Skocz do zawartości
Forum

Stłuszczenie miąższu wątroby


Gość do...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Wyniki USG męża -wątroba prawidłowej wielkości jednorodna, o cechach stłuszczenia miąższu. W zakresie płata prawego 5/6 ty segment, niesostrokonturowany obszar o niższej echogeniczności-najpewniej obszar ogniskowej hyposteatozy? Naczynia wrotne wew-wątrobowe i zew-wątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone Pozostała część USG jamy brzusznej w normie.
Alat - 118, asapt- 57, GGTP- 49 przy normie do 64 Bilirubina 1,19, OB-12, CRP -6,20 Morfologia w normie, amylaza 17 U/L, ujemny wynik na żółtaczke B i C, cukier w normie. Lekarz ogólny stwierdził iż jest to zmiana łagodna wątroby związana z obtłuszczeniem,że nie jest to powód do zmartwień, trzeba najlepiej nie wcześniej niż za pół roku powtórzyć USG, a ponieważ tymczasowo mieszkamy za granicą, jak będziemy następnym razem w PL mąż ma przyjść po skierowanie do hepatologa, który jak lekarz stwierdził być może zleci biopsje,żeby wybrać prawidłowy sposób leczenia. Mąż ma niecałe 35 lat, siedzącą prace, brak ruchu, największy jego posiłek to kolacja.Z dodatkowych dolegliwości ma przewlekłe zapalenie zatok i hemoroidy ( swędzenie, krew, śluz, wypadająca poza odbyt śliwka) Poza tym częste odbijania. Proszę o wyjaśnienie co oznacza ten wynik USG, czy to coś poważnego?Czy faktycznie powinnam się niepokoić? lekarz mówił, że nie mamy zmieniać planów i dopiero po powrocie za około 3 do 6 miesięcy powtórzyć badania,ze nie ma powodu do zmartwienia -czy to faktycznie może poczekać?i wreszcie czym to może być spowodowane i jak leczyć? czy hyposteatoza to stan towarzyszący obtłuszczeniu?mimo wszystko bardzo się martwie i prosze o rozwianie wątpliwości czy to USG swiadczy o czyms groznym?
Dodam jeszcze ze juz okolo 3 lata temu maz mial lekko podwyzszony alat ale wtedy choc lekarz sugerowal otłuszczenie wątroby mąż nic z tym nie zrobił Teraz zazywa hepatil, ma zamiar wiecej sie ruszac i jesc zdrowiej.
Pozdrawiam
Dominika

Odnośnik do komentarza

Witam!
Podany wynik nie oznacza nic niepokojącego. To typowe zwyrodnienie tłuszczowe wątroby. Takie stłuszczenie w niewielki sposób wpływa negatywnie na pracę wątroby. Stąd właśnie zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych - wzrost Aspat i Alat. Hyposteatoza to natomiast ogniskowe zmniejszenie wysycenia wątroby tłuszczem, czyli nierównomierne stłuszczenie wątroby. Takie stłuszczenie wątroby jest następstwem trybu życia, głównie diety jaką Pani mąż stosuje. Proszę zatem zastosować się do zaleceń lekarza rodzinnego (dieta, aktywny tryb życia, środki farmakologiczne wspomagające prace wątroby). Oczywiście warto byłoby jeszcze skonsultować się w tej sprawie z hepatologiem.

Odnośnik do komentarza
Gość gosiaczek20

Słyszałam, że łykanie tabletek nie jest dobre dla wątroby, bo to ją właśnie obciąża, nawet jak to sa tabletki niby na wątrobe, bo wiadomo, że wszystkie prochy odkładają się w wątrobie. Jakbym miała chorą to naprawiałabym ja naturalnymi sposobami, czyli zdrowa, lekka dietka składająca się z gotowanych warzyw i chudych mięs, zero alkoholu i leków, picie tylko wody a no i pewnie nie zaszkodziłoby troche ruchu.

Odnośnik do komentarza

Mam ten sam problem - podwyższony ALAT i ASPAT- stłuszczenie wątroby. Jestem pod opieką hepatologa. Doradzam to samo, ponieważ stłuszczenie wątroby trzeba zdiagnozować - jego przyczynę. Niezdiagnozowane może spowodować, że wątroba będzie za kilka lat bardzo zniszczona. Polecam przyjmowanie leku LIV 52 - bez recepty oraz leku PROURSAN - na receptę, jedynie za zgodą lekarza.

Odnośnik do komentarza

Witam. Mam 35 lat, w tym roku dowiedzialem sie o stluszczeniu. Wczesniej przez pare lat mialem papkowate stolce. Okazalo sie ze to watroba, alat 120, aspat 60, bilirubina 28 , leukocyty 10 000 Po trzech miesiacach diety ala t 30 aspat 21 bilirubina 21. Jednak caly czas utrzymuja mi sie wysokie leukocyty, na granicy normy,glownie za sprawa neutrofili ktore sa na granicy gornej normy, bilirubina tez ostatnio skoczyla. Mam pytanie, co oznacza podwyzszony poziom bilirubiny posredniej w moim przypadku i co oznaczaja te neutrofile? Poza tym plytki mi spadly do 200000. Gdzies przeczytalem ze im wiecej neutrofili tym wiekze prawdopodobienstwo zapalenia i wloknienia? Czy moge miec stluszczeniowe zalenie przy normalnych transaminazach? Moze ktos ma podobny problem, biopsja dopiero w sierpniu.

Odnośnik do komentarza

ka-wa
Nie powiesz mi Gośka ,że przez stosowanie ostropestu mąż pozbył się stłuszczenia wątroby,
to tak nie działa,a w ogóle to ostatnio czytałam ,że ostropest jest mocno przereklamowany i trzeba uważać z jego stosowaniem /silimarol jest z ostropestu/.

bo to jest ściema, pewnie to reklama, bo też mi się nie chce wierzyć w to, że zioła potrafią rozgonić takie schorzenie

http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=15765305e3f9196c7.png
http://slubowisko.pl/suwaczek/2005-07-12/od-naszego-slubu-minelo-juz.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...