Skocz do zawartości
Forum

Co powoduje zmęczenie i duszności?


Gość c...m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od kilku dni czuję się okropnie. Ciągle chodzę zmęczona nawet zaraz po przebudzeniu, do tego przy wstawaniu mam ciągle zawroty głowy. Przy leżeniu zawsze słyszę bicie mojego serca, co jest okropne. Do tego jeszcze drżą mi ręce i ostatnio miałam atak czy coś takiego, gdzie serce zaczęło mocniej bić, ręce drżały, a mi było okropnie duszno. Co to może być?

Odnośnik do komentarza

Zmęczenie jest dość powszechnym problemem w dzisiejszych czasach. Stres, mała ilość snu, niezdrowy sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej stanowią najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy. Są one także najłatwiejsze do wyeliminowania, co może przynieść pozytywne efekty dla zdrowia i samopoczucia.
Jednakże poza przyczynami łatwego męczenia się, które mają swoje źródło w stylu życia, istnieje cała gama poważnych jednostek chorobowych, w których męczliwość może stanowić jeden z objawów.
Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn szybkiego męczenia się. Choroby serca często objawiają się łatwiejszym męczeniem przy wykonywaniu czynności, które wcześniej nie sprawiały problemu. Poza męczliwością objawy, jakie mogą towarzyszyć chorobom serca, to: częste oddawanie moczu w nocy, obrzęki, uczucie nierównego bicia serca, bóle zamostkowe, bóle głowy, krwawienia z nosa.
Jeżeli zauważymy u siebie powyższe objawy, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do kardiologa. Zlecone przez niego badania, takie jak np.: EKG, echo serca czy pomiar ciśnienia tętniczego, pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości. Najczęstszymi chorobami układu krążenia są: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca oraz zaburzenia rytmu serca. W konsekwencji mogą one prowadzić do niewydolności narządu.
U pacjentów, którzy przyjmują leki kardiologiczne (np. leki obniżające ciśnienie, moczopędne, betablokery), męczliwość może stanowić skutek uboczny ich działania.
Leczenie łatwego męczenia się należy rozpocząć od próby zidentyfikowania przyczyny tego stanu rzeczy. Wywiad lekarski, badanie fizykalne, badania dodatkowe (zalecone według wstępnych podejrzeń lekarza), ewentualnie konsultacja psychologiczna, powinny umożliwić znalezienie źródła dolegliwości. Najczęstsze przyczyny męczliwości wymagają konkretnych działań przyczynowych lub objawowych, o których decyduje lekarz.Nadmierne i długotrwałe zmęczenie może towarzyszyć wielu różnym procesom chorobowym. Oprócz chorób serca wymienia się tu zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, cukrzyca), choroby krwi i te, które prowadzą do niewydolności układu oddechowego.
Niedokrwistość powoduje szybkie męczenie się: czerwone krwinki są nośnikami tlenu w naszym organizmie, dlatego niedokrwistość istotnie rzutuje na pracę całego ciała. Efektem niedokrwistości jest między innymi łatwiejsze męczenie się wynikające z niedoboru tlenu w tkankach. Istnieje wiele rodzajów niedokrwistości. Najczęściej diagnozuje się niedokrwistość z niedoboru żelaza, która dotyka szczególnie często kobiet w okresie ciąży i karmienia, a także tych obficie miesiączkujących. Poza zmęczeniem charakterystyczna jest bladość powłok skórnych, przyspieszone bicie serca, łamliwość włosów i paznokci. Leczenie niedokrwistości zależy od jej przyczyny.
Choroby tarczycy – nadczynność i niedoczynność tarczycy – mogą być przyczyną szybkiego męczenia się: zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą skutkować łatwym męczeniem się. Oczywiście nie jest to zwykle jedyny objaw. W przypadku nadczynności dominują objawy przyspieszonego metabolizmu (biegunki, chudnięcie mimo niezmienionego apetytu), zwiększona potliwość, przyspieszone bicie serca, niepokój, uczucie podenerwowania, drżenie rąk, czasami także wytrzeszcz oczu. Z kolei w niedoczynności metabolizm jest spowolniony, pacjenci tyją, cierpią na zaparcia, czynność serca jest spowolniona, a ciśnienie tętnicze niższe, skóra staje się sucha. Rozróżnienie tych dwóch stanów opiera się na badaniach hormonalnych, a w razie potrzeby także immunologicznych (spora część chorób tarczycy wynika z toczącego się w organizmie niszczącego procesu autoimmunologicznego).
Cukrzyca – wysoki poziom cukru może być przyczyną szybkiego męczenia się: wiodącymi objawami cukrzycy są – zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, czasami także chudnięcie. Wśród objawów trwającej hiperglikemii znajduje się także łatwa męczliwość. Zbadanie stężenia glukozy we krwi wystarczy, by zdiagnozować cukrzycę. Dalsze postępowanie zależy od jej rodzaju (typ pierwszy – cukrzyca insulinozależna wynikająca z niedoboru hormonu, typ drugi – cukrzyca insulinoniezależna, w której występuje oporność tkanek na działanie hormonu).
Choroby układu oddechowego powodują męczliwość: najczęstsze choroby układu oddechowego to astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). W obu tych jednostkach chorobowych istotą problemu jest obturacja, czyli skurcz oskrzeli, który utrudnia prawidłową wentylację płuc, powodując duszność. W astmie proces leżący u podłoża problemu jest odwracalny, w POChP już nie. POChP to choroba związana z paleniem tytoniu. Astma natomiast może mieć tło alergiczne, ale nie zawsze jest ono możliwe do zidentyfikowania. W obu chorobach niezbędne staje się regularne przyjmowanie leków, co zapewnia kontrolę nad objawami.
Przyczyną nadmiernego zmęczenia jest wiele chorób przewlekłych. W przebiegu chronicznej choroby nerek czy niewydolności wątroby także występuje łatwe męczenie się. Oba te narządy pełnią w organizmie rolę oczyszczającą, zatem ich niewydolność znacząco rzutuje na działanie całego organizmu.
Uczucie zmęczenia pojawia się często w przebiegu depresji czy zaburzeń lękowych.
Bezdech śródsenny. Epizody bezdechu w trakcie snu spowodowane są wiotczeniem mięśni gardła i języka, co powoduje zaburzony przepływ powietrza. W konsekwencji wentylacja zostaje utrudniona, a chwilami może być zupełnie zatrzymana. Osoby cierpiące na bezdech senny budzą się rano zmęczone, skarżą się na bóle głowy, senność w ciągu dnia, łatwe męczenie się, mają podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Wszystko to jest konsekwencją niewystarczającego natlenowania organizmu.
Zespół przewlekłego zmęczenia. Jego konkretna etiologia jest trudna do określenia. Podejrzewa się tu wpływ infekcji wirusowych, czynników immunologicznych, a także predyspozycji psychicznych. Zespół ten objawia się, poza uczuciem zmęczenia, bólami stawów oraz mięśni, tkliwością węzłów chłonnych (najczęściej szyjnych i pachowych), zaburzeniami pamięci, bólami głowy. Leczenie, ze względu na nieznaną etiologię choroby, jest trudne i często nieskuteczne. Do stosowanych metod należą: psychoterapia, fizjoterapia, leki przeciwdepresyjne czy immunomodulujące.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...