Skocz do zawartości
Forum

Przyczyna występowania pokrzywki


Gość aniesia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 40 lat, od półtora roku męczy mnie pokrzywka opóźniona z ucisku. To bardzo rzadki rodzaj pokrzywki. Pojawia się po 4-6 godzinach od intensywnego ucisku. Występuje świąd, płaskie zaczerwienione zgrubienie, dołącza się do tego obrzęk i ból w miejscu zadziałania bodźca. Szczególnie narażone są podeszwy stóp i dłonie. Jestem cały czas na lekach p/histaminowych. Alergolog powiedział że nie jest to spowodowane pokarmem. Prosze o porade. Dodam jeszcze że od 3 lat mam problemy gastryczne . Próbowałam odstawić wszystkie leki, a problem nadal trwa. Jaka może być przyczyna tego rodzaju pokrzywki? Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Gość DoctorQuinn

Witam!
Najczęściej rozpoznawane pokrzywki fizykalne to: wywołana, opóźniona z ucisku (DPU), z zimna i cholinergiczna. Wystąpienie bąbli pokrzywkowych poprzedzone jest działaniem różnych, określonych bodźców fizycznych. W przypadku pokrzywki opóźnionej z ucisku przewlekle działający ucisk wywołuje głębokie obrzęki obejmujące tkankę podskórną. DPU sprawia trudności terapeutyczne, ponieważ objawy zwykle nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych. Mechanizm pokrzywki opóźnionej z ucisku nie jest do końca poznany. W części przypadków DPU ma podłoże autoimmunologiczne, gdzie występują przeciwciała w klasie IgG przeciwko fragmentowi Fc przeciwciał IgE, bądź przeciwko receptorom FceR1. U części osób stwierdza się zaburzenia endokrynologiczne – gruczołu tarczowego lub niedobory hormonów płciowych u kobiet.
Aktualnie stosuje się, z dobrym efektem terapeutycznym, niesteroidowe leki przeciwzapalne (w monoterapii lub w skojarzeniu z lekami przeciwhistaminowymi), jak również leki antyleukotrienowe.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...