Skocz do zawartości
Forum

zespół jelita drażliwego


Gość mirabelo

Rekomendowane odpowiedzi

Na zjd nie zapisuje się antybiotyków, bo to nie jest zapalenie bakteryjne i Xifaksan nie jest antybiotykiem. Wątpię, by po 5 dniach leczenia od razu zniknęły problemy. Spróbuj też diety (unikać potraw wzdymających), ruch i unikać stresu( chociaż to ostatnie najtrudniejsze ;)

Odnośnik do komentarza

W badaniach nie wyszedł stan zapalny ani bakteryjny. W zasadzie wszystkie wyniki wyszly w porządku. Wynik wycinków z jelita grubego wskazuje ze nic się tam nie dzieje. Dopisano tylko grudki chlonne. Lekarz byl strasznie małomówny...

Odnośnik do komentarza

Xifaksan jest lekiem który działa również na wzmożony przyrost bakterii bytujących w szczególności w jelicie cienkim którego tak naprawdę nie można w pełni zbadać. Nie wiem jakie masz objawy i nie wiem jak doradzić bo nic nie piszesz jakie badania robiłaś i czy we wszystkich kierunkach łącznie z alergią i nietolerancją. Jeśli grudki chłonne są widoczne to jest i ich przyczyna. Nie namawiam ale dobrze by było wziąć ten lek który może zapobiec rozwojowi infekcji.

Odnośnik do komentarza

Lekarz stwierdził zjd z biegunką.
Wszystkie wyniki były w porządku, zrobiłam: gastroskopię, kolonoskopie (tam tylko te grudki chłonne), kalprotektyne, kał na shigella, yersinia, samonella, kał na krew utajona, na pasożyty, lamblie, morfologię, próby wątrobowe, igE.
Lekarz zlecił badanie pod kątem alergii na gluten, bo w dzieciństwie miałam zespół złego wchłaniania. Ale nie zdążyłam jeszcze tego zrobić, bo wczoraj dostałam takie zalecenie.
Dziś próbuje już diety bez glutenu.
Objawy: Poranny luźny stolec w granicach 1-5 razy, często niepełne wypróżnienie, czasami stolec z resztkami lub wodniste biegunki poprzedzone silnymi skurczami jelit, czasami również gazy, wzdęcia. Rzadko występuje ból brzucha.

Odnośnik do komentarza

Nie przechodź na dietę bezglutenową przed badaniem-to ważne bo wyniki wyjdą "fałszywe". Ile wynosi kalprotektyna? Ogólnie wyniki masz dobre i nie ma nabytych bakterii to też bardzo dobrze.Nie napisałaś czy zostały pobrane bioptaty do badania histopatologicznego w trakcie gastro i kolonoskopii. Przy gastroskopii powinny być pobrane z XII i już wiadomo by było coś na temat glutenu. Ogólnie zastosowałabym się do przepisanego leku bo pewna część jelita cienkiego powinna być całkowicie jałowa a może nie być np. w niedokwasocie/ zaburzonej funkcji wydzielniczej żołądka czego efektem są właśnie biegunki.

Odnośnik do komentarza

Kalprotektyna jest w normie 49mg/kg gdzie zakres referencyjny jest <50mg/kg.<br /> W trakcie gastro był pobrany test na helicobacter pylori, który wyszedł ujemny. A z kolonoskopii wycinki z jelita grubego, nic poza tymi grudkami chłonnymi, o których już pisałam nie wyszło.
Nic więcej nie zostało pobrane. Dostałam skierowanie na badanie przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie igA.
Udało mi się dzisiaj zamówić Xifaksan. Od czwartku powinnam zacząć przyjmować lek. Dostałam jeszcze enterol i zulbex.
Zapomnialam dodac...
Zulbex, ponieważ wykryto refluks przełyku podczas gastroskopii (gojącą nadżerka 4mm). Nie odczuwam związku z tym żadnych dolegliwości. Zgagę mam raz na dwa/trzy miesiące, a nawet rzadziej.

Odnośnik do komentarza

Wyniki badań z dnia 12.05.2014

AIAT 13U/l, zakres referencyjny 5-40
Bilirubina całkowita 0,79md/dl ,zakres referencyjny 0,20-1,10
AspAT 23U/l, zakres referencyjny 5-40

Wyniki badań z dnia 16.01.2015
ALT 11IU/L, zakres referencyjny <33<br /> AST 12IU/L, zakres referencyjny <32<br />
Wyniki badań z dnia 16.03.2015
ALT 10U/L, zakres referencyjny 0-33
AST 13U/L, zakres referencyjny 0-32
Fosfataza zasadowa 63U/L, zakres referencyjny 35-104
Lipaza 22U/L, zakres referencyjny 7-60
Amylaza 74U/L, zakres referencyjny 28-100
Bilirubina całkowita 0,43mg/dl, zakres referencyjny 0,00-1,10

Odnośnik do komentarza

ka-wa
Co tam się dzieje nie wiadomo,może to być alergia pokarmowa,ale do wszystkiego trzeba dojść,
zrób najpierw na ten gluten,jak pisałaś.

Badania już zrobiłam. Wyniki będę miała pod koniec miesiąca. Dam znać co i jak.
Dziękuję za odzew i pomoc!

Odnośnik do komentarza

Czyli wszystko wydaje się być w porządku. Kalprotektyna może być na granicy ze względu na nadżerkę w żołądku.
Jakieś efekty zażywania Xifaksanu są?
Czy robione były przeciwciała przeciwjądrowe ANA?
Teraz z innej beczki. Jak wygląda sfera duchowa? Jaką osobą jesteś z natury? Masz jakieś problemy? Jesteś osobą lękliwą,bojącą się? Miałaś/masz przeszłość w której na co dzień gdzieś tam w środku wciąż czułaś niepokój/obawy/strach/niedowartościowanie/odrzucenie/brak miłości rodzicielskiej? Czy teraz też tak jest? Czy masz nerwicę?

Odnośnik do komentarza

Jeszcze nie wzięłam Xifaxanu, ponieważ skutkiem ubocznym jest nagła potrzeba wypróżnienia, a ja dojeżdżam do pracy. Więc do pierwszego maja muszę się wstrzymać przed wzięciem tabletki.

Nie mialam robionych przeciwciał przeciwjądrowych ANA. W celu stwierdzenia jakiej choroby wykonuje się to badanie?

Sfera duchowa... Jeżeli chodzi o to, to ciężki temat. Ponieważ z jednej strony biegunki nasilają się przed wyjściem lub w sytuacji nerwowej. Zdarzały mi się sytuację że nie mialam możliwości skorzystania z toalety i to na pewno odbiło się na mojej psychice, ale nigdy nie zdarzyło mi się nie dotrzeć na czas. Z drugiej jednak strony biegunki zdarzają się również wtedy kiedy jestem zrelaksowana,np. czytam książkę.
Poza tym miałam bardzo ciężką sytuację rodzinną i od dziecka żyłam w ciągłym stresie. 6 lat temu wyprowadziłam się z domu. Jestem samodzielna i pracuje. Niestety musiałam zrezygnować z pracy na bardzo dobrym stanowisku w prestiżowej firmie, bo nie daje rady dojeżdżać do pracy. Pracuję wiec w domu. Chcialabym pojsc do pracy i rozwijać się, dlatego szukam rozwiązania mojego problemu.

Odnośnik do komentarza

Nikt tu nie naskakuje na nikogo. :)
ANA wykonujemy kiedy podejrzewamy choroby autoimmunologiczne. W Twoim przypadku powinny być wykonany jako wykluczenie.
Xifaksan nie powoduje biegunek. Pierwsze słyszę...

Ogólnie sprawę ujmując mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy że jeśli dusza rozpacza to ciało choruje.

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. W takim razie postaram się zrobić to badanie w najbliższym czasie.

Xifaxan ma napisane w ulotce jako skutek uboczny wlasnie m.in. nagłą potrzebę wypróżnienia. A skoro mam od pierwszego maja tydzień wolnego to stwierdziłam że przemęczę się na loperamidzie. Skoro rok już się z tym męczę to te kilka dni jakoś wytrzymam.

Czy powinnam się wybrać do psychologa?

Odnośnik do komentarza

Tak jako skutek uboczny ale jak wyżej pisałam jest bardzo dobrze tolerowany.
Warto było by odwiedzić psychologa i warto by było popracować nad sobą. Zamknąć czas przeszły jako dobre wspomnienie,zrozumieć i wybaczyć. Jest taki wykład z listopada dr. Grażyny Kuczek na YT pt. Różne oblicza chorób autoimmunologicznych. Tłumaczy jak powstają i jak się ochronić mając predyspozycje. Chciałabym byś posłuchała w wolnej chwili. :)

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Ci bardzo :*
Na pewno zastosuje się do Twoich rad. Jeszcze dzisiaj wieczorem po pracy obejrzę sobie wykład. A jutro rano udam się po skierowanie do psychologa, bo w moim mieście tylko ze skierowaniem.
W maju wezmę lek, bo teraz musze byc aktywna zawodowo i dam znać jak "terapia".
Dziekuje Ci bardzo jeszcze raz! Mam nadzieję że to wszystko pomoże mi wyjść z tego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...