Skocz do zawartości
Forum

Badania przed operacją oczu


Gość m...l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 30 listopada muszę wstawić się w szpitalu, gdyż będę mieć operacje na oczy. Operacja byla juz zaplanowana w wakacje przez lekarza prowadzącego. Jest to juz wpisane w system. Dostalam od lekarza tylko 2 karteczki, pierwsza to prośba o zrobienie podstawowych badan typu morfologia itp, a druga to informacja i proźba do lekarza rodzinnego o wypis ze jestem zdolna do narkozy ogolnej itp. Badań mój lekarz rodzinny nie chciał mi zrobic. Czy moge miec zatem problem z przyjeciem do szpitala?

Odnośnik do komentarza

Piszę jeszcze raz ponieważ w poprzednim poście podałem nieobowiązującą już podstawę prawną.

Pytanie czy zabieg prywatnie czy na NFZ?
Jeśli prywatnie to lekarz może dać karteczki z zaleceniami badań do wykonania, konsultacji itp.
Jeśli jednak jest to zabieg na NFZ to taka sytuacja jest niedopuszczalna i wręcz skandaliczna!!!
Skoro szpital zakwalifikował pacjenta do leczenia, to na nim spoczywa obowiązek przygotowania pacjenta do zabiegu.
Tak więc wszelkie badania powinny być wykonane na koszt szpitala w trakcie hospitalizacji lub w poradni przyszpitalnej !!!
To samo dotyczy konsultacji, zapewnić ma je szpital!!!
Lekarze rodzinni nie wykonują zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Od lekarza rodzinnego można dostać zaświadczenie o tym, że się u niego leczy, na co i jakie leki są przyjmowane przez pacjenta.
Kwalifikacje do znieczulenia ogólnego powinien wykonać lekarz przeprowadzający zabieg i anestezjolog!!!
Ważne: podstawa prawna
RO ZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 8 września 2015 r.
w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej


§ 12. pkt. 7.
W przypadku skierowania pacjenta do szpitala, w szczególności do planowego leczenia operacyjnego, szpital wykonuje konieczne dla leczenia w szpitalu badania diagnostyczne i konsultacje.

Przepis jest obowiązujący. Proszę go sobie wydrukować i pokazać lekarzowi lub jego przełożonemu.
W razie oporu z ich strony proszę zażądać kontaktu z NFZ celem natychmiastowego wyjaśnienia sprawy.
Praktyka wydawania skierowań na badania jest stara, szpitale próbują w ten sposób oszczędzać kosztem pacjentów.

Odnośnik do komentarza

Takie stwierdzenie czy zapis "powinni" nie stanowi prawa !
Nie ważne co napisze kierownik, salowa, lekarz czy ktokolwiek inny. Nie ma to żadnej mocy prawnej.
W razie trudności w egzekwowaniu swoich praw, proponuję powołać się na odpowiedni przepis (jw. ten z 2015 r) i postraszyć NFZ-em.
Zapewniam. Jest to skuteczne.
Po moich poradach testowali to moi pacjenci i znajomi.
Tylko musieli być uzbrojeni w wiedzę i nie bać się zawalczyć o swoje.
Żadna placówka nie chce płacić kar lub stracić kontraktu z NFZ.

Odnośnik do komentarza

P.S Warto zapoznać się z tym przepisem:

RO ZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 8 września 2015 r.
w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Zawiera on wiele cennych uwag i dla lekarzy, i pacjentów.

Kiedyś NFZ wydawał też Vademecum dla pacjentów, gdzie wyjaśniał kompleksowo co się komu należy i w ogóle jak się poruszać w systemie opieki zdrowotnej. Było to całkiem przydatne i dobrze napisane.
Niestety ostatnie wydanie jakie znalazłem jest datowane na 2012 rok. Tak więc pozostaje chyba szukać informacji na stronach NFZ, dowiadywać się przez infolinię lub samemu przekopywać się przez przepisy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...