Skocz do zawartości
Forum

Prosze o przetlumaczenie i zinterpretowanie wynikow


Gość jaaaggggg

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o przetlumaczenie i zinterpretowanie wynikow BAC:
liczne platy, gniazda i zgrupowania tyreocytów z cechami umiarkowanej anisokariozy o obfitej kwasochlonnej cytoplazmie.W tle rozmazu slad koloidu i nieliczne limfocyty. Klasyf IV. podejrzenie nowotworu pecherzykowego oksyfilnego.

Prosze o wsparcie i konsultacje.

Odnośnik do komentarza

W BAC nie można odróżnić zmian łagodnych (zapalenia tarczycy, gruczolaka tarczycy itd.) od zmian złośliwych tj. raka pęcherzykowego tarczycy. Pewne rozpoznanie można postawić dopiero na podstawie pooperacyjnego badania hist-pat.
Wariant oksyfilny w BAC zwiększa ryzyko złośliwości zmiany.
W przypadku zmiany w BAC, w IV st. klasyfikacji postępowanie może być zarówno zachowawcze - obserwacja jak i operacyjne, zależy to od różnych czynników.
Moim zdaniem należy tu jednak zdecydować się na leczenie operacyjne w celu postawienia ostatecznego rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania.
P.S. Nawet jeśli okaże się, że jest to nowotwór pęcherzykowy, to rokowanie jest i tak bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza

Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Bardzo mnie to martwi i boje sie co z tego wyniknie.
Choruje na hashimoto i dodatkowo jestem w 7 miesiacu ciazy. Lekarz wyznaczyl mi juz termin operacji po porodzie ale mimo wszystko boje sie ze to za dlugo czekania :(

Odnośnik do komentarza

Proszę się nie martwić. Wiem, że to banał ale tu istotne są fakty.
1. Zdecydowana większość guzków tarczycy, bo grubo ponad 90% to jednak zmiany łagodne.
2. Przy takim wyniku BAC można przyjąć strategię zachowawczą i tylko obserwować guzek, co jakiś czas wykonując USG. Zależy to jednak od wielkości guzka. Guzki o średnicy 1-2 cm można obserwować, natomiast większe 3-4 cm usuwa się dla pewności.
3. Guzki rosną bardzo powoli i kilka miesięcy nie ma znaczenia.
4. Ma Pani leczoną chorobę Hashimoto, zakładam że dobrze. a stosowana tu L-tyroksyna działa hamująco na rozrost tarczycy zwłaszcza jeśli TSH jest w dolnych zakresach normy.
5. Nawet jeśli w końcu, być może, potwierdzi się nowotwór pęcherzykowy, to rokowanie jest bardzo dobre a przewlekłe leczenie pooperacyjne niewiele się różni od leczenia ch. Hashimoto. Stosuje się nieco większe dawki L-tyroksyny, w celu supresji tarczycy, tak żeby TSH było poniżej dolnej granicy normy.

Odnośnik do komentarza

Bardzo Panu dziekuje za odpowiedz. Mam nadzieje, że tak wlasnie bedzie i okaze to sie zmiana lagodną. Po rozmowie z chirurgiem endokrynologicznym dostalam odpowiedz ze na 85 % to nie rak. Oczywiscie jak wiadomo nigdy czlowiek do konca spokojny nie moze byc bo zawsze zostaje te 15%.
Gdyby nie ciaza to od razu dalabym to sobie wyciac i mialabym swiety spokoj ale dziecko jest najwazniejsze.
Jeden z lekarzy nastraszyl mnie przerzutami dlatego spanikowalam.
Jeszcze raz bardzo dziekuje !!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...