Skocz do zawartości
Forum

Na co uważać przy zespole Gilberta?


Gość l...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj! Także mam ten zespół. :) Choroba ta jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że Twoi rodzice mogli być chorzy, ale nie musieli. Jeśli nie mieli zespołu Gilberta to musieli być nosicielami, to znaczy otrzymać po swoich rodzicach tylko jeden allel recesywny warunkujący tą chorobę. W tym wypadku oni sami nie mieli objawów zespołu Gilberta, byli zdrowi, ale mieli po jednym allelu wadliwym i prawidłowym. Ty, jeżeli jesteś chora, odziedziczyłaś po nich dwa wadliwe, bo potrzebne są dwa allele recesywne, aby cecha przez nie warunkująca się ujawniła. Oczywiście mogło być też tak, że jeden z Twoich rodziców był chory, a drugi jest nosicielem.
Jeżeli nie masz odpowiednich badań, to warto się na takie udać. W moim wypadku polegało to na trzydniowej głodówce. Mogłam pić tylko wodę i zjeść trzy bułki na dzień. Każdego dnia stawiałam się w klinice na pobranie krwi. Zespół Gilberta polega na gromadzeniu się żółtego barwnika - bilirubiny we krwi, co skutkuje lekkim zabarwieniem skóry, białek oczu okresowo na żółto. Owe gromadzenie potęgują sytuacje dla nas niekomfortowe, takie jak stres, choroby, gorączka i właśnie głodówka. :D Jeżeli w ciągu tych trzech dni stężenie bilirubiny osiągnie odpowiednio wysoki poziom, to znaczy, że masz zespół Gilberta. Nie wiem jak jest teraz z badaniami, bo dla mnie było to kilka lat wstecz.
Ogólnie choroba nie jest groźna. Nie miałam żadnych problemów większych z jej powodu. Czasem mogą się pojawić małe niestrawności i zmęczenie, ale nie przeszkadza mi to w żaden sposób w normalnym funkcjonowaniu.
Co do rzeczy, które warto unikać, jest to na pewno, tak jak napisałam głodówka, stres, duży wysiłek fizyczny, alkohol (myślę, że całkowita abstynencja nie jest konieczna). Poziom bilirubiny podnosi się także przy temperaturze i w czasie miesiączki.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...