Skocz do zawartości
Forum

Kręgosłup.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 16 lat i zabrałem się za klate, mięśnie itp. Robie brzuszki, ćwicze ciężarkami i robie pompki. ( wszystko oczywiście według poradników i z różnych forach). Lecz gdy ustawiłem się w pozycji do robienia pompek zauważyłem że strasznie odstają mi łopatki. Wstałem, wyprostowałem się i zauważyłem że z kręgosłupem jest chyba coś nie tak. Powiedziałem tacie a on na to że jestem za chudy w tym żecz że mam 190 wzrostu około 75kg a mój brzuch i piersi odstają :/. Więc jak mam przytyć tak aby wszystko się w miare dobrze rozłożyło ?. Zrobiłem kilka zdjęć i proszę o jakąś porade lub chociaż do jakiego lekarza mam się zgłośić.

monthly_2015_03/kregoslup_2792.jpg

monthly_2015_03/kregoslup_2793.jpg

monthly_2015_03/kregoslup_2794.jpg

Odnośnik do komentarza

Przy założeniu, że jeszcze w ciągu kilku lat będziesz rósł, rokowania są dobre. :) na pewno rehabilitacja będzie długotrwała, co najmniej kilka miesięcy, a potem dobrze by było powtarzać ćwiczenia co kilka dni. W wolnej chwili ci czegoś poszukam, tymczasem sugeruję rychłe odwiedziny u lekarza. :)

Odnośnik do komentarza

Rosłem jak na drożdżach i to było widać po tym że ciuchy i buty zmieniałem na więkrze naprawde często. Od roku nosze te same koszulki i są mi one dobre a stopa przestała rosnąć już około pół roku temu. Więc chyba już nie rosne ale wszystko może się zdarzyć do 21 roku życia :). A i w piątek pójde do lekarza.

Odnośnik do komentarza

Tylko fizjoterapeutę czy kogoś w temacie też ciężko znaleźć.
Moje plecy większość nastoletniości wyglądały w miarę podobnie - mocna lordoza aż bóle w odcinku lędźwiowym w późniejszych latach i wystające łopatki. Ćwiczyłam parę lat codziennie i chodziłam na różne rehabilitacje to czemu nasilające się bóle już po 20-stce?
Cóż nikt nie raczył mi dobrze ustawić miednicy, od czego sprawa kręgosłupa się zaczyna. Pierwszy klocek jest "przestawiony" to wszystkie muszą się dostosować. A oczywiście większości rehablitantów idących jak widac po najmniejszej liniii oporu wygodniej było mieć pacjenta stale przynoszącego dochód.

Dopiero dużo później polecono mi kręgarza, którego i ja z chęcią polecić, ale przyjmuje on ale niestety przyjmuje on w Lublinie i raz w miesiącu w Warszawie, co (oba miasta) jak widzę nie jest blisko dla Ciebie. niemniej wizyta u kręgarza jest potrzebna z rzadka, więc moim zdaniem można się wybrać.

Ja po wizycie u niego, choć gniótł mnie jak ciasto co na początku nawet mnie trochę przestraszyło;), wyszłam mogąc zaczerpnąć 30% więcej oddechu niż wcześniej, bo od skrzywienia odcinka piersiowego aż było mi często duszno (choć oczywiście nie było to tylko to).

I oczywiście że własna praca jest ważna, odpowiednie ćwiczenia i nie robienie ćwiczeń pt. "siłka" w sposób głupi tj. bardzo szkodliwy dla kręgosłupa, co się często zdarza.
Ale najważniejsza do tego jest dobra baza czyli prosta miednica. Dopiero potem inne, utrzymujące ten stan działania.

A ten koleszka nie naciąga, bo mi to mówi żebym przyszła najwcześniej za pół roku chyba że byłyby jakieś problemu. Ma tylu pacjentów że dla niego najlepiej jest jak może Cię oddelegować i sprawa jest "załatwiona". To jest "lekarz"!

Bez prawidłowego ustawienia kręgosłupa na wstępie możesz bawić się długo (ja byłam przez lata gościem w paru różnych gabinetach i dużo kasy niepotrzebnie wydałam, ale cóż skąd można wiedzieć, kiedy się nie wie;)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Przykładowy zestaw ćwiczeń.
1. Leżenie na plecach, pod odcinkiem piersiowym włożony np. zrolowany ręcznik, ręce ułozone w "skrzydełka" (zgięte w stawach barkowych i łokciowych, blisko tułowia), kolana ugięte, stopy oparte o podłoże w lekkim rozkroku. Ruch: na wydechu wciskasz lędźwia w podłoże (napinając mięśnie głębokie brzucha), wytrzymaj ok. 5 s.
2. Pozycja jak wyżej, ale bez ręcznika pod plecami. Ramiona splecione na klatce piersiowej. Ruch: unieś głowe i barki jednocześnie, na wydechu (czyli dmuchasz na kolana).
3. J.w. Unoszenie bioder do góry z wytrzymaniem, utrzymuj brzuch napięty.
4. leżenie na plecach j.w. przyciąganie kolan do klatki piersiowej.
5. w leżeniu na brzuchu , pod pępkiem włożony zrolowany ręcznik, ręce założone na kark, łokcie szeroko. Ruch: tradycyjne "grzbietki" - unosisz głowę+barki, z wytrzymaniem ok. 5 s.
6. Leżenie na brzuchu, wymach jednej ręki i przeciwległej nogi w górę jednoczesnie.
7. klęk podparty, ruch jak wyżej : unoszenie przeciwległej ręki i nogi.
8. klęk podparty: dotknij kolanem do przeciwnego łokcia
9. z pozycji klęku podpartego przejdż do pozycji siadu klęczn ego z mocno wyciągnietymi rękoma do góry, poza głowę (pozycja Klappa).

Odnośnik do komentarza

Dziękuje za pomoc. Za tydzień ide do ortopedy. Okarze się co dokładnie mi jest, co zrobić żeby wyleczyć i ile czasu. Oczywiście podziele się z Wami tym info tutaj. A do następnego piątku będe sobie chodził na basen :)

ZdrowaZuzanna. Też bolą mnie plecy od jakiś 2 miesięcy w odcinku lędźwiowym, ale myślałem że to przez siatkówke bo przez ten czas były turnieje i wgl więc mogło to być z przemęczenia. Także ćwiczyłem robiłem brzuszki itp. Naoglądałem się poradników i przeczytałem kilka fora więc chyba wiem jak robić poprawnie brzuszki. Ale mam nadzieje że do lata wyprostuje sobie wszystko bo muszę ćwiczyć i jakoś wyglądać ^^

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...