Skocz do zawartości
Forum

Gniecenie w boku i zaparcia


Gość BKZK

Rekomendowane odpowiedzi

Od dosc dlugiego czasu mam bole w lewym boku ,ktory promieniuje do plecow.Moze nie nazwalabym tego zwyklym bolem a raczej gniecieniem lub dyskomfortem.Zauwazylam tez zaparcia, przelewanie sie,czeste oddawanie gazow i mam ciagle wzdety brzuch.Lezenie na prawym boku przynosi mi ulge i w nocy tez nie odczuwam tych boli .Czy to moze byc nadwrazliwosc jelit.Jezeli tak to co robic?Prosze o porade,pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Gość Micah123456

Witam!
Niestety, diagnostyka bólów brzucha na odległość jest niemożliwa, konieczne jest oprócz dokładnego wywiadu chorobowego badanie pacjenta (badanie fizykalne, USG brzucha, badania laboratoryjne, ewentualnie badanie kału - pasożyty? infekcja bakteryjna?).

Zawsze ważne jest dokładne określenie lokalizacji bólu (np. nadbrzusze, podżebrze prawe, podbrzusze); rodzaj bólu (kolkowy, tępy), czy ból promieniuje (np. do pachwiny, czy jest to ból opasujący); czy współtowarzyszą wymioty (jakie są to wymioty); czy występuje żółtaczka, jak często są stolce, jak wyglądają, czy są obecne krew lub sluz? - czy są jakies zmiany w moczu, częste oddawanie moczu małymi porcjami, itp.?

Silne bóle brzucha powodowane być mogą przez różne stany chorobowe:
- bóle w podbrzuszu lewym - np. kolka nerkowa lewostronna, niedrożność przepuszczajaca, uchyłki jelita, polipy, guzy, stany zapalne jelit, pasożyty i inne. To tylko przykłady.

- bóle w nadbrzuszu - zapalenie trzustki, choroby żołądka, dwunastnicy (np. choroba wrzodowa)
- bóle w podbrzuszu prawym - zapalenie wyrostka robaczkowego; zapalenie przydatków (również po lewej w podbrzuszu);
- bóle w okolicy lędźwiowej i bóle brzucha - kolka nerkowa, również bóle kręgosłupa, zapalenie nerek,
- bóle w prawym podżebrzu - kolka żółciowa,
- czasem niedrożnośc jelit lub przepuszczająca niedrożność - wówczas nudności i wymioty z zatrzymaniem gazów i stolca,
- bóle podbrzusza - np. zapalenie pecherza moczowego.
- czasem ból powoduje tętniak.

To niektóre z przyczyn.

Często jeśli przyczyna organiczna jest nieuchwytna rozpoznaje sie kolkę jelitową - colica jejunalis. Przyczyną bólu sa wówczas stany skurczowe jelit. Ból bywa silny. Zapobieganie jest trudne, stosuje sie leki regulujące motorykę jelit (Duspatalin lub Tribux lub Debridat). A doraźnie lek rozkurczowy (np. No-spa forte) + lek przeciwbólowy (np. Pyralgina).

Oczywiście najlepszej rady udzieli lekarz po osobistym zbadaniu pacjenta -należałoby się do niego jak najprędzej zgłosić.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...