Skocz do zawartości
Forum

Zapis EEG zawiera bardzo liczne artefakty mięśniowe


Gość an...ka

Rekomendowane odpowiedzi

witam prosze o interpretacje wyników: Opis EEg: zapis zawiera bardzo liczne artefakty mięniowe. Na odcinkach czytelnych czynności podstawowa eeg nieznacznie zwolniona. W odprowadzenach ciemieniowo-potylicznych składa sie z dośc wolnego rytmu alfa 8-9Hz o ampl. do 50uV oraz z serii niskonapięciowego rytmu beta. Rz ob.
Na tym tle po fs zarejestrowano w okolicach skroniowych obustronne, z przewagą strony prawej nieliczne fale ostre i wolne 5-7Hz, wyrózniające się wyzsza amplitudą od czynnosci podstawowej. Hw ne aktywuje eeg.
Orzeczenie:
zapis nieprawidłowy. Na odcinkach czytelnych zmiany epizodyczne w okolicach skroniowych obustronnie, z przewaga strony prawej na tle nieznacznie zwolnionej czynniści podstawowej.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Po pierwsze proszę pamiętać, że wynik badania EEG należy interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, choroby współistniejące czy przyjmowane leki. Poza tym w tym przypadku brak jest także informacji z jakiego powodu było wykonywane to badanie – co także ma niemałe znaczenie podczas interpretacji wyniku. Jeśli badanie EEG jest wykonywane po raz kolejny, to ważne jest też porównanie go do badań poprzednich. Nieprawidłowy zapis EEG nie musi bowiem świadczyć o występowaniu istotnej patologii. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem, który zlecił wykonanie badania.

Odnośnik do komentarza
Gość Paratara

WITAJCIE MAM PROBLEM MIAŁAM NAJPRAWDOPODOBNIEJ ATAK PADACZKI NIGDY WCZEŚNIEJ NIKT MI JEJ NIE DIAGNOZOWAŁ BO BYŁO OK. ALE OD PEWNEGO CZASU POJAWIAJĄ SIĘ DZIWNE ZAWIESZKI I ATAKI DRGAWKOWE. ZAPIS EEG NIBY W NORMIE NIE ZAOBSERWOWANO ZMIAN O CHARAKTERZE DRGAWKOWYM. POWIEDZCIE CO OZNACZA: DOŚĆ LICZNE ARTEFAKTY ELEKTRODOWO-NAPIĘCIOWE? I NIESTAŁY NARZUT CZYNNOŚCI SZYBKIEJ W ODPROWADZENIACH SKRONIOWYCH.

Odnośnik do komentarza

artefaktami w badaniu nazywa się wszelkie błędne zmiany, nieczytelne - po prostu tej części badania się nie interpretuje, bo badanie z jakiegoś powodu daje niewłaściwą interpretację.
Nie wiem, co konkretnie nazywa się artefaktem w badaniu EEG, ale np. na zdjęciu RTG jest przesunięcie obrazu/obraz jest rozmazany - jakby aparat się poruszył. Czyli fragment badania z artefaktem nic nie wyjaśnia. Mam nadzieję ,że rozumiesz, co chciałam powiedzieć.
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość Gość EEG

Na tej podstawie nie da się potwierdzić ani wykluczyć padaczki.

Artefakty w EEG to jest wszystko to, co nie jest zapisem EEG. Zapis z dużą ilością artefaktów warto powtórzyć. Rutynowy zapis powinien trwać 20 minut bez artefaktów. Mało kto tego przestrzega.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...