Skocz do zawartości
Forum

Badanie TK kręgosłupa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam problem z kręgosłupem. Badanie rtg wykazało kregozmyk i pęknięcie kręgu w grudniu. Teraz zrobiłem TK i nie ma słowa o peknieciu... Nie wiem czy da się wyleczyć dolegliwości bez konieczności operacji? Jeśli tak to jak? Na badaniu wypisane mam: Na poziomie L5-S1 jest przodozmyk I/II stopień. Widoczna jest obustronna łukoszczelina w zakresie dolnych wyrostkow stawowych. Otwory miedzykręgowe poziomu L5-S1 mają zmienioną geometrię. Oś podlużna otworów ułożona jest poziomo. Przekrój otworu jest w kształcie klepsydry. Przeweżenie w lewym otworze jest największe. Korzenie rdzeniowe z poziomu L5-S1 zdecydowanie modeluja się na wypuklonym pierścieniu włóknistym tarczy miedzykregowej. Na poziomie L4-L5 jest wypuklona tarcza miedzykregowa do tyłu przez co łagodnie odksztalca worek oponowy. Stenozy kanału kręgowego nie stwierdza się. Na pozostałych poziomach uścisku na struktury nerwowe nie wykazano... Nie wiem czy da się to wyleczyć bez operacji? Zresztą nawet nic z tego opisu nie rozumiem.. Wolałbym uniknąć ingerencji w kręgosłup operacyjnie no ale jeśli nie będzie innego wyjścia to trudno... Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu i wyjaśnieniu na prosty język tego opisu..

Odnośnik do komentarza

Badanie TK jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie może obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. W większości przypadków leczenia schorzeń kręgosłupa jest właściwie dobrana i zaplanowana rehabilitacja. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Ważnym elementem terapii jest nauka jak funkcjonować by maksymalnie oszczędzać kręgosłup.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...