Skocz do zawartości
Forum

Stłuszczenie wątroby i nieustajacy ból prawej strony brzucha


Rekomendowane odpowiedzi

Witam w lutym 2014 udałem sie do lekrza z bólem brzucha po prawej stronie pod żebrami wysłał mnie na badania krwi. Bilburbina C 1.17 mg/dl 0,20 - 1,00 H minimalnie przekroczona i Alat 51 u/l 0-50 H tez minimalnie. Lekarz zlecił badanie usg brzucha na którym wyszło ze watroba jest powiekszona i twarda i cos nie tak z prawym płatem nie umiem rozczytac. Lekarz prowadzoncy stwiedził ze to stłuszczenie watrobby oczywiscie dieta lekostrawna i zero alkocholu i zejscie z wagi który miało byc przyczyna wazyłem wtedy 110 kg przy wzroscie 185 bez brzucha dobrze zbudowany. Zastosowałem Diete i zeszłem z wagi do 96kg , w Kwietniu badania powtórzone bilburbina w normie a Alat 60 u/l na 0-50 H podywszone nastepnie badania miałem w Maju,lipcu,sierpniu paxdzierniku listopadzi i w grudniu wszystko w normie alaty aspaty i bilburbina. A Bole brzucha ciagle dokuczaja pod prawym zebrem. Udałem sie do gastrologa robil mi gastroskopie wszystko ok i badania kał pasozyty brak i fosfataza w normie nie znalazł przyczyny bólu. Jak sobie z tym poradzic czy stłuszczeniue watroby idzie do konca wyleczyc zeby wróciło do formy sprzed lat by ból znikł i cieszyc sie normalnym zyciem jDodam ze stosuje diete tzw zdrowie zywienie ale czasem pozwalam sobie na jakies odskoki od diety. Od pół roku mam dobre badania a lekarz zabronił całkowicie na stałe alkochol i zalecił diete na zawsze co sadzicie doradzcie mi prosze Dziekuje.

Odnośnik do komentarza

Stłuszczenia wątroby nie da się pozbyć,ale od tego nie boli wątroba ,która generalnie nie boli w ogóle ,ale powiększona uciska na inne narządy i może powodować ból,

a co z tym prawym płatem,zrób jeszcze tomograf lub rezonans z kontrastem.

ja mogę Ci polecić miesięczną kurację Heparagenem
http://www.doz.pl/leki/p1477-Heparegen

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

lekarz twierdzi ze bola mnie jelita nazywa to zespolem wrazliwego jelita cos w tym stylu. Ale odkad wyszlo stluszczenie to boli w miejscu pod prawym zebrem trudmo nazwac to bolem tak jakby ktos mnie tam trzymal w srodku. Kuracje Heparagenem robilem. Wyniki mam dobrz watroby od ppnad polroku a wage zrzucilem czyli nieda sie tego calkowicie wykeczyc i trzeba zyc.dalej ale czy juz zawsze bede zmuszony do diety lekostrawnej ?
Z naciskiem na duza ilosc bialka o niskiej zawartości tluszczu itd bo tak glownie ta dieta wyglada gotowane piersi z k ryby ryz kasze platki obsiane owocetarte jigurty kefiry maslanki naturalne i twarogi chude chleb bialy woda a reszta slodkie rzeczy ciasta napoeje na bok .

Odnośnik do komentarza

Jak to nie da się pozbyc stłuszczenia? Oczywiście że się da, stłuszczenie watroby jest całkowicie wyleczalne. Wystarczy zastosować dietę i wyeliminować przyczynę stłuszczenia (alkohol, sterydy, psychotropy, tłuszcze itp.). Nieodwracalne jest zwłóknienie wątroby, a to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza

No tak, zmianę diety powinieneś wprowadzić na stałe ,może nie taką restrykcyjną,ale smażone to tylko na oleju,wykluczyć tłuszcze zwierzęce,nie objadać się,
ale póki czujesz ten ciężar na wątrobie to jedz jak teraz,

może tą kurację robiłeś za krótko ,jak lubiłeś sobie wypić ,to ze trzy miesiące by się przydało takie odtrucie wątroby,

dobrze robi na cały przewód pokarmowy picie codziennie zsiadłego mleka/kefiru naturalnego,

uważam ,że to nie jest zespół jelita wrażliwego ,bo on daje inne objawy,bardziej zaburzenia czynnościowe jelita grubego,pij herbatki na trawienie,miętowe,

a ten ucisk na wątrobie powinien Ci minąć,zauważ sobie po czym lepiej się czujesz,po czym gorzej,metodą prób i błędów.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
Gość margolcia_63

Czy masz podejrzenia co mogło spowodować to stłuszczenie. Pijałeś? Brałeś hepatotoksyczne leki? Bo taka nadwaga nie wydaje mi się, że mogła być przyczyną.
Miałeś badanie na HCV?
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.pzh.gov.pl%2Fprzeglad_epimed%2F60-4%2F604_08.pdf&ei=j7-YVNbyKMn5UPa6gaAL&usg=AFQjCNHqR9MI2CieWz31LPyhstrblQVu_Q&bvm=bv.82001339,d.d24
Wątroba nie boli. Boleć może woreczek żółciowy, lub drogi żółciowe. Może masz jakieś nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu? Bo rozumiem, że żadnych złogów nie stwierdzono?
To być tez lamblie. Badałeś ? Oczywiście jako powód bólu a nie stłuszczenia.
Może to być też zapalenie okołowątrobowe.
Wątroby to straszna indywidualistki, więc oprócz tak oczywistych rzeczy jak alkohol i niektóre leki musisz sam znaleść dietę dla siebie. Tłuszcze ogranicz ale bez przesady, one są potrzebne np. olej z ostropestu plamistego, jest polecany właśnie na wątrobę.
Dobry jest Essentiale forte. Warto byś zażywł też witaminę E i bierz też coś żółciopędnego np. Cholestil.

Odnośnik do komentarza

Od marca 2014 roku mam diete stosuje czasem odsakuje i jem cos innego ale zawsze staram sie omijaac tłuste rzeczy jak cos juz musze smazyc to na oliwie z oliwek. A tluszcz to tylko tyle ile jest w jogutrach platach oswianych czyli zdrowym jedzeniu i oliwe z oliwek pije a mieso jakies inne niz piers z kurczaka lub udko to raz w miesiacu i to jeszcze duszone czy jakos tam zebyncaly tluszcz wyszedle. Jesli chodzi o leki to jak bylen chory to sie jadlo antybiotyki itd ale mysle ze nie przesadsalem a alko raz dwa razy w miesiacu wypilo sie cos w weekend ale to tak na luzie praca i dzieci wiec na alko miejsca niema. Wyrostek robaczkowy mialem wycinany 12 lat temu. Mialem tez bsdanir na zapalenie wstroby typu B i wszystko ok. Stosuje diete od Marca wzielem sie za siebie z wagi 14 kg zrzucilem z 3 mc i tak sie trzyma do dzis myslalem ze to stluszcsenie sie straci a lekarz mi zabronił calkowicie wszystkiego tylko dieta lekko strawna. Moze zle moj organizm czy jelita tokeruja bialko bo kazdy posilek prawi na nim sie opiera jak nie jogurt to twarog to piers to maslanka hehe :) Czyli jest do wyleczenia stluszczenie a jak moge sprawdzic na 100% ze juz go niema oczywiscie diete bede trzymal ale bddzie.moznam wtedy juz sobie wiecej pozwalac .

Odnośnik do komentarza

Jak moge sprawdzic czy stluszczenie jest jeszcze? Czy wogule było bo jak pisałem wyzej wyniki alatu i bilburbiny były minimalnie wieksze a watroba powiekszona i twarda. po paru miesiecy diety lekarz sprawdzajac rekami stwiedził ze watroba juz zmalała . Ten ból czasem jest czasem go niema taki uscisk od od rzeber do prawie pasa wiec niewiadomo czy to watroba czy cos innego .

Odnośnik do komentarza

Stłuszczenie sprawdzisz na usg,ja bym nie radziła brać żadnych cudownych medykamentów na wątrobę ,bo większość jest przereklamowanych,

co do stłuszczenia ,to pracujemy na to latami,to i latami możemy z tego wychodzić i też nie do końca,bo mamy taką przemianę jaką mamy i nie da się tego przeskoczyć,

są osoby co jedzą tłusto,nie mają stłuszczenia i do tego są szczupli,bo maja dobrą przemianę materii,

za bardzo przejmujesz się tym stłuszczeniem ,dużo ludzi ma cechy stłuszczenia,

jak będziesz stosował dietę ,to będzie dobrze,ale praktycznie nie powinieneś nigdy wracać do starych nawyków żywieniowych,na jakiś grzeszek jak sobie pozwolisz też nic się nie stanie,

a jaki masz poziom cholesterolu i trójglicerydów ?

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
Gość margolcia_63

Badałeś WZW B, to powinieneś zbadać jeszcze WZW C!
Aby monitorować stłuszczenie rób badanie USG, tylko dobrym aparatem i u dobrego fachowca. Zbieraj wyniki do porównań.
Skąd jesteś? Bo w W-wie, wiem gdzie jest taki zestaw aparat i fachowiec.
Essentiale forte sama brałam i polecam. Polecam też gęsi smalec, ma unikalne właściwości i najlepiej nadaje sie do smażenia. Oczywiście okazjonalnego!
Rozumiem, że alkoholu i antybiotyków nie łączyłeś? Zawsze były solo?
Może to być też jakiś proces autoimmunologiczny.
Unikaj wszystkich tłuszczów utwardzonych, margaryn, kostek rosołowych i wszystkich sztucznych dodatków.
A z dietą da się żyć, oby tylko nie była zbyt restrykcyjna bo wtedy po co żyć.
Unikaj też stresu one tego nie lubią i nagniatania, np. długotrwałego schylania się. I tak jak Ci piszą sprawdź cholesterol.

Odnośnik do komentarza

Lekarz powiedział ze USG zrobimy dopiero w marcu zeby był rok od tamtego usg niewiem czy takiemaja limity czy cos ewentyalnie pójde prywatnie to załatwic zeby wiedziec na czym stoje i to co robie daje efekty. Na grzeszki odskoki od diety fajnie sobie pozwolic ale ja taki jestem ze jak wiem ze sobie tym nie pomagam to wole tego nie probowac i trzymac sie twardo zasda nawet z pije tylko wode i herbate zielona czasem miete i 1 góra 2 kawy co pare dni nie dziennie rozpuszczelnie albo INka z 1 płaskiej łyzeczki a jeszcze teraz swieta makówki ciasta pierogi tyle dobrych rzecczy przejdzie koło nosa masakra :)
Nigdy nie popijałem antybiotyków ani zadnych leków alkocholem jak leki to leki jak alko to alko ale nie naduzuwałem ze dziennie ogien tylko jak mówie raz do 2 razy w miesiacu w sobote w weekend cos tam się odkaziło.
Badania na choresterol i trójgliceryny miałem robione wszystkie winiki eleganckie oprócz tych alat i bilburina które mi wykryły (stłuszczenie) Dieta była rózna raz tłuste raz takie ale z tłustymi nie przesadzałem tylko tyle ze miałem duza wage 110kg ale to jest wina treningów Kajakarsto i Siłownia i grube kosci teraz tylko treningi w domu i bieganie i waga od maja stoi 96 kg czuje sie spoko tylko te sciskanie pod rzebrami mnie dobija boje sie że niby wszystko robie ok a cos tam idzie w złą strone. Lekarz mówił ze mam sie tym nie przejmowac i olewac to ale tak sie nieda.

Margolcia- jestem z Tychów wojewodztwo śląskie niedaleko Katowic .
Jesli chodzi o esentiale forte to zjadłem 3 paczki chyba tak lekarz mi kazał narazie nie jem nic kupiłem sobie jakis hepar(jakis zamienik ) wspomaga prace watroby itd jakbym cos na swieta zjadł innego zeby watrobie pomóc.
Lekarz mi mówił ze zamiast margaryny stosowac musztarde ale jakos nie widze w tym sensu czym mozna chleb smarowac i jaki chleb boo na kazdej stronie pisza inaczej ciemny zytni gracham jassny i zona jaki kupi taki jem 2 kromeczki max na dzien.

Odnośnik do komentarza

Nie ma sensu robić teraz usg ,bo to jest długi proces ,na pewno trochę się poprawiło ,widzisz to po samopoczuciu.

alat i bilirubina akurat nie wykryła Ci stłuszczenia,tylko usg,
na prawdę za bardzo się przejmujesz ,a stres wpływa ujemnie na wszystko ,
wątroba jest trochę powiększona to i masz prawo czuć ten dyskomfort,
lekarz miał rację ,wyluzuj.

Ja np.w ogóle chleba nie smaruje,kupuje przeważnie na zakwasie z ziarnami zbóż,ciemny ale nie razowy.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Tez czasem nie uzywam nic do samorwania. A tez masz stłuszczenie czy tylko piszesz i pomagasz ludzia z takimi problemami lub jestes lekarzem?. A jesli chodzi o bóle to bardziej czuje ten ucisk po posiłku głownie po twarogu chudym na dole po prawej stronie brzucha czasem nawet z boku ale to chyba tak pomieniuje wiec bede dalej trzymał diete postaram sie troche na swieta wyluzowac cos zjesc niedozwolonego i odezwe sie jak bede miał jakies pytania lub cos nowego zauwaze to bede odrazu pisac Dziekuje WESOŁYCH SWIAT

Odnośnik do komentarza

Witam to znow ja drecze was pytaniami ale mam pytanie z kim moglbym popisac tu czy gdzies na temat trgo co jem diety lekkostrawnej przy stluszczeniu watroby spozywania posilkow , glowie chodzi mi o to zebyn opisal co dokladniw jem a ktos by mi poqiedzial czy dobrze robie moze cos zmienić bo moze mysle ze tak trzeba a jakis blad popelniam. aa jesli jest taka możliwość na forum popradzenia sie to tylko mi to wyjdzie na zddowie i pozbede sie stluszczenie ? proszę

Odnośnik do komentarza

Pełno w sieci jest tabelek z zalecaniem co jeść przy takim schorzeniu,czytaj też całe artykuły i sam wyciągnij wnioski,żeby też nie przebiałkować i nie jeść tego po czym się gorzej czujesz.

Ja jeszcze tak zastanawiałam ,co w tak młodym wieku może powodować stłuszczenie wątroby i doszłam do wniosku ,że to może być jeden czynnik,np.alkohol którego Twoja wątroba nie toleruje i zareagowała stłuszczeniem,
jak nie będziesz w ogóle pił i dieta doprowadzisz ja do "kultury",może być ok.,ale to tak sobie gdybam...,

w każdym razie co by nie było wątrobę masz upośledzoną ,bo zdrowa wątroba tak by nie zareagowała w tak młodym wieku ,ani na niezdrowe jedzenie ,ani na te ilości alkoholu jakie wypijałeś,

dobrze by było dojść przyczyny ,ale pewnie się nie da.

http://dieta.mp.pl/lista/show.html?id=72393 http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/stluszczenie-watroby-dieta-przy-stluszeniu-watroby-co-moga-jesc-chorzy_37839.html http://wylecz.to/pl/zdrowy-styl-zycia/diety/dieta-na-stluszczenie-watroby.html

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

n . Tych tabelek to już przeczytałem mnóstwo.
Według lekarza to zbyt duza waga bo czasem lecialo do 114 kg niewiem co moze byc przyczyna kiedys nawet nie zdawałem sobie sprawy ze cos takiego jak stłuszczenie watroby jest :(.
Napisałas zeby nie przebialkowac ja wałsnie jem przewaznie nabiał mleczy prawie w kazdym posilku napisze dokładnie co jem ogolem :
5 do 6 posilkow co 3 godziny
7.00 -- 50 g platków owsianych błyskawicznych lub Kasza jaglana gotowana na mleku
Jogurt naturalny 250g
łyzeczka siemia lnianego lub 2 łyzki oliwy z oliwek
Banan cały
10.00 -- Twaróg chudy 125g
troche jogurtu , mleka, maslanki zeby było mniej suche
łyzeczka miodu dla smaku
Pieczywo białe raczej 1-2 kromek bez smarowania czyms
1-2 plastrów chudej drobiowej wedliny ,pomidor
13.00 -- Ryż biały,kasza jeczmienna ,makaron rózne rodzaje rurki paski nitki 50g
Piers z kurczaka lub ryba(panga ,mintaj,tilapia) wagowo na oko
Warzywa jakas sałatka pekinska ogórek niewiem warzywa raczej jem wszystkie to co mam.
16.00 -- Jogurt 250g z płatkami oswianymi lub joguch kromka chleba , maslanka , twarog z chlebem, lub sałatka z jogurtem.
19-- Twaróg z czyms . 1-2 łyzki oliwy z oliwek
swojego czasu dawałem do kazdego posiłku siemie lniane mielone bo chwalili ale duzo tluszczu ma.
Czasem jajka na miekko.

róznie sie posiłki wymieniaja czasem jem 2 razy ryz ryba warzywa lub sałatki z kurczakiem zalezy od dnia czas wstaje do pracy po 4 to juz jest 6 posiłków takich jak wypisałem wyzej głowne cos białkowego w kazdym twaróg maslanka jogurt szklanka mleka z łyzka miodu.
Czasem jakas .
Napoje gazowane cola sprite itd nie stosuje
Soki tylko jak sobie sam Sokowirówka zrobie
marchewkowe ,buraki, pomarancze 10000% naturalne.
Kupne odpadaja.
Dziennie pije 3-4litrów wody mineralnej
1-2 herbat zielona,mieta,melisa lekkie
1 Kawa z 1 łyzeczki rozpuszczalna lub inka niewiem czy wiecej moge?
Czasem sie jakies ciacho zje tymbardziej ze moja bbb czasto robi bo ciagle mamy gosci rodziny znajomych itd.
Orzechy i słoneczkich ostawiłem całkowicie

Odnośnik do komentarza

Wg mnie za dużo jesz twarogów,za dużo białka z mleka ,
czytałam,że nie można przesadzać z białkiem,
pieczywo jak można to lepiej jeść ciemne na zakwasie,
jeśli jabłko to pieczone,jeśli ogórek to kiszony,jak jajka to gotowane na miękko,
olej roślinny też jest wskazany,bo rozpuszczają się w nim witaminy,
nie możesz tak długo stosować tak długo restrykcyjnej diety ,bo całkiem rozleniwisz wątrobę ,
uważam,że w tych tabelkach są dobre wskazówki.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Powinieneś jeść więcej mięsa chudego ,ale nie przesadzać z "pędzonym"kurczakiem ,ziemniaki chyba jesz do obiadu,
ważne ,żeby się nie przejadać,

a ten twaróg to 2 razy w tygodniu by wystarczył,a jak gorzej się po nie czujesz to wcale,płatki gotuj na wodzie,a zabielaj tylko mlekiem,
najlepsze z mleka w tej diecie jest mleko zsiadłe,
a białko jest w mięsie ,jajach,rybach,

nie można za bardzo przeginać w druga stronę ,dieta musi być zrównoważona,

jak już ten twaróg to np.na w pierożkach leniwych gotowanych,robi się jak kopytka ,polać małą ilością stopionego masła ,bardzo smaczne,

może gdzieś znajdziesz jakąś książeczkę,"Jadłospisy na stłuszczoną wątrobę",
a tak naprawdę oprócz potraw tłustych i smażonych,tłuszczów zwierzęcych ,słodkich napojów gazowanych,po troszku to wszystkiego można zjeść,
wyraźnie piszą ,że dieta powinna być niskotłuszczowa i niskokaloryczna,
jak zjesz 2-3 orzechy też nic się nie stanie.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...