Skocz do zawartości
Forum

Dodatni czynnik Rf a reumatyzm


Gość Wiśnienka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Wiśnienka

Witam,
Od kilku miesięcy cierpię na bóle stawów i kości. W związkuz tymi objawami poszłam do lekarza który zlecil badania. W tych badaniach wyszło mi CZYNNIK RF DODATNI(+), PRZECIWCIAłA PRZECIWJĄDROWE (DODATNI). Co to znaczy? Czy to znaczy że mam reumatyzm. moja mama cierpi na niego już od długiego czasu i zastanawiam się czy ja tez go mam

Odnośnik do komentarza

Jest jedna zasada NIGDY nie należy czytać samemu wyników badań bo można paść na zawał. W większości przypadków normy wyszczegolnione w tabelkach są przesadzone-w końcu nikt z nas nie jest do końca zdrowy a to są książkowe normy. Zatem nie przejmuj się i idź do lekarza specjalisty!Polecam dr Kołodziejczyka z Kliniki Rehabilitacyjnej Nowy Dwór. Dobry specjalista-sam do niego chodzę, tak się składa, że mam zwyrodnienie kręgosłupa na tle reumatycznym ;/

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Reumatyzm to określenie dość nieprecyzyjnie, którym potocznie określa się wszelakie problemy z układem kostno-stawowym.

Czynnik reumatoidalny RF może występować w przebiegu wielu chorób stawów, przede wszystkim w reumatoidalnym zapaleniu stawów - chorobie, która cechuje się obecnością przewlekłego stanu zapalnego stawów z postępującym ich niszczeniem. Aby rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów, ważne jest nie tylko oznaczenie RF, ale także OB (zwykle sporo podwyższone), przeciwciał anty CCP oraz określenia ilości zmienionych chorobowo stawów (RZM atakuje głównie stawy małe - np. palców, znacznie rzadziej duże jak kolanowe, łokciowe itp).

Przecwiciała ANA występują w około 5% u osób zdrowych, w pozostałych sytuacjach najczęściej w przebiegu chorób tkanki łącznej jak toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina itp.

Uważam, że powinna Pani zgłosić się z wynikami badania do lekarza reumatologa, który pokieruje diagnostyką i w końcu postawi odpowiednie rozpoznanie. istotne jest to, że nie leczy się wyniku badania, a pacjenta - czyli przede wszystkim istotny jest obraz jego dolegliwości oraz objawów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...