Skocz do zawartości
Forum

Brak apetytu i siły po amputacji podudzia na wskutek powikłań cukrzycowych


Gość an...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Mój tata jest po zawale (2000r),po Amputacji podudzia(2001r) na wskutek powikłań cukrzycowych.Przeszedł też udar choć nie wiemy dokładnie kiedy,wykazał to tomograf.Tata ma też miażdżycę oraz chorobę niedokrwienną serca. Dwa lata temu miał udrażniane tętnice szyjne.We wrześniu miał zapalenie płuc i chyba po tym ma migotanie\trzepotanie przedsionków (puls 120-130).W tej chwili przyjmuje warfin i co tydzień kontrolujemy wskaźnik INR.Początkowo wzrastał i był na poziomie 1.88, potem spadł do 1.67,a dalej 1.31.W tamytm tyg podniósł się do 1.75.Jutro znów kolejne badanie.Problem polega na tym,że tata wogóle stracił apetyt i siły.Ciągle leży.Dzisiaj odczuwa jakieś dziwne bicie serca,choć ciśnienie ma w normie,puls ok102 i widzę,że ma spuchniętą dość nogę,choć bierze furosemid.Po ostatnim pobycie w szpitalu na koniec paździenika spadła mu waga o 5 kg,po zastosowaniu furosemidu. Proszę o radę co zrobić aby mu pomóc,lekarze proponują kardiowersję ale INR musi być wysokie,a nie wiem czy uda się odpowiednio podnieść.Czy dobrze by był gdyby tata został skierowany na oddział kardiologiczny w Zabrzu. Mój tata ma 75 lat.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Bardzo rzadko zdarza się, że nie udaje się uzyskać docelowych wartości INR, stopień rozrzedzenia krwi uzależniony jest od dawki leku. Nalezy pamiętac o tym, że INR trzeba początkowo kontrolować często najlepiej raz w tygodniu, ponieważ dzięki temu można odpowiednio zareagować w przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego wskaźnika INR.

Postępowaniem z wyboru w przypadku przetrwałego (trwającego dłuższy czas) migotania przedsionków jest faktycznie, przy braku przeciwwskazań wykonanie kardiowersji elektrycznej. Daje szansę na przywrócenie prawidłowego rytmu serca.

Furosemid jest lekiem jaki stosuje się w niewydolności serca, ma działanie odwadniające i zapobiega nadmiernemu przyrostowi wagi u pacjentów z niewydolnością serca.

Ważne jest przede wszystkim, aby Tata regularnie przyjmował leki, regularnie się ważył (przybranie na wadze o 1-2 kg w ciągu kilku dni, pomimo pobierania leków, lub objawy takie jak duszność, obrzęki nóg są wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem). jak wspomniałam na początku - kontrola wskaźnika INR i jeśli przez 4-5 tygodni będzie w granicach terapeutycznych (2,0-3,0) to można rozważyć wykonanie kardiowersji w warunkach szpitalnych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...