Skocz do zawartości
Forum

Ukąszenie przez kleszcza a rumień


Gość p...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Około miesiąc temu ugryzł mnie kleszcz i niedawno zauważyłem,że mam rumieńca. Byłem z tym u lekarza który przepisał mi antybiotyk na boreliozę. Natomiast nie wiem ile powinienem ten antybiotyk zażywać, na różnych forach przeczytałem że około 3 tygodnie i skąd będę wiedział, że jestem całkowicie zdrowy jak nie mam innych objawów choroby oprócz rumieńca?

Odnośnik do komentarza
Gość bolerioza

Mam bolerioze przewlekłą, zrób badanie western blot, ta nasza Polska metoda antybiotykoterapi jest do niczego :)) polecam amerykańską metodę jeżeli masz wysokie igm. Bolerioza jest raczej chorobą przewlekłą, ja sie leczę juz od 3 lat :))) dobrze ze zareagowałeś od razu bo długo nieleczona bolerioza moze wywołać inne choroby, tak jak w moim przypadku, ale jeśli juz bierzesz antybiotyki to powinno byc dobrze :))

Odnośnik do komentarza

Również chciałbym się dowiedzieć,czy rumień i dwudniowa gorączka zawsze oznaczają boreliozę? Na samym początku powstał mi rumień, potem mi znikł i teraz nadal powstał, i miałem 2 dniową gorączkę. Lekarz rodzinny przepisał mi antybiotyk oraz maść Laticort ( choć nie wiem czy ona jest na rumień boreliozy i czy można go smarować tą maścią) Jak długo powinienem brać antybiotyk? Czy jeśli zniknie rumień będę już zdrowy? Jeśli zakończę terapię po 3 tygodniach przyjmowania antybiotyków a po kilku miesiącach powstaną objawy takie jak ból stawów itd. i zrobię test i będę chory to moje leczenie przedłuży się i może trwać latami? Chciałbym wyleczyć się już raz na zawsze, lecz też nie chce przyjmować antybiotyków zbyt długo , bo one również szkodliwe są dla zdrowia. Dodam również, że oprócz 2 dniowej gorączki którą miałem i rumieńca nic innego mi nie dolega.

Odnośnik do komentarza

Niestety, z boreliozą nic nie jest pewne. Umojej córki pojawił się rumień, dostała antybiotyk na 4 tyg. Jeszcze w trakcie przyjmowania pojawiło się zapalenie stawów. Została przyjęta do szpitala zakaźnego. Leżała 2 tygodnie, dostawała antybiotyk dożylnie. Wyszła, ale nie czuła się wcale zdrowa, nadal bolały stawy, do tego doszły problemy z pamięcią, koncentracją, bóle głowy. Po kolejnych 3 tygodniach znowu wróciła do szpitala. Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykazało neuroboreliozę. Leczona była ponownie dożylnie antybiotykami przez 6 tygodni ( leżała znowu 2 tyg, przez pozostałe 4 codziennie przyjeżdżała na oddział na badanie lekarskie i wlew antybiotykowy). W kolejnej punkcji płyn już był czysty. Minęło kilka lat i nawrotów nie ma, czuje się dobrze, więc mamy nadzieję, ze krętki zostały pokonane. Jeśli wyjdzie rumień to już jest połowa sukcesu, bo można szybko rozpocząć właściwe leczenie. Oczywiście u każdego przebiega to inaczej i masz szansę, że pomoże ci już pierwsza dawka antybiotyku.

Odnośnik do komentarza

Weź antybiotyku tyle, ile zalecił lekarz i po prostu obserwuj swój stan zdrowia. Powinieneś chyba też pójść na ponowną wizytę po skończeniu leczenia. Będziesz też mógł z lekarzem wyjaśnić wszelkie wątpliwości, a w razie złego samopoczucia poprosić o skierowanie do specjalisty chorób zakaźnych. Ceny testów z krwi znajdziesz w internecie, ale najpierw dowiedz się, czy rzeczywiście są konieczne ( wówczas dostaniesz skierowanie). Wiedz jednak, że żadne nie są wiarygodne w 100%. Zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne. Dlatego najlepszym wskaźnikiem będzie właśnie samopoczucie.

Odnośnik do komentarza

Zazwyczaj antybiotyk bierze się przez 3- 4 tygodnie, nie odstawiaj wcześniej! Skoro nie masz zaufania do swojego lekarza, to tym bardziej poproś na wszelki wypadek o skierowanie do zakaźnika. Borelioza przebiega bardzo różnie, ale nie nakręcaj się na zapas, skoro mówisz, że czujesz się dobrze.

Odnośnik do komentarza

Spożywanie jogurtów na pewno nie osłabia działania antybiotyków, a tylko ochrania i odbudowuje naturalną florę bakteryjną. Powinieneś też brać probiotyki ( spytaj w aptece, polecą najwłaściwsze). Jogurty muszą być naturalne ( najlepiej z wymienionymi na opakowaniu bakteriami), a nie słodzone owocowe. Co do łączenia lub nie magnezu i wit B6 z antybiotykami, to nie wiem. Może też zapytaj farmaceuty.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź w ulotce, czy nie ma takich skutków ubocznych. Poza tym nazwa rumienia jest rumień wędrujący, czyli powiększający się wokół miejsca ugryzienia i wyglądający jak tarcza strzelnicza z czerwonym obrębem. Jesli pojawiły się w innych miejscach dwa, to raczej nie rumień, ale jakaś alergia.

Odnośnik do komentarza

W przypaku działań niepożądanych należałoby lek odstawić, ale wcale nie ma pewności, że to alergia od niego. Musiałbyś skonsultować z lekarzem, który ten lek zapisał. Idź do apteki i kup wapno przeciwalergiczne, a przy okazji możesz też pogadać z farmaceutą

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...