Skocz do zawartości
Forum

Testy genetyczne oceniające ryzyko zachorowania na raka


Gość stara-baśń

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stara-baśń

W mojej rodzinie ze strony mamy prawie wszyscy chorowali na nowotwory. Kobiety na raka szyjki macicy, mężczyźni rak płuc lub rak prostaty. Chciałabym się dowiedziec czy mozna zrobić sobie testy genetyczne, jakie jest prawdopodobieństwo, że ja zachoruję. Chciałabym się dowiedziec gdzie takie testy mogę zrobić, czy mam iść do rodzinnego po skierowanie czy zgłosić się do jakiejś specjalnej plaćówki, jak takie testy wyglądają, czy są wiarygodne i jak kształtują się ceny.
pozdrawiam
baśniowa

Odnośnik do komentarza

Witam Stara Baśń,

Rak szyjki macicy-jest to nowotwór wywoływany przez wirusa HPV-szczególnie przez typy onkogenne-typ 16, 18(odpowiedzialny za 70-80% raka), 31, 33, 45. Tutaj wystarczy, że będziesz chodziła regularnie na cytologie do ginekologa(przynajmniej 1x na 3 lata) i nie potrzebne Ci jest badanie genetyczne.
Rak płuca- tutaj mogą być pewne predyspozycje genetyczne- ale głównie odpowiedzialne są za raka płuc czynniki środowiskowe: jak palenie tytoniu, azbest, promieniowanie, wirusy itd.
Jeżeli masz pewne formy genu XRCC1, który koduje cząsteczki naprawiające DNA to masz zwiększone predyspozycje nowotworu.
Myślę, że tutaj także nie ma co wydawać pieniędzy na badania genetyczne bo to i tak wiele nie zmieni. Rób sobie RTG klatki piersiowej raz na 3 lata. Częste napromieniowanie płuc promieniami X jest też czynnikiem wywołującym nowotwór.
Rak prostaty- Ciebie nie dotyczy, bo ten gruczoł posiadają tylko mężczyźni;)

Jeżeli byłyby w Twojej rodzinie częste nowotwory piersi wówczas mogłabyś sobie zrobić badanie na mutacje genu BRCA-1.
Także w niektórych zespołach jelita grubego- jak zespół Lyncha, zespół polipowatości rodzinnej- mogą być wymagane badania genetyczne- bo tam istnieje nieraz 100% szansa, że każdy kolejny członek rodziny posiadający te zespoły wcześniej czy później będzie miał raka jelita grubego.

Także odżywiaj się zdrowo i ćwicz, rób sobie badania profilaktyczne. Resztą się nie przejmuj;)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...