Skocz do zawartości
Forum

Reumatoidalne zapalenie stawów


Magda_AM

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.
Może zacznę od początku. Więc mój tata choruje na RZS. Choroba nasiliła się u niego ok. 20 lat temu. Teraz praktycznie jest już w stadium, w którym dość konkretnie go ogranicza.
Moje pytanie jest następujące: czy mogłam tą chorobę odziedziczyć?
Mam 22 lata, ostatnio zauważyłam u siebie niepokojące bóle stawów, szczególnie jak przez dłuższy czas siedzę w jednym miejscu. Często bolą mnie stawy i kości łokci, nadgarstków i palców.
Ok. 2 miesiące temu robiłam badania krwi, ale nic niepokojącego nie wykazały. Z kim powinnam się skonsultować, lub jakie padania zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Gość stara-baśń

wiesz jakiś procent ryzyka zawsze istnieje ale ja bym się nie stresowała dopóki nie bedziesz miała pewnosci a najlepiej to własnie isc do lekarza powiedziec co i jak i wtedy on Ci cos zaleci bo wiesz my mozemy zgadywac ale lepiej sie podeprzec badaniami i ogolnie Twoim stanem zdrowia

Odnośnik do komentarza

Witam Magda,
1."Moje pytanie jest następujące: czy mogłam tą chorobę
odziedziczyć?"

Dokładna przyczyna rzs nie jest poznana. W patogenezie choroby odgrywają rolę:
a)czynniki środowiskowe-np. zakażenia wirusowe, mykoplazmatyczne, bakteryjne.
b)genetyczne-obecność antygenów MHC kl.II głównie DRB1
c)Zaburzenia immunologiczne
Także nie jest to choroba dziedziczna. Natomiast zwiększone jest prawdopodobieństwo, że posiadasz podobne antygeny a więc istnieje u Ciebie zwiększone prawdopodobieństwo.

2. "Mam 22 lata, ostatnio zauważyłam u siebie niepokojące
bóle stawów, szczególnie jak przez dłuższy czas siedzę
w jednym miejscu. Często bolą mnie stawy i kości łokci,
nadgarstków i palców."

Być może za dużo siedzisz przy komputerze??Spróbuj rozruszać stawy i poćwiczyć jak Cię bolą.
RZS pojawia się najczęściej między 4 a 5 dekadą życia, ale nie jest wykluczone, że choroba może pojawić się wcześniej.
Najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego,on powinien skierować Cię do reumatologa lub sam zbadać Twoje stawy i zdecydować czy masz zmiany charakterystyczne dla RZS.

3." Z kim powinnam się
> skonsultować, lub jakie padania zrobić?"

Skonsultować na pewno z reumatologiem, jeżeli lekarz rodzinny stwierdzi, zmiany charakterystyczne.
Możesz dodatkowo oznaczyć sobie: przeciwciała anty-CCP ale występują one tylko u 38% chorych.
Przeciwciała przeciwjądrowe-10% chorych.
Najlepiej-RF- czynnik reumatoidalny w klasie IgM, który występuje u 75 % chorych.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Gość Konopna Farmacja

Polecam wspomagać leczenie ekstraktem z konopi , które mają w sobie leczniczy związek CBD !!
Różnica pomiędzy tzw. marihuaną medyczną (marihuana – to nazwa kwiatostanu konopi indyjskich zawierającej niedopuszczone prawem w Polsce stężenie THC), a kwiatem konopi siewnej jest taka, że konopiami siewnymi nazywamy odmiany których susz kwiatów nie przekracza 0,2 % THC. Trudno zakwalifikować czy np. susz zawierający 0,3 % to już marihuana medyczna czy nie? Zazwyczaj są to odmiany zawierające od 5% do nawet 30% THC w suszu, a ekstrakt z nich wytwarzany ma stężenie THC od 60 do 90 % i nazywany jest potocznie RSO, od nazwiska Ricka Simpsona (Rick Simpson Oil), człowieka który pierwszy nagłośnił wyleczenie siebie z czerniaka skóry. Nasze Olejki uzyskiwane metodą ekstrakcji nadkrytycznej CO2 – metoda charakteryzują się niską temperaturą procesu do 40 st. C co skutkuje uzyskaniem preparatu, który rzetelnie odzwierciedla skład kwiatu konopi, czyli wszystko co natura dała w formie nie zmienionej, a jedynie zatężonej przechodzi do ekstraktu. Zatężenie kształtuje się na poziomie od 10% do nawet 20% . Roślina naturalnie wytwarza kannabinoidy w formie kwaśnej, a dopiero w trakcie wzrostu oraz swoich potrzeb przekształca je w formy podstawowe, dlatego formy kwaśne nazywamy prekursorami. Ekstrakty wytwarzane tą metodą zawierają między innymi cenne kwaśne formy związków takich jak CBDa – czyli prekursor CBD, CBNa – prekursor CBN, CBGa – prekursor CBG itp. Kwaśne formy są związkami o najsilniejszym działaniu przeciwzapalnym, dlatego poleca się je przy takich problemach zdrowotnych jak :
choroby nowotworowe
choroby układu immunologicznego ( takich jak AIDS )
podczas chemioterapii ( zmniejszają lub w ogóle likwidują skutki uboczne jak wymioty, osłabienie, wypadanie włosów itp. )
choroby autoimmunologiczne ( Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów)
cukrzyca
problemy układu nerwowego (związane ze stanem zapalnym np. zapalenie nerwu rwy kulszowej, zapalenie korzonków itp.)
zapalenie żył itp.
także :
regulacja układu hormonalnego
osteoporoza
odkwaszenie organizmu (konieczne przy np. dnie moczanowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także przy profilaktyce antynowotworowej)
Preparaty te posiadają przede wszystkim wysokie stężenia głównego kannabinoidu jakim jest CBD, który ma najszersze spektrum oddziaływania na nasz organizm.

Odnośnik do komentarza

W sklepach internetowych:
https://konopnysklep.com.pl/olej-cbd/susz-konopny-cbd/

W sklepie są wysokiej jakości kwiatostany wielu gatunków konopii. Będzie pewnie o wiele taniej niż w sklepach stacjonarnych ( jeśli znajdziesz w jakimś sklepie stacjonarnym to raczej jedynie w większych miastach, przynajmniej sam nie widziałem do tej pory).
Plusem tutaj jest fakt, ze susz nie przechodzi "kąpieli chemicznych" w celu zawyżania jednych substancji (CBD) oraz zaniżania drugich (THC).

Podpowiem, ze jego stosowanie warto jest jednak wcześniej skonsultować z lekarzem.

Odnośnik do komentarza

Cześć, w moim przypadku dziedziczne. Ma siostra babci, ma tata i mam ja. Mam RZS i 20 lat i jest kampania reumatyzm ma młoda twarz i coraz częściej chorują na to młode osoby. Najlepiej na początku zrobić badanie krwi i USG bolących stawów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Choroby stawów mogą pojawić się w każdym wieku, nawet dzieci choruja (MIZS), w mojej rodzinie byl przypadek RZS i ja też mam. Co do badań krwi, wcale nie muszą wyjść źle, warto zrobić usg stawów które bolą.  Warto iść do rodzinnego, ale różnie to bywa, w moim przypadku mówiła że to przeciążeniowe, że kdzywy kręgosłup itd. Dopiero jak poszlam do ortopedy, to on wysłał mnie do reumatologa. 

Odnośnik do komentarza

Ja stosuje się obecnie do terapii układanej przez grupę https://www.facebook.com/groups/2623109481051786 i jestem bardzo zadowolony z tego co mi zaproponowali. Spore doświadczenie po ich stronie, jednocześnie bardzo dużo ciekawych propozycji dotyczących konopi. Spora baza olejów u nich jest dostępna więc też można liczyć na to, że pacjent będzie miał właściwą propozycję dla siebie dopasowaną, warto brać to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...