Skocz do zawartości
Forum

Męczący kaszel z odkrztuszaniem flegmy


Gość ma...33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam 34 lata. 2 tyg. temu pojawił się u mnie męczący kaszel z odkrztuszaniem flegmy (żółto-zielonej), temp. 38-39st.C, osłabienie, duszności, poty, dreszcze, brak apetytu, płytki oddech. Kaszel bardzo męczący, utrudniał mówienie, swobodne oddychanie, w nocy nie pozwalał na sen; aby spać musiałam brać tichodine (mniej więcej 1 tab. na 3 godziny) oraz spać na dużym podwyższeniu na jednym (lewym) boku.Oddychając słyszałam świszczenie, furczenie i takie bąbelkowanie - jakby się gotowało w oskrzelach. Osłuchowo lekarz stweirdził liczne zmiany. Lekarz włączył antybiotyk (zinat) 2x dziennie, inchalacje (mucoslowan x 2 po 2 ml, berodual 2xpo 40 kropli), leki przeciw gorączkowe, oraz Clemastine 2x1 tab. Po tyg. leczenia zero poprawy; jedynie temperatura nie co spadła do ok. 38st.C, ponadto pojawił się ostry ból po lewej stronie. Lekarz zmienił antybiotyk na cipronex oraz zmienił inchalacje na : pulmicort 2 x 1 op.+berodual 2 x 40 kropli. Zlecił RTG klatki piersiowej.
Opis RTG mówi: Przepona ustawiona prawidłowo, głado zarysowana. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Linijne zwłóknienie miąższowe w polu dolnym lewym, oraz drobne , liczne smużki zejściowych zmian zapalnych nadprzeponowo po tej stronie. Poza tym płuca bez widocznych zmian ogniskowych, o rysunku płucnym prawidłowym. Serce w granicach normy rtg.
Dodam, że w ostatnim roku dość często chorowałam na zapalenie oskrzeli (mniej więcej co 3 miesiące). To chyba nie jest normalne? No i niepokoi mnie to zwłóknienie - co to oznacza dla mnie?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Pani lekarz postąpił jak najbardziej prawidłowo. W przypadku braku poprawy po 7 dniach stosowania antybiotykoterapii empirycznej należy bowiem zmienić antybiotyk i zlecić wykonanie badania RTG. Jak wynika z opisu RTG widoczne są zmiany zejściowe po zapaleniu, co oznacza, że leczenie jest skuteczne. Zmiany, o które Pani pyta czyli zwłóknienia mogą być wynikiem na przykład zmian po licznych zapaleniach. Tak mało zaawansowane zmiany nie mają jednak wpływu na prawidłową funkcję płuc. Proszę się zatem tymi nie niepokoić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...