3 metry i dalej widzę rozmyte, nieostre. Byłem u okulisty i miałem robione badania (m.in. dna oka) i nie wykazały one żadnych wad. Okulista stwierdził, że mogę mieć maksymalnie -0,25 ale nie ma powodu nosić okularów. Problem w tym że ja naprawdę słabo widzę i jest to coraz bardziej niekomfortowe. Dodatkowo pojawiły się bóle głowy. Czasami nawet jakieś ogromne napisy na banerach reklamowych oddalone ode mnie o kilka metrów są dla mnie bardzo rozmyte. Czuję się jakbym miał -3 a nie te ewentualne -0,25. Czy może być jakiś inny powód tak słabego widzenia?
Dodam, że w przeszłości (3 lata temu) miałem identyczny problem, który trwał parę miesięcy. Pracowałem wtedy w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu. Problemy jednak znikły gdy zmieniłem pracę.
Od 6 miesięcy znowu pracuje w biurze ze sztucznym oświetleniem. Staram się przestrzegać higieny pracy przy komputerze: częste przerwy, patrzenie w dal, zmuszanie się do częstszego mrugania, krople nawilżające, dużo światła (niestety sztucznego). Nic nie pomaga.
Czy przyczyną rozmytego widzenia może być brak naturalnego światła w biurze? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość ZielonaHerbata

Oczywiście, że tak. Problemy ze wzrokiem, które opisujesz i nawet ból głowy, który jest prawdopodobnie z przemęczenia i osłabienia oczu wynika z niewłaściwego oświetlenia, oświetlenia sztucznego i częstej pracy przed komputerem. Nawet jeśli w badaniach nie wyszła Ci poważna wada wzroku, powinieneś sobie zrobić okulary, które będą przeznaczone do pracy przed komputerem. Takie okulary, oprócz określonych soczewek, które dopasuje Ci okulista podczas badania, muszą mieć antyrefleks, aby odbijać światło i musisz sobie założyć cylindry na soczewki przeznaczone właśnie do pracy przed komputerem. Takie okulary są w pełni przystosowane do pracy biurowej, nie tylko chronia oczy ale także odbijają światło, dzięki czemu oczy tak bardzo się nie przemęczają. Takie szkła są droższe niż zwykłe szkiełka do okularów, ale naprawdę są wartej tej ceny. Sama mam takie już prawie 2 lata i jestem bardzo zadowolona. Używam do komputera i telewizora, zauważyłam bardzo dużą poprawę, moje oczy się nie przemęczają, nie pękają mi już żyłki jak kiedyś. Naprawdę warto, dziwię się, że okulistka nie zaproponowała Ci takiego rozwiązania. Idź do innego okulisty, zbadaj się jeszcze raz i dobierz okulary dla siebie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...