Skocz do zawartości
Forum

Wynik badania MRI kręgosłupa szyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
w grudniu 2014 na wskutek wypadku samochodowego trafiłam do szpitala z silnym bólem kręgosłupa na odcinku szyjnym. Po zastosowaniu leków przeciwbólowych dolegliwości nieznacznie ustąpiły jednak nawracają co pewien czas mniej więcej co 2 miesiące. Wynik badania MRI wykazał:
Badanie MR kręgosłupa szyjnego w odcinku C1 do Th4 wykonane sekwencjami TSE, TIRM i SPACE w
obrazach T1- i T2- zależnych.
Na poziomie C5/6/7 zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego z jego dehydratacją.
Na poziomie C5/6 widoczna jest niewielka prawa paracentralna protruzja krążka międzykręgowego
uciskająca nieco worek oponowy , wpuklająca się nieco do otworu międzykręgowego gdzie sięga
korzeń prawego nerwu rdzeniowego. Kanał kręgowy w wymiarze AP wynosi ok.13.8 mm na tym
poziomie- norma.
Na poziomie 6/7 widoczna płaska wypuklina krążka międzykręgowego . Kanał kręgowy na tym
poziomie w normie.
Zaznaczę, iż cały czas jestem w trakcie rehabilitacji jednak pomaga ona tylko okresowo. W ostatnim czasie ból zaczął promieniować silnie na prawą rękę do tego stopnia, że nie mogłam nic chwycić prawą dłonią.
Proszę o poradę czy konieczny będzie jednak zabieg. Lekarz prowadzący cały czas decyzję odwleka twierdząc, że może jednak przejdzie samoistnie.
dziękuję za każdą pomoc

Odnośnik do komentarza

Bólu kręgosłupa nie da się wyłączyć tak jak się wyłącza światło. Leczenie bólu kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. W większości schorzeń kręgosłupa podstawowym sposobem leczenia jest odpowiednio dobrana i zaplanowana rehabilitacja. Leczenie może też obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Ważnym elementem terapii jest nauka jak funkcjonować by maksymalnie oszczędzać kręgosłup.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu. Z opisu badania MRI wynika, że drętwienie kończyny prawej może być spowodowane uciskiem na korzeń prawego nerwu rdzeniowego.
W każdym przypadku jednak najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w konkretnym badaniu. W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurochirurg lub ortopeda zajmujący się leczeniem schorzeń kręgosłupa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...