Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyniku trepanobiopsji przy długotrwałej anemii


Gość di...88

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po badaniu trepanobiopsji, ponieważ utrzymuje się u mnie długotrwała i poważna anemia, bolą mnie kolana, mam siniaki i jestem bardzo osłabiona mimo 22 lat. wynik to Linia granulocytowa MPO+ z odmłodzeniem, nieliczne postacie dojrzałe. Linia czerwonokrwinkowa CD71+ z obecnością megaloblastów E:M jak 1:1,5 Megakariocyty obecne, jednojądrowe oraz nagie jądra. Zwiększona liczba plazmocytów CD38+ ale są poliklonalne (kappa+ lambda+), a więc odczynowe. Czy ten wynik może wskazywać na szpiczaka?

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Przykro mi, ale podała Pani zdecydowanie zbyt mało wyników, by ocenić czy mogą wskazywać one na szpiczaka. Wśród kryteriów rozpoznania szpiczaka w okresie I wymagana jest bowiem obecność wszystkich poniższych:
- Hemoglobina >10g/dl
- Stężenia wapnia we krwi prawidłowe lub < 2,75 mmol/l
- Prawidłowa struktura kości (stopień 0) lub pojedynczy guz - plazmocytoma na zdjęciach rtg
- Małe stężenie białka M: IgG < 5g/dl, IgA < 3g/dl
- Stężenie białka Bence-Jones’a < 4g/24godz.
Ponadto proszę pamiętać, że diagnostyka szpiczaka jest w ogóle bardzo trudna i oprócz wymienionych parametrów bada się u pacjentów również: Beta-2-mikroglobulinę, stężenie albuminy, białko C-reaktywne, aktywność dehydrogenazy mleczowej (LDH) w surowicy krwi, badanie cytogenetyczne szpiku kostnego.
Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą hematologiem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...