Skocz do zawartości
Forum

Jakie ćwiczenia przy zwyrodnieniu stawu biodrowego (koksartroza)?


Gość Bronth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Znajoma zapytała mnie o poradę w celu schudnięcia, cierpi przy tym na zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartozę). Mam wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale nie jestem fizjoterapeutą, ani rehabilitantem dlatego mam nadzieję, że wesprze mnie kto z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem :)

Znajoma chciałaby przede wszystkim schudnąć, a to przyda się stawowi by go odciążyć, kwestię żywienia się załatwi, ale co z ćwiczeniami? Co może robić? Słyszałem, że pływanie jest ok, jazda na rowerze i spacery, ale z takich typowych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni? Przysiady zapewne odpadają? A pompki i ćwiczenia na drążku + inne ćwiczenia siłowe na górną partię ciała przy użyciu hantli? To w końcu nie obciąża stawu biodrowego.

Pytam, gdyż nie chcę by sobie zrobiła krzywdę przez moje rady... :)

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Najlepiej niech skorzysta z porad trenera personalnego albo fizjoterapeuty. :)
Powinna unikać z pewnością aktywności obciążających stawy, czyli skoków, biegania, długich spacerów, tańca.
Wskazane są pływanie, nordic walking, rower, orbitrek, rolki.
Przysiady może wykonywać, a raczej półprzysiady, a nawet powinna bo wzmacniają mięśnie pośladkowe, główne prostowniki biodra.

Odnośnik do komentarza
Gość kinomatografkaaaa

Jeżeli komuś będę mogła jeszcze pomóc, to podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Według mnie najlepiej zgłosić się do specjalistów, którym nieobce są techniki energizacji mięśni. To techniki, których podstawowym celem jest przywrócenie możliwie największej elastyczności i fizjologicznej długości mięśni oraz ścięgien. Dzięki temu ja wróciłam do pełni sił, a dokładnie dzięki powierzeniu swojego zdrowia fachowcom z tego gabinetu (Warszawa Praga). Jak fizykoterapia to tylko tam.

Odnośnik do komentarza

Ćwiczenia powinny być dobrane konkretnie pod problem i konkretnie do osoby, która choruje na chorobę zwyrodnieniową/ Niemniej ogólne zasady ćwiczeń i rehabilitacji mozecie przeczytac sobie na stronie tego artykułu
http://rehabilitacjakrakow.com.pl/zabiegi-rehabilitacyjne-na-stawy-choroba-zwyrodnieniowa-stawow/

Leczenie obejmuje 3 pola:
leczenie farmakologiczne – ograniczać tutaj jednak powinno sie leki przeciwbólowe bo mogą powodować uzależnienie
rehabilitację (kinezyterapia, balneoterapia i fizykoterapia)
leczenie operacyjne (endoproteza) w zaawansowanych przypadkach ( jest to juz jednak ostateczność).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...