Skocz do zawartości
Forum

Zgrubienia na szyi a problemy z tarczycą


Gość m...l

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na wakacjach u babci. Martwię się, bo babcia powiedziała mi, że moja szyja jest za gruba i mogę mieć kłopoty z tarczycą. Uciskała też moją szyję i stwierdziła, że mam powiększoną tarczycę. Niedawno orzekła też, że zbyt mocno się pocę. Przebieram się parę razy na dzień. Bluzki są zwykle mokre pod pachami. Czy to, że się pocę świadczy o tym, że jestem chora? W przyszłym tygodniu mam iść do lekarza to endokrynolog. Jak wygląda wizyta, jak mnie będzie badać?Co to jest tarczyca i TSH?

Odnośnik do komentarza
Gość kolezanka34

Spokojnie, nie stresuj się. Jesteś młoda, jest lato, więc masz prawo się pocić. Sam fakt pocenia nie świadczy jeszcze o chorobie. Ale dobrze, że babcia zauważyła i że idziesz do lekarza. Wizyta wygląda zwyczajnie. Najpierw lekarz przeprowadzi wywiad, zapyta jaki masz problem, jakie są objawy. Obejrzy i zbada twoją szyję, gdzie znajduje się tarczyca. Skieruje cię na badanie USG lub sam je wykona, oraz zleci badanie krwi. Możesz zapytać lekarza o co chcesz. Tarczyca to bardzo ważny narząd znajdujący się w okolicy szyi, który wydziela hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. TSH to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, działa on na tarczycę, by produkowała hormony. Bada się jego stężenie we krwi by określić czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź. Już we wtorek idę do endokrynologa. Mimo wszystko trochę się stresuję, bo rzadko bywam u lekarza. Cała ta sytuacja psuje mi wakacje. Nie wiedziałam, że będę musiała mieć te różne badania, np. to Usg. Co do mojego pocenia się to niestety nocą tez mi trochę dokucza, niekiedy wstaje spocona. Czy powiedzieć to u endokrynologa? Czy to może mieć związek z tarczyca? Napisze po wizycie u lekarza, co mi powiedział.

Odnośnik do komentarza

Czyli nadwaga, świadczy o chorej tarczycy. Ja na szczęście jestem szczupła nigdy nie miałam ani kilograma za dużo! Moja babcia zapłaci za wizytę u tego lekarza. A to badanie TSH jest niezbędne? Muszę je robić? Poczekam chyba jednak, co powie endokrynolog. Cały czas mam nadzieję, że jestem zdrowa. Babcia mówi, że wejdzie ze mną do gabinetu i porozmawia z lekarzem. Ja jednak chciałbym iść sama, jestem w końcu prawie dorosła. Nie wiem jak ją przekonać, a w końcu przecież to ja chyba najlepiej wiem jak się czuję. A nie czuję się źle, mogłabym się tylko mniej pocić.

Odnośnik do komentarza

Długo nie pisałam, babcia niestety miała rację. Od trzech tygodni leczę się na nadczynność tarczycy. Endokrynolog już po pierwszej wizycie był prawie pewien choroby. Jak tylko rozebrałam się do badania stwierdził, że jestem spocona. Dostałam papierowy ręcznik i trochę się wytarłam. Zbadał mi szyję i powiedział, że tarczyca powiększona. Dostałam skierowanie na usg. Rozmawialiśmy potem o objawach, babcia tez powiedziała jakie zmiany zauważyła, wymieniła tez nerwowość. Dostałam skierowanie na badania hormonów. Późnej przyszłam juz tylko z wynikami. Guzki wywołały chorobę. Leczę się teraz, chce być zdrowa jak najszybciej, jak mogę sobie pomóc? lekarstwa biorę, co jeszcze mogę zrobić?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...