Forum Zdrowie

Normy ciśnienia krwi

sindy81

sindy81

Chciałabym zapytac czy ktos wie jakie są normy ciśnienia krwi? Czy to zależy od wieku i wagi? bo moja siostra ma 25 lat byla u lekarza i miała ciśnienie 90/60 czy jakoś tak lekarz powiedziala ze to za mało. Jakie wiec powinno byc prawidlowe cisnienie i co zrobic zeby je podniesc? picie kawy odpada bo nie lubi :P

19 sindy81 Kobieta, 33 lata, Katowice

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ciekawska20

ciekawska20

Prawidłowe ciśnienie to 80/120. Ciśnienie podnosi kofeina, a zawarta jest nie tylko w kawie, ale również w innych napojach o właściwościach energetyzujących. Ciśnienie podnosi również aktywność fizyczna.

--

"My own business always bores me to death, I prefer other people's" - O. W.

10 ciekawska20 Kobieta, 32 lata, Wrocław
karolinexxx

karolinexxx

wiem że sa leki na nadciśnienie ale czy na za niskie ciśnienie sa to nie wiem...

--

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

15 karolinexxx Kobieta, 29 lat, Karolkowo
liryka

liryka

ja całty czas mam ciśnienie 60/90 70/ 96, nie odczuwam i ogólnie czuję się dobrze. Dlatego tez nie biorę żadnych leków, piję sobie kawę i jem imbir, który również podnosi ciśnienie. Jeśli siostra czuje się dobrze to chyba nie ma powodów do obaw.

131 liryka Kobieta, 29 lat, Janów lubelski
~kinia

~kinia

Moja mama niskie ciśnienie a przynajmniej tak mówi, bo ma wymówke, żeby pić kilka bardzo mocnych kaw dziennie. Ona jest chyba uzalezniona od kawy. Dla mnie kawa jest obrzydliwa. Nie wiem, co ludzie w niej widzą. A mamy w domu taki ciśnieniomierz na nadgarstek zakładany to czasem sobie mierzę ciśnienie i wychodzi mi 110/60. Czy jeśli norma pierwszego to 120 to powinnam iść do lekarza, jak mam tylko 110?

~xxx

~xxx

ciśnienie trzeba leczyć gdy to pierwsze jest powyżej 140 lub spada poniżej 90. o każdeej porze mamy je inne, np. przed snem opada:)

~Guga23

~Guga23

tylko że te nadgarstkowe ciśnieniomierze słyszałam dają bardzo niewiarygodne wyniki. Lepsze są takie zakładane na rękę.

dadaaria

dadaaria

no ale jesli czujesz sie dobrze z takim cisnieniem to chyba nie ma problemu nie?

--

http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=601651b7128e8c5ce.png

30 dadaaria Kobieta, 27 lat, gdzieś pod Wawą
Lek. Anna Syrkiewicz

Lek. Anna Syrkiewicz

Odpowiedź eksperta

Wszystko zależy od tego, jak Pani siostra się czuje przy takim ciśnieniu. Jest to niskie ciśnienie, idealne byłoby 120/70, ale jeżeli nie towarzyszą mu niepokojące objawy, nie jest to powód do zmartwienia. Na pewno istotne jest picie odpowiedniej ilości płynów, by wypełnić łożysko naczyniowe (średnio ok.2-3l dziennie, choć zależy to od wielu czynników, m.in temperatury na zewnątrz). Oczywiście, jak w przypadku każdej osoby, ważny jest regularny wysiłek fizyczny. Gdyby pojawiły się niepokojące objawy, np. nadmierna senność, męczliwość, omdlenia, radzę skonsultować się raz jeszcze z lekarzem.

41 lek-anna-syrkiewicz Kobieta, 30 lat, Warszawa