Skocz do zawartości
Forum

Czy MDS to inaczej białaczka?


Gość m-aria

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 28 lat, od 6 lat jestem pod kontrolą hematologa, wyniki krwi mam ogólnie dobre. Obraz narządów wewnętrznych w normie. Zaniżoną mam zawsze hemoglobinę, ale nie spada poniżej 11 oraz poziom leukocytów - ponad 3 tys, zdarzyło się że spadł do 2 tys. Ostatnio po raz pierwszy od bardzo dawna leukocytów było ponad 4 tys. Trepanobiopsja szpiku sprzed ok. roku, niczego niepokojącego nie wykazała. Jednak cytogenetyka wkskazuje na MDS (monosomia chromosomu 13, która sugeruje obecność klonu komórek z tą zmianą). Lekarz powiedział, że może z tego rozwinąć się białaczka. Jakie jest tego prawdopodobieństwo, zwłaszcza jeśli czuję się dobrze i morfologia jest w normie? Czy mielodysplazja zawsze kończy się białaczką? Można przewidzeć jak szybko się się rozwinie? Z góry dziękuję za odpowiedź, Maria.

Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Agnieszka Barchnicka

Witam serdecznie,

Polecam lekturę artykułu: http://abcbialaczka.pl/mielodysplazja-szpiku

W przypadku zespołu mielodysplatycznego istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia ostrej białaczki szpikowej. Nikt jednak nie jest w stanie procentowo lub w czasie okreslić, czy i kiedy to nastąpi. najważniejsze, że jest pani pod opieką hematologiczną, w związku z tym pani choroba jest monitorowana i lekarze z pewnością zareagują na ewentualne zmiany w Pani stanie zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...