Skocz do zawartości
Forum

Zażywanie potasu i magnezu


GEDEN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnosnie potasu-skoro jest on kationem wewnatrz komorkowym jak Mg –(a ktorego ‘poziom’ w surowicy –nie jest zadnym poziomem ) –to czy nie stosuje sie to rowniez do potasu ze jego oznaczenie we krwi jest niemiarodajne I faktyczny normalny’ poziom moze byc w istocie niedoborem ? Czy mozna zastosowac takie rozumowanie ?.
zamieszczam cytat z ksiazki Dr Dudka –o Mg wlasnie- -czy nie odnosic sie to powinno rowniez do potasu ? Ogromnie wdzieczny za odpowiedz I komentarz.

OTO SLOWA ZNAKOMITEGO LEKARZA :
Na ogół przyjmuje się, że niedobór magnezu rozpoznaje się, badając krew ?na magnez?. To powszechne mniemanie, że określenie stężenia magnezu w surowicy krwi jest najlepszym sposobem ujawnienia niedoboru tego pierwiastka w organizmie, jest błędne. Badanie krwi jest wyłącznie wskaźnikiem równowagi bądź braku homeostazy magnezu we krwi. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi nie wyklucza jego tkankowych niedoborów, a obniżona wartość magnezu nie jest dowodem jego niedoboru w organizmie. Prawidłowa wartość magnezu we krwi wskazuje na zachowanie sprawnych mechanizmów biochemicznych w organizmie, regulujących jego zawartość we krwi.
Przez wiele miesięcy organizm może utrzymać stały poziom magnezu we krwi nawet przy niedostatecznej jego podaży w diecie (ogółem krew zawiera ok. 100 mg magnezu wobec całej puli ok. 30 g w organizmie człowieka, tj. 3 promile).
Najbardziej miarodajne oznaczenie poziomu magnezu w organizmie to badanie z włosów. Oto fragment z książki wydanej przez Wydawnictwo „Eneteia” pod tytułem „Magnez a zdrowie”, autor
dr n. med. Henryk Dudek:KONIEC CYTATU
Czy branie zatem 1 tabletki potasu dzienie 99 mg nie jest za malo skoro dobowe zapotrzebowanie okresla sie w granicach 2000 mg !? czy przy diecie ubogiej w potas I niekreslonej przyzcyny tachycardii [lekarz Nie wie skad sie ‘wziela’ ?] nie mozna by bezpiecznie brac do 3 tabl dziennie ? z Mg 500 mg ?

SERDECZNIE POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZYTAJACYCH TE SLOWA .
DZIEKI ZA KONTAKT I SUGESTIE

Odnośnik do komentarza
Gość Gwieździsta

ostatnio bardzo modna stała się analiza składu włosa, która ja nie bardzo rozumiem i podzielam. Bo włos jest martwy, tylko cebulka jest żywą częścią włosa więc jak można zawartość magnezu w organizmie mierzyć na podstawie martwej części .Po za tym we włosach branych do analizy mogą osiadać różne pierwiastki, choćby np magnez, ponieważ w naszym otoczeniu on również występuje, więc nie wiem czy przypadkiem przez to nie jest już zafałszowany wynik analizy chemicznej włosa.Co do ilości magnezu we krwi... ok może to i prawda ale zaburzenia równowagi mogą doświadczonemu lekarzowi dawać informacje o niedoborach lub nadmiarach pierwiastków, po za tym rzadko jest tak, że niedobry witamin czy mikroelementów widać tylko w wynikach badań. Często jest też szereg innych objawów, pozwalających stwierdzić czy mamy nadmiar czy niedobór.
Co do Twojego problemu z potasem. łatwiej i bezpieczniej będzie ci zwiększyć jego ilość w diecie niż bawić się w dawkowanie. Skoro ktoś napisał w ulotce jakie jest prawidłowe dawkowanie to zrobił to po szeregu badań więc jest to potwierdzone.Potas jest dość niebezpiecznym pierwiastkiem jeśli idzie o jego niedobór jak i nadmiar dlatego radziłabym się ie bawić i nie kombinować z tabletkami.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...