Skocz do zawartości
Forum

Punkcja lędźwiowa


Gość Gromowładna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gromowładna

Cześć,
Za 3 dni mam mieć przeprowadzaną punkcję lędźwiową. Oglądała ostatnio film i tam była właśnie taka punkcja i ten pacjent bardzo cierpiał i paskudnie to wyglądało/? Ja wiem że to był tylko film i temu aktorowi nic się nie działo, ale wizualizacja i moja bujna wyobraźnia poszły. No i teraz siedzę i sama się nakręcam. Punkcję mam wykonywaną ze względu na drętwienie i mrowienie nóg.

Odnośnik do komentarza

z tego cow eim przy punkcji jestes przytomna masz tylko znieczulenie miejscowe lezysz na boku i nakłuwają Ci kregoslup. Sam zabieg ponoc nie jest bolesny gorzej po zabiegu nie mozna wstac i moga pojawic sie wymioty ale mysle ze nie ma co sie straszyc moja znajoma to przezyla i jest wszystko ok :)

Odnośnik do komentarza

O ile zabieg przeprowadza wprawiony lekarz to nie ma strachu. Gorzej jak jakiś niedoświadczony, bo może się wielokrotnie wkłuwać... No i najgorsze i tak jest potem, jak wstać nie można podobno, ale nie nakręcaj sie. Będzie co ma być. Jesli musisz zrobić to badanie to musisz. W końcu może zostac wykryta przyczyna drętwienia nóg, więc generalnie walczysz o dobra sprawę ;)

"My own business always bores me to death, I prefer other people's" - O. W.

Odnośnik do komentarza
Gość karol.za1971

Ja miałam punkcie ledzwiowa robiona 28.08.2012 jest dzisiaj prawie miesiąc po zabiegu a ja wciąż nie mogę normalnie funkcjonować. Co prawda na początku było także wstawalam na 15min i odrazu ból głowy i nudnosci polozylam sie ból ustepowal. Teraz od kilku dni czas wystawiania sie wydłużył nawet do 3h ale po tym czasie ból i tak sie pojawia nie jest tak uciążliwy ale cały czas jest. Juz nie wiem co mam robić każdy lekarz mówi ze samo kiedyś przejdzie ale kiedy?!!!!
Dodam ze miałam punkcji robiona na siedzące, musiałam z pokoju zabiegowego przejść do łóżka, No i leżeć 6h na płasko z tym ze basen musiałam brać sobie sama więc głowę musiałam podnosić. Po 6h podali mi poduszkę i kazali wstać do łazienki... Jest tego skutek!!!!

Odnośnik do komentarza

Ja miałem robioną punkcję lędźwiową dokładnie 10 dni temu (wynik na szczęście negatywny). Nie odczuwam żadnych dolegliwości - nic mnie nie boli, ani plecy, ani głowa, żadnych zawrotów, żadnych problemów.

Jedyne co, to w dniu zabiegu, jeszcze w szpitalu pod wieczór mocno bolała mnie głowa, ale to podobno normalne po punkcji, w wyniku obniżenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Podano mi pyralginę i głowa przestała mnie boleć.

Po samej punkcji 2 godziny leżałem na brzuchu, potem się obróciłem na plecy i tak leżałem na płasko (bez poduszki) przez parę godzin, wstając jedynie raz na sikanie. W dzień zabiegu wypiłem jakieś 2 litry wody (tak mi kazano). W nocy po zabiegu spałem już normalnie na boku. Następnego dnia jeszcze robiono mi inne badania w szpitalu, więc też w zasadzie cały dzień leżałem na plecach lub na boku, wstając tylko do toalety albo zjeść. Do trzech dni po zabiegu siedzenie sprawiało mi lekki ból i czułem się dużo lepiej, kiedy się położyłem.
Na czwarty dzień dni po punkcji siedziałem już w samochodzie i zrobiłem kilkaset kilometrów w dwa dni, po jeździe odczuwałem delikatny ból w okolicy lędźwiowej, ale do przeżycia. Teraz (tak jak wspomniałem, 10 dni po) jest już wszystko ok. Chodzę, biegam, dźwigam, jeżdżę na rowerze, wszystko bez przeszkód.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Nakłucie lędźwiowe, czyli punkcja, to zabieg, który polega na wprowadzeniu specjalnej igły do przestrzeni podpajęczynówkowej odcinka lędźwiowym kręgosłupa. Zabieg ten może być wykonywany w celu:
- diagnostycznym,
- leczniczym,
- wykonania znieczulenia.
Warto podkreślić, że między I a II kręgiem lędźwiowym jama podpajęczynówkowa zawiera jedynie nić końcową i korzenie nerwów rdzeniowych. Dlatego też w tym odcinku możemy pobierać płyn mózgowo-rdzeniowy bez obawy, że zostanie uszkodzony rdzeń kręgowy.
Najczęstszym powikłaniem, tak jak Państwo opisują, jest ból głowy (zespół popunkcyjny), który ustępuje samoistnie w ciągu 7 dni lub też w ciągu 48 godzin po zastosowaniu właściwego leczenia przyczynowego.

Odnośnik do komentarza

Ja jestem po punkcji od piątku . Tu we fracji punkcje to jak zwykły zastrzyk traktują. Pobierał mi punkcje 19 latek . Obiasnil wszystko kolega który nagrywa całą punkcje . Samo wkucie można przeżyć nie jest straszny bol. To oczekiwanie aż się zapełnia próbować jest dość długie. Po wszystkim powiedziano mi 2 leżenia .
Najgorsze są oniawy popunkcyjne bo leżeć minimum powinno się 12godz .stąd też ja cierpię na bol i zawroty głów sztywnosc karku mdli mnie ..jeść nie mogę.

Odnośnik do komentarza

Ludzie....to nic nie boli. Miałam dzis 2 raz i zero bólu. Po, przez godzinę leze na boku pod poduszka. Po godzinie sie obracam i tak leze 11 godzin. Ostatnio wzięłam od razu prysznic i normalnie funkcjonowalam. Teraz mija 5 godzina leżenia i wszystko jest ok. To jeden z przyjemniejszych zabiegów.

Odnośnik do komentarza

Troszkę bzdura jeśli ktoś mówi że to nie boli.. Lub ze znieczulenie jest miejscowe.
Po 1 wszystko zależy od tego kto wykonuje zabieg. Nieodpowiedni lekarz może zrobić troszkę krzywdy. Po 2 znieczulenia stricte nie ma. Jest substancja rozluzniajaca okolice kręgosłupa która działa w tamtą okolice rozkurczowo a zabieg musi być wykonywany gdy pacjent jest w pełni świadomy.
Prawda jest ze pojawia się po zabiegu wymioty, bóle głowy, trudności z siedzeniem, wyróżnianiem się, zawroty głowy itp.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...