Skocz do zawartości
Forum

Badanie Histopatologiczne, objawy, powikłania.


Przem90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, bardzo proszę o poradę, oraz odpowiedz na moje pytanie.
Ponad pół roku temu miałem wykonywaną gastroskopie. W której wyszły pewne nieprawidłowości, mianowicie:
"Linia Z położona na górnej granicy fałdów żołądkowych o nieregularnym przebiegu-jednostronnie uniesiona ok 6-7mm." Z pobranych wycików do badania histopatologicznego, wyszło iż mam Przewlekły powierzchowny stan zaplany o dużym nasileniu, nie stwierdzono natomiast nabłonka przełyku oraz metaplazji jelitowej. Po wprowadzeniu diety, bóle w nadbrzusza ustały, niestety zlekceważyłem powyższe objawy i po miesiącu wróciłem do swojego poprzedniego żywienia, nie stroniąc też od używek(alkoholu oraz papierosów) w dosyć sporych ilościach.. Niestety od miesiąca bóle się zaostrzyły. W poniedziałek niezwłocznie zgłaszam się prywatnie do lekarza.
Mam bardzo duże obawy, że zmiany mogły się pogorszyć w znacznym stopniu przez moje niedbalstwo. Dlatego kieruje do państwa pytanie czy opisane przezemnie objawy nie leczone mogły zaostrzyć się w znacznym stopniu w przeciągu pół roku? Oraz jakie mogą być tego dalsze powikłania.. z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

W ciągu półrocza wszystko mogło by się zmienić jednak metaplazja (Barrettem nazywamy metaplazję w przełyku) to bardzo zaawansowany problem. Masz refluks? H.Pylori dodatnie czy ujemne? Co jest powodem stanu zapalnego? Podług bioptatu leczenie i dieta powinny trwać kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza

~RzakeL
W ciągu półrocza wszystko mogło by się zmienić

Jestem załamany, czyli jest możliwość aby zaszły zmiany nowotworowe w tym czasie?
Ewentualnie, czy po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia, zmiany cofną się? Czy będe skazany do końca życia przestrzegać diety, oraz poddawać się czestej kontroli lekarskiej?
Niestety na zadane przez pana pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć, miałem robioną tylko gastroskopie. Jeżeli to pomoże zamieszcze pełny jej opis poniżej:
"Przełyk bez zmian. Linia Z położona na górnej granicy fałdów żołądkowych o nieregularnym przebiegu-jednostronnie uniesiona ok 6-7mm. Pobrano wycinki do badania hist pat. Wpust od góry i w inwersji bez zmian. Żołądek podatny. Błona śluzowa żołądka, odźwiernik, opuszka i część zstępująca dwunastnicy bez zmian.

Odnośnik do komentarza

No nie przesadzaj. :) Do zmian "tworowych" daleko! Wszystko zależy co spowodowało u Ciebie stan zapalny.
Podług gastroskopii żołądek,przełyk czysty. Linia Z lekko podniesiona.Histo pokazuje że masz Przewlekły powierzchowny stan zapalany o dużym nasileniu Duże nasilenie a Ty lekceważysz sprawę! Musisz wziąć się solidnie za wyleczenie tego stanu zapalnego. Dieta jaką powinieneś stosować jest bardzo zdrowa więc uważam to za plus. :) Alko zminimalizuj a papierosy najlepiej rzuć natychmiast. Badania kontrolne trzeba wykonywać bo czasem nie ma żadnych objawów a choroba się toczy... Idź do lekarza i nie bagatelizuj sprawy a wszystko będzie dobrze. Nie myśl o "tworach" bo na pewno ich tam nie ma. :)

Odnośnik do komentarza

Dziekuje bardzo za odpowiedz, jutro mam wizyte u lekarza, zdecydowalem sie na jak najszybsze kroki by podjac leczenie. Dluzej nie bede z tym zwlekac! Alkohol wyeliminowalem calkowicie. Pozostaje tylko kwestia papierosow, chyba najciezsza :(
Postaram sie w miare mozliwosci opisywac przebieg leczenia, oraz wprowadzonej diety. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...