Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja badania histopatologicznego dwunastnicy


Gość a...m

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o interpretację tego wyniku. Rozpoznanie kliniczne: Gastritis, Duodentis. Miejsce pobrania: dwunastnica. Rozpoznanie patomorfologiczne: Duodentis. Naciek zapalny obfity, miejscami bardzo obfity, obejmuje całą grubość bioptatu (zawartość eozynofili I st. ogniskowo większa) Drobna nadżerka w śluzówce. Kosmki jelitowe nieco skrócone przemieszczane z kosmkami prawidłowej dłuości. Liczna IEL DC3 /100 EC-25. jest too tylko część wyniku, lecz w dwunast. najwiecej sie "dzieje".

Odnośnik do komentarza
Gość Joanna136

W sumie nawet nie podejrzewałam tego i cały czas myślałam skąd mam od prawie 3 miesięcy biegunkę... Jakie badania wykonuje się w celu potwierdzenia, bądź wykluczenia celiakii? I jeszcze co to oznacza ta liczba IEL? Ponieważ szukałam czegoś w internecie i dalej nie wiem a trapi mnie to :-)

Odnośnik do komentarza

Na tym etapie nie odstawiałabym glutenu ze względu na brak późniejszej możliwości ocenienia wg. badań przeciwko Celiakii.Robiąc przeciwciała nie możemy być na diecie. Muszę to poruszyć ze względu na dodatni wynik kalprotektyny która już nam podpowiada że mamy do czynienia ze stanem zapalnym w całym przewodzie pokarmowym. Kosmki ulegają skróceniu lub zanikowi pod wpływem kilku czynników nie tylko ze względu na gluten. Dobrze by było nawiązać kontakt z dobrym gastro i przeprowadzić obszerniejsze badania.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...