Skocz do zawartości
Forum

Wysokie trójglicerydy i niski cholesterol


Gość Amon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jestem Bartek mam problem.
Mam 28 lat i w ciągu ostatnich 2 lat bardzo przytyłem. Do tej pory miałem normalna budowę ciała, moja waga była w normie. Teraz ważę 90-91 kg przy 182. Robiłem sobie różne badania i ogólnie wyniki sa w normie poza tym, że mam wysokie trójglicerydy a nisko cholesterol, wygląda to tak:

Cholesterol całkowity 153 /125-200/
Trójglicerydy 181 /150/
HDL 58 /40/
LDL 56 /130/

Co to oznacza? Nie wydaje się to dziwne? Choruje na coś?

Odnośnik do komentarza

Witam Bartek,

1) Teraz ważę 90-91 kg przy 182.

Wskaźnik BMI u Ciebie wynosi 27,5, więc masz nadwagę, powyżej 30 jest już otyłość patologiczna.

2.Co to oznacza? Nie wydaje się to dziwne? Choruje na coś?

Wyniki Twoich badań wskazują na hipertrójglicerydemię.
Oznacza to to, że masz znaczne większe ryzyko miażdżycy a tym samym chorób serca w przyszłości. Znaczne podwyższone trójglicerydy mogą także prowadzić do ostrego zapalenia trzustki.
Mogą być różne przyczyny tego stanu m.in. otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, uwarunkowania genetyczne, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niektóre leki.

Dlatego proponuję następujące postępowanie:
1)dobrze jak oznaczysz sobie jeszcze poziom glukozy we krwi na czczo oraz TSH-jak masz fajnego lekarza rodzinnego to na pewno da Ci skierowanie na badania.

2) Ogranicz spożywanie dużej ilości cukrów prostych i tłuszczy. Musisz zmienić dietę. Jedz jak najwięcej warzyw-najlepiej gotowanych na parze i owoców. Wprowadź do swojej diety jak najwięcej ryb, ponieważ kwas omega 3 w nich zawarty dobrze wpływa na obniżenie trójglicerydów.

3)Wprowadź jakąś aktywność fizyczną- mogę być to codzienne spacery-później jak trochę schudniesz możesz jeździć na rowerze lub biegać czy pływać. Uprawiaj sport jaki najbardziej lubisz.

4) Jeżeli to nie pomoże być może będzie konieczne wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Gość Komercha

zmien dietę bo wysko poziom trójglicerydów może doprowadzić do chorób serca. Musisz zmienić dietę na taką w której mało bedzie trójglicerydów. Zmień tłuszcze na te pochodzące z roślin np olej słonecznikowy czy rzepakowy oraz oliwa z oliwek. Do tego ruch na świeżym powietrzu i na pewno trójglicerydy spadną

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...