Skocz do zawartości
Forum

Skręcenie stawu skokowego i podejrzenie martwicy jałowej


Gość m...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Mam pytanie .Dnia 10.11.2016 r zostal założony mi gips .Badanie rtg wykazało ze mam zwichnięcie , skrecenie stawu skokowego podejrzenie martwicy jałowej k skokowej .Dzisiaj bylem u lekarza i on zdjął gips i powiedzial ,ze nigdy nie spotkał sie z ta martwicą.Nie moge postawic nogi bo strasznie boli i jest bardzo duża opuchlizna .Nie wiem co trzeba teraz zrobic

Odnośnik do komentarza

Jak lekarz nie spotkał się z martwicą jałową kości,to musisz zmienić lekarza,
jest pytanie czy to jest skutkiem urazu,czy to wyszło na rtg zaraz po urazie ,czy po zdjęciu gipsu?
Jeśli przed, to może być skutkiem szybkiego wzrostu czy jakiejś choroby,związanej z zaburzeniem ukrwienia tkanki kostnej, a uraz i gips to pogłębił.

Gips to jest najgorsze rozwiązanie dla unieruchomienia stawu,
rozumiem ,że często konieczne,przy zwichnięciu wg mnie, niekoniecznie.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Idź do lekarza rodzinnego po zwolnienie i jak nie masz żadnego stabilizatora, to chociaż lekko owiń stopę,bandażem elastycznym, żeby była stabilna,
jak nie boli, to możesz stawać na ta stopę ,nawet wskazane,ale powinieneś chodzić przy kuli,
może ta martwica jałowa się nie potwierdzi.skoro 3 dni temu nie mogłeś postawić stopy ,a dzisiaj jest taka różnica,to jest dobrze,ale stopa powinna być unieruchomiona.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Też uważam, że powinieneś zmienić lekarza. Co prawda jałowa martwica kości skokowej nie zdarza się często, ale nawet ja to widziałam już w swojej praktyce.
Bardzo dobrze, że zdjęto ci gips. Po pierwsze dlatego że przy skręceniu stawu nie jest potrzebne aż takie sztywne unieruchomienie, wystarczy np. orteza, ew. opaska elastyczna lub kinesiotaping.
Po drugie przy skręceniu nie powinno się na długo unieruchamiać kończyny ( 2 tyg to absolutnie maks), dlatego że ruchomość stawu powinna wrócić jak najszybciej, wówczas szybciej schodzi opuchlizna.
Po trzecie ze względu na duży obrzęk stawu gips mógł spowodować martwicę tkanek miękkich(!) oraz na pewno nie sprzyjał regeneracji kości skokowej.

Jak sie leczy martwicę kości? Martwica brzmi bardzo groźnie, ale jest to częstsza przypadłość wśród dzieci i dorastającej młodzieży niż mogłoby się wydawać. Po prostu dany fragment kości nie jest odżywiany tak jak powinien. Stosuje się przede wszystkim leczenie p/zapalne (leki + zabiegi fizykoterapeutyczne), oszczędzanie kończyny, ćwiczenia rozciągające.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...