Skocz do zawartości
Forum

Guz tarczycy biopsja prosze o pomoc


Gość XxxxxaC xzs

Rekomendowane odpowiedzi

Gość XxxxxaC xzs

Od długiego czasu mam problemy z miesiączkami, krwawieniami, szumami w uszach, głowie, bólami głowy, tętnienie, pulsowanie głowy i ciała, kołataniem serca i uczuciem kiwania się a także chrypką. Tomografia kości skroniowych ok, usg tętnic szyjnych ok - przy badaniu wyszedł przypadkowo guz tarczycy ( dodam, że miałam badanie usg tarczycy 5 lat temu żadnego guza wtedy nie było - jedynie niedoczynność tarczycy -biorę euthyrox 50). Obecne wyniki poziomu hormonów tsh, ft3, ft4, anty tp, anty tg idealne. Zrobiłam biopsję wyniki - zmiana 19x10x17mm, treść białkowo-krwista, sporadyczne strzępki treści koloidopodobnej, rozsiane w grupach, tyreocyty z niewielką anizonukleozą, miejscami nakladajace się na sibie i tworzące w czesci uklady drobnopecherzykowe. obraz onkologiczny odpowiada zmianie pecherzykowej blizej nieokreslonej kategoria 3 wg bethesda. co o tym sadzic? zastanawia mnie czemu wyniki hormonow sa w normie skoro guz w ciagu kilku lat sie wytworzyl, czy kltos mial podobna sytuacje? jak duze jest ryzyko ze to nowotwor zlosliwy?

Odnośnik do komentarza

1. Taka zmiana to tzw. incydentaloma czyli zmiana wykryta przypadkowo w czasie badania wykonywanego z innego powodu. Może ona mieć różny charakter tzn. być łagodnym guzkiem, nowotworem itd.
2. 5 lat temu mogło jej po prostu nie być.
3. Prawidłowe wyniki hormonów, czy innych badań dodatkowych, jak markerów nowotworowych itd. to nic nadzwyczajnego. Jest to normalne w przypadku guzków nieczynnych hormonalnie, nowotworów niewytwarzających swoistych antygenów itd.
4. Kategoria III jest używana jeśli nie jest możliwe uściślenie rozpoznania na podstawie BAC.
5. Postępowanie powinno polegać na powtórzeniu BAC za 3- 6 miesięcy.
5. Jeśli zmiana jest "podejrzana" w obrazie USG stanowi to wskazanie do rozważenia leczenia operacyjnego.
6. Ryzyko raka tarczycy przy takim wyniku BAC szacuje się na 5 do 15%.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...